Դեպի խաղաղություն, տարածքային ամբողջականություն, բայց առանց ԵԱՀԿ ՄԽ-ի
Այսօր ուշ երեկոյան Բրյուսելում ավարտվել է Ադրբեջանի, Եվրոպական Միության և Հայաստանի ղեկավարների եռակողմ հանդիպումը։ Ալիևը, Միշելը և Փաշինյանը քննարկել են՝ ողջ Հարավային Կովկասում կայունության ապահովման մեջ փոխադարձ շահագրգռվածություն ներկայացնող և կարևոր դեր խաղաղցող հարցերի մի ամբողջ սպեկտր։ Անշուշտ, չորս ու կես ժամ տևած բանակցությունների հիմնական օրակարգը՝ Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների նորմալացումն էր։
Դեռ մինչև Բրյուսելում գագաթնաժողովի մեկնարկը՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ռուսաստանի և ԵՄ-ի փորձագետային հանրությունները արտահայտել են ՝ լեթարգիական քնով ննջած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերակենդանացմից մինչև հակամարտող կողմերի միջև հարաբերությունների կարգավորման շրջանակային համաձայնագրի կնքման մասին տարբեր ենթադրություններ և կանխագուշակումներ։ Կրակի վրա յուղ է լցրել՝ Երևանում Լեհաստանի դեսպան Պավել Չեպլակի մամուլի ասուլիսւմ արված հայտարարությունը այն մասին, որ «կարևոր հայտարարություն կարվի Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի հանդիպման շուրջ»։ «Պայմանավորվածության համաձայն, առաջինը հայտարարություն կանի ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը, և ես հույս ունեմ, որ այն կլինի դրական։ Այս փուլում ինչ որ բան խոստանալ, կարծում եմ կլիներ անիրական։ Եկեք սպասենք հայտարարությանը»,- ասել է լեհաստանցի դեսպանը, ճշտելով, որ «ԵԱՀԿ գործող նախագահ Զբիգնև Ռաուի Բաքու և Երևան այցերի ժամանակ քննարկվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափի վերականգնման հարցը»։
Այնուամենայնիվ, Բրյուսելում կարևոր հայտարարություն իրոք արվել է, բայց առանց «զբոսաշրջիկ եռյակի» մասին որևէ հիշատակման։ Այսպես, Եվրամիության ղեկավար Շառլ Միշելը բանակցությունների արդյունքներով հանդես եկավ հանգամանալից հայտարարությամբ, որը ամեն ինչ դրեց իր տեղը։ Մի փոքր առաջ անցնելուվ, ցանկանում ենք նշել, որ բանակցությունների արդյունքները չնայած և զգույշ, բայց այնուամենայնիվ լավատեսություն են ներշնչում։ Իսկ ինչո՞վ է պայմանավորված այդ լավատեսությունը։ Անցնենք բուն էությանը։
Գագաթնաժողովի գլխավոր արդյունքը այն է, որ կողմերը պայմանավորվել են սկսել համապարփակ խաղաղ պայմանագրի կնքման շուրջ բանակցություններ։ Առավել ևս, պայմանագրի նախապապատրաստմամբ և նրա շուրջ բանավեճերով կզբաղվեն Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները, ինչի մասին անմիջապես հայտարարել է Շառլ Միշելը։ Այս համատեքստում արժե հիշատակել այն 5 կետերի մասին, որոնք պաշտոնական Բաքուն ընթացիկ տարվա մարտ ամսին ներկայացրել էր Երևանին։ Այդ կետերը հետևյալն են.
