Ղարաբաղի, գազի և սառած հոգիների մասին
Վերջին օրերին Ադրբեջանի ողջ տարածքում նկատվում են բավականին բարդ եղանակային պայմաններ։ Ճիշտն ասած, ոչ գարնանային ցուրտ է։
Ադրբեջանի բնապահպանության և բնական պաշարների նախարարության հիդրոօդերևութաբանության ազգային դեպարտամենտի հաղորդագրության համաձայն՝ մարտի 22-ի դրությամբ Լերիքում ձնածածկի բարձրությունը կազմել է 70 սանտիմետր, Սարըբաշում (Գախ)- 68, Յարդըմլիում- 58, Ալթըաղաջում-47, Աղդերեյում (Օրդուբադ)- 44, Շահդաղում-41, Խալդանում-34, Քիշչայում (Շեքի)- 32, Լազում-28, Գիրդըմանչայում, Գարանոհուրում (Իսմաիլլը)-25, Գըրըզում-18, Դաշքեսանում-12, Խնալըքում-10, Գյոյգյոլում-7, Նախչըվանում-6, Իսմաիլլիում, Շահբուզում-5, Գուսարում-4, Շարուրում, Գուբայում-2, Ջուլֆայում, Սադարաքում, Շեքիում-1 սանտիմետր։ Առատ ձույն է տեղացել նաև Ադրբեջանի ղարաբաղյան մարզում՝ Շուշայում, Հադրութում, Խանքենդիում և այլն։
Ձյունատեղումները որոշակի անհարմարություններ են ստեղծել նաև բնակչության համար։ Որոշ ավտոմայրուղիները ծածկվել էին ձյունով, տեխնիկան միշտ չի կարողացել մաքրել այդքան առատ տեղումները։ Մի շարք շրջաններում նկատվել է էլեկտրաէներգիայի և գազի մատակարարման ընդհատումներ։ Այստեղ հարկ է նշել, որ ներկա պահին Ադրբեջանի տարածքների մոտ 98%-ը գազաֆիկացված է։ Սակայն ձյունատեղումների հետևանքով բարձրադիր շրջաններում գազի մատակարարման ընդհատումներ են նկատվում։ Հատկապես Գեդաբեկի և Լերիքի շրջանների (ծովի մակարդակից ավելի քան 1500 մետր) բնակիչների բախտը չի բերել. դեռ քիչ է, որ ուժեղ ձյուն է տեղացել, ավելին, ոչ բոլոր գյուղերն են գազամատակարարման գծեր անցկավել։ Ճիշտ է, այդ ուղղությամբ աշխատանքը շարունակվում է, բայց այստեղ հարկ է հաշվի առնել բարձր լեռնային բարդ ռելիեֆը։
Ադրբեջանի ղարաբաղյան մարզում, ինչպես նշվել է վերևում, նույնպես ուժեղ ձույն է տեղացել, որը, հաշվի առնելով լեռնային տեղանքը (Խանքնենդին գտնվում է ծովի մակարդակից 853 մետր բարձրության վրա), խնդիրներ է ստեղծել բնակչության համար։ Նրանք նույնպես, ինչպես նաև, օրինակ, Լերիքի բնակիչների նման՝ մնացել էին առանց գազի։ Սակայն այդ մասին այդքան ուժեղ և բարձրաձայն չեն աղաղակում, որ կարծես թե, նույնիսկ ռուս-ուկրաինական պատերազմը անցնում է երկրորդ պլան։ Այո, մենք այժմ նկատի ունենք հատկապես ղարաբաղյան հայերին և նրանց մոտ գազի բացակայությունը։ Կրկին անգամ նշենք, որ Ադրբեջանի մյուս տարածքներում նույնպես կան գազամատարկարարման հետ կապված բարդություններ, այնտեղ նույնպես մարդիկ են ապրում, ովքեր ընդհարվում են այդ նույն խնդրի հետ։ Բայց ինչու՞ դրանից հումանիտար շոու սարքել։
