26 Հունիսի 2024 12:08
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը հնարավորություն կտա բացահայտել Հարավային Կովկասի տնտեսական ներուժը, և եկել է դրա ստորագրման ժամանակը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հայկական լրատվամիջոցներին հղումով, այս մասին ասված է՝ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ դիվանագիտական առաքելությունն այս եզրակացությանն է հանգել՝ Կովկասում բանակցությունների գծով Պետդեպարտամենտի խորհրդական Լուի Բոնոյի և ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քուինի՝ Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ հանդիպումների արդյունքներով։ Նրանք քննարկել են՝ «Երևանի և Բաքվի միջև կայուն և արժանապատիվ խաղաղություն հաստատելուն ուղղված աշխատանքները», ասվում է դեսպանատան հաղորդագրության մեջ:
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման անհրաժեշտության մասին ԱՄՆ հավաստիացումների ֆոնին՝ մի շարք հարցեր են ծագում ամերիկյան կողմի իրական շարժառիթների և գործողությունների վերաբերյալ։ Մինչ Երևանում ԱՄՆ դեսպանատունը «ակտիվորեն» առաջ է մղում վաղաժամ խաղաղության համաձայնագրի գաղափարը, հարկ է նշել, որ միևնույն ժամանակ ԱՄՆ-ը և Հայաստանը «Արծիվ գործընկեր 2024» կոչվող համատեղ զորավարժություններ են անցկացնում: Միթե՞ սա այն «դիմացկուն և պատվաբեր խաղաղությունն» է, որի մասին խոսում է Պետդեպարտամենտը: Դժվար է չնկատել պարադոքսը. հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու կոչ անելով հանդերձ՝ ԱՄՆ-ն ինքը ակտիվորեն ներգրավված է ռազմական պատրաստության մեջ հակամարտող կողմերից մեկի հետ։ Այս հակադրությունը լուրջ հարցեր է առաջացնում այն մասին, թե որքանով են անկեղծ՝ խաղաղության խթանմանն ուղղված ԱՄՆ-ի ջանքերը և ինչպես կարող են նման գործողությունները ընկալվել՝ Երևանի վերջին սադրիչ պահվածքի համատեքստում:

Вашингтон говорит о мире... и вооружает Ереван
Мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном позволит раскрыть экономический потенциал Южного Кавказа, и настало время для его подписания.
Как передает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом говорится в заявлении посольства США в Армении.
Отмечается, что к такому выводу пришли в дипмиссии по итогам встреч советника Госдепа по переговорам на Кавказе Луиса Боно и посла США Кристины Квин с высокопоставленными чиновниками Армении. На них обсуждалась работа по установлению «прочного и достойного мира между Ереваном и Баку», говорится в релизе посольства.
На фоне заверений США о необходимости подписания мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном возникает ряд вопросов о реальных мотивах и действиях американской стороны. В то время как посольство США в Ереване «активно» продвигает идею о скорейшем заключении мирного соглашения, стоит отметить, что одновременно с этим США и Армения проводят совместные военные учения под названием Eagle Partner 2024. Неужели это именно тот «прочный и достойный мир», о котором говорит Госдепартамент? Сложно не заметить парадокс: призывая к мирному разрешению конфликта, США сами активно участвуют в военной подготовке с одним из участников конфликта. Этот контраст поднимает серьезные вопросы о том, насколько искренни усилия США по содействию миру и как такие действия могут восприниматься в контексте недавних провокационных выходок Еревана.