1. Միմյանց ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, պետական սահմանների անխախտելիության և քաղաքական անկախության փոխադարձ ճանաչում։
2. Միմյանց նկատմամբ պետությունների տարածքային պահանջների բացակայության փոխադարձ հաստատում և ապագայում նման պահանջներ չներկայացնելու իրավական պարտավորություն:
3. Ձեռնպահ մնալ միջպետական հարաբերություններում միմյանց անվտանգության սպառնալիքներից, ինչպես նաև այլ գործողություններից, որոնք անհամատեղելի են ՄԱԿ-ի Կանոնադրության նպատակների հետ։
4. Փոխադարձ շահագրգռվածություն ներկայացնող տրանսպոտտային և այլ հաղորդակցությունների անցկացում և համագործակցություն։
5. Պետական սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման անցկացում և դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում։
Բրյուսելում հանդիպումից մի շաբաթ առաջ, մարտի 31-ին, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Բաքվում ընդունել է՝ Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Զբիգնև Ռաուի գլխավորած պատվիրակությանը։ Պետության ղեկավարը Զ. Ռաուին տեղեկացրել է այն մասին, որ Բաքուն Երևանից ստանում է «որոշակի մեսիջներ»։
«Մենք Հայաստանի պաշտոնական անձանցից ստանում ենք որոշակի մեսիջներ։ Ինչպես ինձ հայտնել են վերջերս, այդ մեսիջներից մեկը կայանում է նրանում, որ նրանք մեր առաջարկությունները համարում են ընդունելի։ Սա շատ լավ լուր է, և ես հուսով եմ, որ բրյուսելյան հանդիպմանը տվյալ հարցում ավելի մեծ պարզություն կմտցվի։ Մեր կողմից առաջարկված հինգ սկզբունքները արտացոլում են միջազգային իրավունքի նորմերը, միջազգային պատշաճ վարմունք։ Ինչպես ասվում է, այստեղ մենք նոր բան չենք հնարում։ Այդ բոլոր սկզբունքները հանդիսանում են ցանկացած երկրների միջպետական հարաբերությունների հիմանարար սկզբունքները։ Տարածքային ամբողջականության և միջազգային սահմանների անձեռնամխելիության փոխադարձ ճանաչում, այնուհետև՝ սահմանների սահմանազատում,- համարում եմ, որ սրա հիման վրա Կովկասում խաղաղություն կլինի։ Մենք դա ենք ուզում»,- ասել է Իլհամ Ալիևը։
Caliber.Az-ի տվյալներով, Բրյուսելում հանդիպման ընթացքում վարչապետ Փաշինյանը հաստատել է այդ սկզբունքների հետ իր համաձայնությունը։ Չենք բացառում, որ կմշակվեն լրացուցիչ տեխնիկական դետալներ և մանրամասներ, բայց կողմերի փոխադարձ ցանկության դեպքում դրանք լիովին լուծելի են։ Ադրբեջանի համար կարևոր էր հասկանալ տվյալ հարցի նկատմամբ Հայաստանի ղեկավարի հստակ տեսլականը։ Այսպես ասած, պատասխանը ստանալ սկզբաղբյուրից։ Դատելով Միշելի ամփոփիչ հայտարարությունից, ինչպես նաև այն դրական թվիթից, որ հանդիպումը շոշափելի արդյունքներ է տվել, պաշտոնական Բաքուն ստացել է այդ պատասխանը:
Ընդհանուր առմամբ, Միշելի միջնորդությամբ հանդերձ կազմավորվում է կայացած բանակցությունների չափազանց հետաքրքիր համատեքստ։ Նախ և առաջ, Միշելի ամփոփիչ հայտարարությունում ոչ մի հիշատակում չկա ԵԱՀԿ ՄԽ-ի մասին, որը անցած տարիների ընթացքում իրեն լիովին վարկաբեկել ու սպառել է։ Եվ չնայած մինչև Բրյուսելը հայ լսարանի մի մասի մոտ եղել են դրա վերակենդանացման որոշակի հույսեր, հանդիպման արդյունքները դրանք լիովին հերքել են։
Դրանում առանձնահատուկ դեր է խաղացել նախագահ Ալիևի սկզբունքային դիրքորոշումը, ով ամեն ինչ հետ միասին, հասկանում է տվյալ կառույցի անիմաստությունը, առավել ևս կազմավորված աշխարհաքաղաքական պայմաններում, որի դեպքում բարիկադների հակառակ կողմերում հայտնված Մոսկվան, Վաշինգտոնը և Փարիզը դժվար թե կարողանան հասնել հայ-ադրբեջանական հակամարտության վերաբերյալ Ադրբեջանին ձեռնտու կոնսենսուսի։ Այնուամենայնիվ, այդ եռյակը անցած ժամանակներում դեպի դրան հատկապես չի էլ ձգտել։
Երկրորդը, ամփոփիչ հայտարարությունում «Լեռնային Ղարաբաղի» մասին ոչ մի հիշատակում չկա։ Սա Իլհամ Ալիևի կողմից վերջին մեկ ու կես տարվա ընթացքում հնչող՝ Լեռնային Ղարաբաղ անվան ներքո վարչական միավոր գոյություն չունի, կարևոր վարկածի ավելորդ հաստատումն է։ Ադրբեջանը արդարացի համարում է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը մոռացության է մատնված, և քննարկումները կարող են անցկաացվել միայն համապարփակ խաղաղության պայմանագրի կնքման համար հայ-ադրբեջանական բանակցությունների ձևաչափով։