Ադրբեջանի համար հայերի գազը փակելու ոչ մի հիմք չկա։ Մենք, ի տարբերություն որոշ հայերի, քաղաքացիների նհատմամբ ահաբեկչության մարտավարություն չենք օգտագործում։ Ում-ում, բայց հայերին դա շատ լավ է հայտնի։ Այդ նրանք չէի՞ն, որ ամեն տարի ամռանը փակում էին Սարսանգի ջրամբարը, դրանով հանդերձ դադարեցնելով Ադրբեջանի մի շարք շրջանների ջրամատակարարումը։ Դրա հետ միասին ձմռանը նրանք բացում էին ջրի ելքը, երբ արդեն ջրի նման սուր պահանջարկ չկար։ Մենք շատ լավ ենք հասկանում այդ ամենը, բայց ի տարբերություն հայերի՝ նման կեղտոտ մեթոդների չենք դիմում։ Առավել զարմանալի է հնչում Հայաստանի օմբուդսմեն Քրիստինե Գրիգորյանի հայտարարությունը, ով միջազգային կառույցներին կոչ է արել միջամտել գազի հետ կապված իրավիճակին։
Գրիգորյանից հետ չեն մնացել նաև Հայաստանի ԱԳՆ-ում։ Այսպես, այդ երկրի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը հանդես է եկել անհեթեթ հայտարարությամբ, որտեղ նույնպես մտահոգություն է հայտնում Ադրբեջանի ղարաբաղյան մարզում գազի բացակայության կապակցությամբ։ Իրավիճակը իրոք անհեթեթ է։ Այն նման է նրան, որ վաղը Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հանդես կգա պաշտոնական հայտարարությամբ, որտեղ մտահոգություն կհայտնվի օրինակ, Հայաստանի Լոռիի մարզում գազի բացակայության հետ կապված։
Այդ կապակցությամբ ուզում ենք մինչև տրամաբանական վախճանին հասցնել, որպեսզի որոշ խանդավառ հայասերերը չշահարկեն այդ թեմայով։
1. Ղարաբաղյան հայերին գազով ապահովող գազափոխադրման հիմնական գիծը անցնում է ռուս խաղաղապահների կողմից ժամանակավորապես վերահսկվող Ադրբեջանի ղարաբաղյան մարզի տարածքով։ Ադրբեջանական կողմի նկատմամբ այդ կապակցությամբ ոչ մի հարց չի կարող լինել։
2. Տարածաշրջանում ստեղծվել են ծանր եղանակային պայմաններ։ Հաշվի առնելով բարձր լեռնային տեղանքը՝ գազամատակարարման ընդհատումներ հնարավոր են։ Դա վերաբերում է, ինչպես Ադրբեջանի ղարաբաղյան մարզին, այնպես էլ երկրի մյուս շրջաններին։
3. Այն հանգամանքում, որ ղարաբաղյան հայերի այսպես կոչված «ղեկավարությունը» չի կարող լուծել գազամատակարարման հետ կապված խնդիրը՝ նրանք դրանում դիտավորյալ մեղադրում են ադրբեջանական կողմին։
4. Հայաստանի ԱԳՆ-ն պետք է մեկընդմիշտ գիտակցի, որ նրանք՝ մյուս երկրների ներքին գործերին միջամտելու ոչ մի օրինական իրավունք չունեն։

О Карабахе, газе и замёрзших душах
Все последние дни на территории Азербайджана наблюдаются достаточно непростые погодные условия. Прямо скажем, не по-весеннему холодно.
