Վերլուծություն  14 Ապրիլի 2022 - 10:16
Հայկական քարոզչության կեղծ «մտահոգությունը»՝ կապված Ադրբեջանի տարածքում քրիստոնեական ժառանգության վիճակի հետ, մեզ ստիպեց հիշել Լեոնիդ Գայդայի «Կովկասի գերուհին կամ Շուրիկի նոր արկածները» կատակերգության արդեն վաղուց թևավոր դարձած այս արտահայտությունը: Իսկ եթե խոսենք առանց ակնարկների և փաստերով՝ ապա հայկական կողմն ամեն կերպ ձգտում է սևացնել Ադրբեջանին՝ փորձելով ներկայացնել նրան որպես բարբարոսի, որը գազանային կատաղությամբ քանդում է ռուսական տաճարները։ Հենց այս տարբերակն էր, որ այսօր փորձեց իրականացնել հայկական քարոզչամեքենան՝ հրապարակելով «Ադրբեջանը քանդում է ոչ միայն հայկական, այլև ռուսական եկեղեցիները» ամպագոռգոռ վերնագրով հոդված։
Այսպես, ըստ Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի փոխտնօրեն Րաֆֆի Քորթոշյանի՝ խոսքը վերաբերում է ռուսական եկեղեցուն՝ «կառուցված 1905 թվականին Շամխորի (այժմ՝ Շամքիր) շրջանի Մարտունի (նախկին Գոլիցինո, այժմ Գյունաշլի) գյուղում»։ Քորթոշյանը պնդում է, որ 1982 թվականին եկեղեցին լավ վիճակում է եղել, իսկ գյուղն իբր հայաբնակ է եղել։ Նրա խոսքով, 2008 թվականին եկեղեցին արդեն ծածկից զրկված էր։
«Վերջինիս հատակաձևը հստակ տեսանելի էր Google Earth-ի 2011 թ. տիեզերքից կատարված լուսանկարում, մինչդեռ արդեն 2017 թ. լուսանկարում եկեղեցին այլևս գոյություն չունի: Հետևաբար հիմնահատակ ավերումը տեղի է ունեցել 2011-2016 թթ. միջակայքում` անկասկած Ադրբեջանական իշխանությունների «հոգատար» վերաբերմունքի շնորհիվ», - վրդովվում է Քորթոշյանը:
Գովելի է, իհարկե, հայկական քարոզչամեքենայի «մտահոգությունը» ռուս ուղղափառ եկեղեցու վերաբերյալ։ Բայց եթե, ինչպես ասում են, նայել արմատին, ապա ադրբեջանցիների կողմից ռուսական եկեղեցու գիտակցված ոչնչացման մասին բարձրաձայնողը, եթե դա, իհարկե, տեղի է ունեցել իրականում, անշուշտ պետք է լինեն ոչ թե հայերը, որոնց պատկանում է առաջատարի դափնին սրբավայրերի ոչնչացման գործում, այլ Ռուս Ուղղափառ Եկեղեցու ներկայացուցիչները, և առաջին հերթին՝ Ռուս Ուղղափառ Եկեղեցու Բաքվի և Ադրբեջանի թեմը, ինչպես նաև Ռուսական համայնքը:
Թեմը, սակայն, հայկական կողմի բարձրացրած թեմայի հետ կապված խնդիրներ չի տեսնում։ Բաքվի թեմի վարչության քարտուղար, վարդապետ Ալեքսիյը (Նիկոնորով) Caliber.az-ին ասել է, որ ժամանակի ընթացքում ցանկացած շինություն, այդ թվում՝ եկեղեցի, փլուզման միտում ունի։
«Ադրբեջանի Շամքիրի շրջանի Գյունաշլի գյուղը հիմնադրվել է 1847 թվականին ռուս վերաբնակիչների կողմից, և նախնական շրջանում կոչվել է Նովո-Տրոիցկի։ Հետագայում, ի պատիվ կնյազ Գրիգորի Գոլիցինի, բնակավայրը վերանվանվել է Գոլիցինո, իսկ գյուղում 1905 թվականին կառուցված եկեղեցին նվիրված էր Սբ. Գրիգորիին: Երբ Ադրբեջանը մտավ խորհրդային պետության կազմ, ուղղափառ բնակչությունը լքեց գյուղը։ Իսկ անտեր մնացած տաճարը աստիճանաբար խարխլվեց ու փլուզվեց։ Հետպատերազմյան տարիներին որպես գյուղատնտեսական պահեստ օգտագործվող եկեղեցու շենքը ծածկվել է տանիքով, սակայն մինչև 90-ականները այն կրկին փլվել է, ինչը հանգեցրել է պատերի մասնակի ավերման։
Թերևս, նման ճակատագրի են արժանացել հարյուրավոր, եթե ոչ հազարավոր եկեղեցիների ողջ նախկին ԽՍՀՄ տարածքում։ Բավական է մեքենայով շրջել մերձմոսկովյան Տվերի մարզով, որպեսզի մի քանի կիլոմետրը մեկ տեսնել ժամանակի ընթացքում ավերված բազմաթիվ ուղղափառ եկեղեցիներ:
Գյունաշլի գյուղի տաճարը լքված և փլուզված բազմաթիվ հուշարձաններից մեկն է, որը հիշեցնում է 20-րդ դարում մեր երկրների ու ժողովուրդների անցած դժվարին պատմական ուղին»,- ասաց հայր Ալեքսիյը:
Ինչպես տեսնում ենք, Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամը միտումնավոր խեղաթյուրել է Գյունաշլի անվան ծագումն ու գյուղի բնակեցման պատմությունը, փորձելով առանց հիմքի Ադրբեջանին մեղադրել տաճարը քանդելու մեջ՝ հայտնվեց ծիծաղելի վիճակում: Սակայն հայերի ֆեյքերը բոլորի համար վաղուց սովորական են դարձել։ Հիվանդ երևակայության առումով նրանց մոտ ամեն ինչ կարգին է:

Архимандрит Алексий разоблачает армянский фейк об Азербайджане И ставит на место Кортошяна