Երրորդը, եռակողմ հանդիպման արդյունքներով կազմավորվում է Բրյուսելի անկանխակալ միջնորդությամբ Ադրբեջանի և Հայաստանի անմիջական բանակցությունների բոլորովին նոր ձևաչափ։ Տվյալ չևաչափը ներկա իրավիճակում առավել ռացիոնալ, գործնական է և նպատակաուղղված է կոնկրետ արդյունքին հասնելուն։ Այս գործընթացում Միշելի դերը չափազանց նշանակալից ու կարևոր է, քանզի տվյալ պահին Եվրամիությունը հանդես է գալիս չեզոք դիրքորոշմամբ (ևս մեկ ողջույն տխրահռչակ ԵԱՀԿ ՄԽ-ին)։
Ինչպես նաև կարևոր է, որ բանակցությունների արդյունքում կողմերը պայմանավորվել են ստեղծել երկկողմ հանձնաժողով, որը պետք է զբաղվի հայ-ադրբեջանական սահմանների սահմանազատման հարցերով։ Եվոպական Միության նախագահ Շառլ Միշելը ողջունել է երկաթգծի վերականգնման ուղղությամբ քայլերը, միաժամանակ Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է արել՝ գտնել ավտոմոբիլային կապի վերականգնման համար արդյունավետ որոշում։ Այս ուղղությամբ նույնպես կողմերը նպատակադրված են ինտենսիվացնել շփումները։
Հանդիպման արդյունքները, ինչպես արդեն նշել ենք, զգույշ լավատեսություն են ներշնչում։Եվ այժմ գլխավորը դա է, որպեսզի Հայաստանը նորից չձգձգի գործընթացը, որպեսզի նրա քաղաքական ղեկավարության խոսքերը համընկնեն գործերի հետ։ Հայաստանը կդիմի արդյո՞ք Բրյուսելում արված հայտարարությունների գործնական իրականացմանը՝ արդեն ցույց կտա ամենամոտ ժամանակը։

К миру, территориальной целостности, но без МГ ОБСЕ Послесловие к брюссельской встрече
Сегодня поздно ночью в Брюсселе завершились трехсторонние переговоры лидеров Азербайджана, Совета Европейского Союза и Армении. Алиев, Мишель и Пашинян обсудили весь спектр вопросов, представляющих взаимный интерес и играющих важную роль в обеспечении стабильности на всем Южном Кавказе. Безусловно, основная повестка переговоров, длившихся четыре с половиной часа, - нормализация отношений между Баку и Ереваном.
Еще до начала саммита в Брюсселе экспертные сообщества Азербайджана, Армении, России и ЕС высказывали различные предположения и прогнозы - от реанимации уснувшей летаргическим сном Минской группы ОБСЕ до заключения рамочного соглашения по урегулированию отношений между противоборствующими сторонами. Масла в огонь подлило заявление посла Польши в Ереване Павла Чеплака на пресс-конференции о том, что «важное заявление будет сделано в связи со встречей президента Азербайджана и премьер-министра Армении». «Согласно договоренности, первым заявление сделает представитель ОБСЕ, и я надеюсь, что оно будет положительным. Обещать на этом этапе что-либо было бы нереалистично. Давайте дождемся заявления», - сказал польский дипломат, уточнив, что «во время визита действующего председателя ОБСЕ главы МИД Польши Збигнева Рау в Баку и Ереван обсуждался вопрос восстановления формата Минской группы ОБСЕ.
Впрочем, важное заявление в Брюсселе действительно было сделано, но без какого-либо упоминания «туристической троицы». Так, по итогам переговоров лидер Евросовета Шарль Мишель выступил с обстоятельным заявлением, которое расставило все точки над «i». Забегая немного вперед, хотим отметить, что итоги переговоров внушают хоть и осторожный, но все же оптимизм. Чем же обусловлен этот оптимизм? Перейдем к сути.
Главный итог встречи в верхах: стороны условились начать переговоры по заключению всеобъемлющего мирного договора. Более того, подготовкой и дискуссиями вокруг договора займутся главы внешнеполитических ведомств Азербайджана и Армении, о чем прямо заявил Шарль Мишель. В этом контексте стоит напомнить про 5 пунктов, которые официальный Баку представил Еревану в марте текущего года. Пункты эти следующие:
1. Взаимное признание суверенитета, территориальной целостности, нерушимости государственных границ и политической независимости друг друга.
2. Взаимное подтверждение отсутствия территориальных претензий государств друг к другу и юридическое обязательство не предъявлять подобные претензии в будущем.