Согласно сообщению Национального департамента гидрометеорологии Министерства экологии и природных ресурсов Азербайджана, по состоянию на 22 марта высота снежного покрова составила в Лерике 70 сантиметров, Сарыбаше (Гах) - 68, Ярдымлы - 58, Алтыагаче - 47, Агдере (Ордубад) - 44, Шахдаге - 41, Халтане - 34, Кишчае (Шеки) - 32, Лазе - 28, Гирдыманчае, Гаранохуре (Исмаиллы) - 25, Грызе - 18, Дашкесане - 12, Хыналыге - 10, Гёйгёле - 7, Нахчыване - 6, Исмаиллы, Шахбузе - 5, Гусаре - 4, Шаруре, Губе - 2, Джульфе, Садараке, Шеки - 1 сантиметр. Сильный снег также выпал в Карабахском регионе Азербайджана - в Шуше, Гадруте, Ханкенди и т.д.
Снегопады создали определенные неудобства для населения. Некоторые магистрали были занесены снегом, техника не всегда справлялась с таким количеством выпавших осадков. В ряде районов наблюдались перебои в подаче электроэнергии и газа. Здесь стоит отметить, что в настоящий момент около 98% территории Азербайджана газифицировано. Но в результате снегопадов в высокогорных районах наблюдались перебои в подаче газа. Особо не повезло жителям Гедабейского и Лерикского районов (более 1500 метров над уровнем моря): мало того, что выпал сильный снег, так еще и не во все села протянуты линии газоснабжения. Да, работа в этом направлении ведется, но здесь следует учитывать непростой высокогорный рельеф.
Карабахский регион Азербайджана. Как было отмечено выше, и там выпал сильный снег, который, учитывая горную местность (Ханкенди находится на высоте 853 метра над уровнем моря), создал проблемы для населения. Они те же, что и у жителей, к примеру, Лерика - отсутствие газа. Но об этом кричат настолько сильно и громко, что кажется, что даже российско-украинская война уходит на второй план. Да, мы сейчас имеем в виду именно карабахских армян и отсутствие у них газа. Еще раз отметим, что и на остальной территории Азербайджана есть сложности с газоснабжением, там тоже живут люди, которые сталкиваются с такой же проблемой. Но зачем же делать из этого гуманитарное шоу?
У Азербайджана нет никакого резона перекрывать армянам газ. Мы, в отличие от некоторых армян, не используем тактику террора по отношению к гражданам. Уж кому-кому, а армянам она хорошо известна. Не они ли ежегодно летом перекрывали Сарсангское водохранилище, тем самым прекращая доступ к воде ряду азербайджанских районов? При этом, зимой они открывали доступ, когда в воде уже не было такой острой необходимости. Мы все это прекрасно помним, но в отличие от армян не прибегаем к подобным грязным методам. Тем удивительнее звучит заявление омбудсмена Армении Кристине Григорян, которая призвала международные структуры вмешаться в возникшую ситуацию с газом.
Не отстали от Григорян и в МИД Армении. Так, внешнеполитическое ведомство этой страны выступило с абсурдным заявлением, в котором также выражает обеспокоенность отсутствием газа в Карабахском регионе Азербайджана. Ситуация действительно нелепая. Это похоже на то, что завтра МИД Азербайджана выступит с официальным заявлением, в котором будет выражена обеспокоенность отсутствием газа, к примеру, в Лорийской области Армении.
В этой связи хотим расставить все точки над «i», дабы некоторые особо рьяные любители армян не спекулировали на этой теме.
1. Основная линия газопередачи, обеспечивающая карабахских армян газом, проходит по территории Карабахского региона Азербайджана, временно контролируемой российскими миротворцами. К азербайджанской стороне в связи с этим не может быть никаких вопросов.
2. В регионе сложились тяжелые погодные условия. Учитывая высокогорную местность, возможны перебои в подаче газа. Это относится как к Карабахскому региону Азербайджана, так и к другим районам страны.
3. В свете того, что так называемое «руководство» карабахских армян не может решить проблему с газоснабжением, оно намеренно перекладывает вину и обвиняет в этом азербайджанскую сторону.
4. МИД Армении необходимо раз и навсегда уяснить, что они не имеют никаких юридических прав вмешиваться во внутренние дела другой страны.