Вспомнить эту уже давно ставшую крылатой фразу из комедии Леонида Гайдая «Кавказская пленница, или Новые приключения Шурика» нас заставила напускная «озабоченность» армянской пропаганды состоянием христианского наследия на территории Азербайджана. Если же говорить без обиняков и по факту, то неустанное стремление армянской стороны очернить Азербайджан, выставив его чуть ли не варваром, с упоением и какой то звериной остервенелостью разрушающим русские храмы. Именно этот вариант попытался сегодня провернуть армагитпроп, опубликовав статью под громким заголовком «Азербайджан уничтожает не только армянские, но и русские церкви».
Так, по словам заместителя директора Фонда изучения армянской архитектуры Раффи Кортошяна, речь идет о русской церкви, «построенной в 1905 году в селе Мартуни (бывшее Голицыно, ныне Гюняшли) Шамхорского (ныне Шамкир) района». Кортошян утверждает, что в 1982 году церковь была в хорошем состоянии, а само село якобы было населено армянами. По его словам, в 2008 году церковь уже была без перекрытия.
«Контуры фундамента церкви были хорошо видны на снимке Google Earth 2011 года. На снимках Google Earth 2017 церковь уже не существует! Следовательно, полное и основательное уничтожение имело место в 2011-2016 годах — несомненно, благодаря «заботливому» отношению азербайджанских властей», - возмущается Кортошян.
Похвальная, конечно, «забота» армянской пропагандистской машины по поводу русского православного храма. Но, если, как говорится, зрить в корень, то факту сознательного разрушения азербайджанцами русской церкви, если он, конечно, имел место в реальности, возмущаться должны уж точно не армяне, у которых рыльце по самое нехочу в пушку и которые крепко удерживают пальму первенства в деле разрушения святынь, а представители Русской православной церкви, и в первую очередь - Бакинская и Азербайджанская епархия Русской Православной Церкви, а также Русская община.
Однако в епархии не видят никаких проблем с поднятой армянской стороной темой. Как заявил Caliber.Az секретарь Бакинского епархиального управления архимандрит Алексий (Никоноров), со временем любое здание, в том числе и церковь, имеет свойство разрушаться.
«Село Гюняшли в Шамкирском районе Азербайджана было основано в 1847 году русскими поселенцами, и поначалу именовалось Ново-Троицким. Позже в честь князя Григория Голицына поселение было переименовано в Голицыно, а сооруженная в селе в 1905 г. церковь была посвящена св. Григорию, тезоименитому покровителю князя. К моменту вхождения Азербайджана в состав Советского государства православное население покинуло село. Храм, оставшийся бесхозным, постепенно ветшал и разрушался. В послевоенные годы здание церкви, использовавшееся под сельскохозяйственный склад, было перекрыто крышей, но ближе к 90-ым годам она прохудилась, а затем и обвалилась, что привело к частичному разрушению стен.
В принципе, схожая судьба постигла сотни, если не тысячи храмов по всей территории бывшего СССР. Достаточно проехаться по Тверской области близ Москвы, чтобы через каждые несколько километров видеть разрушенные временем православные церкви.
Храм села Гюняшли - один в длинном ряду заброшенных и разрушившихся монументов, напоминающих о тяжелых исторических перипетиях, через которые прошли наши страны и народы в ХХ столетии», - сказал отец Алексий.
Как видим, Фонд изучения армянской архитектуры не только умышленно исказил историю заселения села Гюняшли, само название села, но и выставил себя в дурном свете, попытавшись голословно обвинить Азербайджан в сознательном разрушении храма. Впрочем, фейки армян – дело уже давно привычное. Благо, с больным воображением у них все в порядке.