3. Воздерживаться от угрозы безопасности друг друга в межгосударственных отношениях, от применения угроз и силы против политической независимости и территориальной целостности друг друга, а также от иных действий, несовместимых с целями Устава ООН.
4. Проведение транспортных и иных коммуникаций и сотрудничество, представляющее взаимный интерес.
5. Проведение делимитации и демаркации государственной границы и установление дипломатических отношений.
За неделю до встречи в Брюсселе, 31 марта, президент Азербайджана Ильхам Алиев принял в Баку делегацию во главе с министром иностранных дел Польши, действующим председателем ОБСЕ Збигневом Рау. Глава государства проинформировал З.Рау о том, что Баку получает из Еревана «определенные месседжи».
«Мы получаем определенные месседжи от официальных лиц Армении. Как мне сообщили недавно, один из этих месседжей заключается в том, что они считают наше предложение приемлемым. Это очень хорошая новость, и я надеюсь, что на брюссельской встрече в данный вопрос будет внесено больше ясности. Предложенные нами пять принципов отражают нормы международного права, хорошее международное поведение. Как говорится, здесь мы не изобретаем велосипед. Все эти принципы являются основополагающими принципами межгосударственных отношений между любыми странами. Взаимное признание территориальной целостности и неприкосновенности международных границ, далее - делимитация границ, - считаю, что на основе этого на Кавказ придет мир. Мы хотим этого», - сказал Ильхам Алиев.
По данным Caliber.Az, в ходе встречи в Брюсселе премьер Пашинян подтвердил свое согласие c этими предложениями. Не исключаем, что могут быть проработаны дополнительные технические детали и тонкости, но они вполне решаемы при обоюдном желании сторон. Для Азербайджана было важно понять четкое видение главы Армении по данному вопросу. Так сказать, получить ответ из первых уст. Судя по итоговому заявлению Мишеля, а также позитивному твиту о том, что встреча принесла ощутимые результаты, официальный Баку этот ответ получил.
В целом, при посредничестве Мишеля складывается весьма интересный контекст состоявшихся переговоров. Во-первых, в итоговом заявлении Мишеля нет никаких упоминаний МГ ОБСЕ, которая за прошедшие годы полностью себя дискредитировала и исчерпала. И хотя до Брюсселя у части армянской аудитории были определенные надежды на ее реанимацию, итоги встречи их полностью отмели. В этом особую роль сыграла принципиальная позиция президента Алиева, который, ко всему прочему, понимает бессмысленность данной структуры, тем более, в сложившихся геополитических условиях, при которых находящиеся по разные стороны баррикад Москва, Вашингтон и Париж вряд ли смогут прийти к устраивающему Азербайджан консенсусу относительно армяно-азербайджанского конфликта. Впрочем, и в былые времена эта троица к этому не особо и стремилась.
Во-вторых, в итоговом заявлении нет ни единого упоминания о «Нагорном Карабахе». Это - лишнее подтверждение правоты важного тезиса Ильхама Алиева, озвучиваемого им на протяжении последних полутора лет - административной единицы под названием Нагорный Карабах не существует. Азербайджан справедливо считает Карабахский конфликт канувшим в Лету и обсуждения могут вестись только в формате азербайджано-армянских переговоров для заключения всеобъемлющего мирного договора.
В-третьих, по итогам трехсторонней встречи складывается совершенно новый формат прямых переговоров Азербайджана и Армении при непредвзятом посредничестве Брюсселя. Данный формат в нынешних обстоятельствах наиболее рационален, практичен и нацелен на достижение конкретного результата. Роль Мишеля в этом процессе весьма значимая и важная, поскольку на данный момент Евросоюз выступает с нейтральной позиции (еще один привет пресловутой МГ ОБСЕ).
Также важно, что по итогам переговоров стороны договорились создать двустороннюю комиссию, которая будет заниматься вопросами делимитации азербайджано-армянской границы. Президент Совета Европейского Союза Шарль Мишель приветствовал шаги по восстановлению железнодорожных линий, одновременно призвав Армению и Азербайджан найти эффективные решения для восстановления автомобильного сообщения. И в этом направлении стороны намереваются интенсифицировать контакты.
Результаты встречи, как мы уже отметили выше, внушают осторожный оптимизм. И сейчас главное – чтобы Армения вновь не стала затягивать процесс, чтобы слова ее политического руководства не расходились с делами. Пойдет ли Армения на практическое воплощение сделанных в Брюсселе заявлений, покажет уже самое ближайшее время.