«Հայաստանի քաղաքական կուրսը որոշվում է Կրեմլի կուլիսներում»
Caliber.Az-ի հարցազրույցը Վրաստանի ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի (GSAC) անվտանգության հարցերով ավագ գիտաշխատող Լաշա Բրեգվաձեի հետ:
- Բաքուն և Երևանը պայմանավորվել են ստեղծել սահմանների սահմանազատման հանձնաժողով։ Բայց ո՞վ է վերահսկելու սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացը, Մոսկվան, թե՞ Բրյուսելը:
-Ձեր հարցին պատասխանելը հեշտ չէ, որովհետև ռուսական կողմն ամեն կերպ փորձելու է բաց չթողնել իր խարխլված, բայց դեռևս որոշ եվրոպական երկրների վրա ազդող հեղինակությունն օգտագործելու հնարավորությունը՝ այս հարցում Մոսկվայի համար ձեռնտու արդյունքի հասնելու համար։ Բացի այդ, չպետք է մոռանալ, որ Զանգեզուրի միջանցքը դեռևս փորձաքար է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև։ Հենց սրանից էլ օգտվում է Ռուսաստանը, և պետք է խոստովանել՝ հմտորեն։ Նոր աշխարհակարգի ստեղծման համատեքստում, որում ՌԴ-ն Ուկրաինա ներխուժման պատճառով կորցրել է իր դիրքերը որպես համաշխարհային առաջնորդներից մեկը, ցանկացած կորուստ նրա կողմից շատ ցավալի է ընկալում։ Ուստի Մոսկվան կառչելու է իր ժողովրդի առաջ ռեաբիլիտացվելու ցանկացած հնարավորությունից, իսկ հանձնաժողովը դա անելու հնարավորություններից մեկն է։ Իր նպատակներին հասնելու համար, ինչը կօգնի նրան մի փոքր վերականգնել կորսված հեղինակությունը, ռուսական կողմը առավելագույն ճնշում կգործադրի Բրյուսելի վրա։ Ռուսաստանը մեկ անգամ չէ, որ դա արել է և իր համար շատ արդյունավետ: Սակայն պետք է հաշվի առնել նաև Թուրքիայի և Եվրոպայի գործոնները, որոնք, իրենց հերթին հասկացել են, որ Ռուսաստանն այնքան էլ ուժեղ չէ, որքան փորձում է երևալ։ Ուկրաինայի պատերազմը ցույց տվեց, որ Ռուսաստանը զարգացման մակարդակով թաղվել մնացել է 90-ականներում: Այնպես որ, մեզ մնում է տեսնել, թե ինչով կավարտվի այդ ամենը։
- Արդեն մի քանի շաբաթ է Հայաստանում բողոքի, անհնազանդության ակցիաներ են անցկացվում։ Ի՞նչ եք կարծում, ինչի՞ վրա է հույսը դնում Հայաստանի ընդդիմությունը, բացի Փաշինյանին իշխանությունից հեռացնելու ցանկությունից։
-Հայաստանում տեղի ունեցող բողոքի ակցիաների հետ կապված, կարող եմ ուղիղ ասել՝ դրանք որևէ իրական արդյունք չեն տա։ Դրա մասին վկայում են երկու կարևոր գործոն: Նախ, այս ցույցերը բնակչության կողմից մեծ աջակցություն չեն ստանում։ Չկա այն տրամադրվածությունն ու լիցքը, որն այդքան հստակ զգացվում էր 2018-ի բողոքի ակցիաների ժամանակ, որից հետո, փաստորեն, Փաշինյանն եկավ իշխանության։ Հիմա չկան մեծ թվով երիտասարդներ, որոնք շարժիչ ուժի դեր խաղացին 2018-ի «թավշյա հեղափոխության» ժամանակ:
Եվ հետո, Հայաստանում տիրող իրավիճակն ինձ շատ է հիշեցնում Վրաստանի իրավիճակը, երբ ժողովուրդը չի ցանկանում վերադարձնել հին իշխանությունը (որին արդեն չեն վստահում), իսկ նոր ղեկավարությունը կարող է լիովին ձեռնտու չէ ժողովրդին, բայց ոչ այնքան, որ նրան տապալեն: Անգամ իր բոլոր սխալներով հանդերձ, նոր իշխանությունն ավելի ընդունելի է, քան հինը։ Անշուշտ, պետք են նոր դեմքեր ու նոր առաջնորդներ, բայց ներկայումս նրանք քաղաքական դաշտում չկան։
Երկրորդ գործոնը Հայաստանի ընտրած ճանապարհն է։ Երևանն ամբողջությամբ կախված է Մոսկվայից, իսկ Կրեմլում հիմա Հայաստանով զբաղվելու ժամանակ չունեն, բավական շատ են սեփական խնդիրները։ Ելնելով դրանից՝ կարծում եմ, որ Հայաստանում այս փուլում մեծ փոփոխություններ պետք չէ սպասել, Փաշինյանի մնալն առայժմ ձեռնտու է Ռուսաստանին։
-Հայաստանի ընդդիմությունը առաջնորդվում է ռևանշիստական նկրտումներով ...
-Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը ողջ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի աքիլեսյան գարշապարն է, և այն չի լուծվի այնքան հեշտ, որքան ոմանք կարծում են՝ հաշվի առնելով Ուկրաինայի պատերազմը և նոր աշխարհակարգի ի հայտ գալը։
Ուկրաինայի պատերազմի ելքը կորոշի ամեն ինչ ոչ միայն Հարավային Կովկասում, այլև ողջ աշխարհում։ Կրկնում եմ՝ նոր աշխարհակարգի հաստատման գործընթաց է ընթանում, և Ուկրաինայի խիզախ ժողովուրդն այսօր պայքարում է ոչ միայն իր երկրի, այլև մեր բոլորիս և համաշխարհային խաղաղության համար։
- Հիպոթետիկորեն, եթե ենթադրենք, որ Հայաստանի ընդդիմադիր ուժերին այնուամենայնիվ հաջողվի իշխանության գալ։ Կարո՞ղ են նրանք հրաժարվել եռակողմ հայտարարությունից և ռազմական գործողություններ սկսել։
- Եթե հիպոթետիկորեն ընդդիմությունը գա իշխանության, դա ոչինչ չի փոխի Հայաստանի քաղաքականության մեջ։ Հայաստանի քաղաքական կուրսը որոշվում է Կրեմլի կուլիսներում: Փոփոխությունները կարող են լինել կոսմետիկ բնույթի և կվերաբերեն միայն կառավարությունում բարձր պաշտոններ զբաղեցնող անձանց։
Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղում նոր պատերազմին, ապա Հայաստանի համար դա անհնար է: 44-օրյա պատերազմի ընթացքում հայկական կողմը գիտակցեց, թե իրենց բանակը զարգացման առումով որքան շատ է հետ մնում ադրբեջանական բանակից։ Եվ այս տարբերությունը լրացնելն այնքան էլ հեշտ չէ։ Դրա համար Երևանը ոչ ժամանակ ունի, ոչ ռեսուրսներ, ոչ էլ նոր տեխնոլոգիաներ։ Գաղտնիք չէ, որ Հայաստանին զենքով ապահովում էր Ռուսաստանը, որը հիմա թաղված է սեփական խնդիրների մեջ: Ավելին, ուկրաինական պատերազմը ջախջախեց ռուսական բանակի անպարտելիության առասպելը։ Ժամանակակից զենքերը (Bayraktar, Javelin, NLAW և այլն) ցույց տվեցին, թե որքանով է Ռուսաստանը հետ մնում Արևմուտքից տեխնոլոգիական զարգացման առումով։ Ուստի Ղարաբաղում նոր պատերազմի մասին հայկական կողմը չպետք է անգամ երազի:

«Политический курс Армении решается в закулисье Кремля»
- Баку и Ереван договорились о создании комиссии по делимитации границы. Но кто будет курировать процесс по делимитации и демаркации: Москва или Брюссель?
- Ответить на ваш вопрос непросто, потому что российская сторона всячески будет стараться не упустить шанс воспользоваться своим пошатнувшимся, но пока еще действующим на некоторые европейские страны авторитетом, чтобы достичь результата в этом вопросе, который выгоден Москве. К тому же не стоит забывать о том, что Зангезурский коридор все еще является камнем преткновения между Азербайджаном и Арменией. Именно этим и пользуется Россия, и нужно признать - умело. В контексте нового передела мирового порядка, где РФ из-за вторжения в Украину потеряла свои позиции одного из лидеров мирового масштаба, любые потери она воспринимает очень болезненно. Поэтому Москва будет цепляться за любые возможности реабилитироваться в глазах своего народа, а комиссия - одна из возможностей это сделать.
Для достижения своих целей, которые ей помогут немного реабилитировать репутационные потери, российская сторона будет максимально давить на Брюссель. Россия делала это не раз и очень плодотворно для себя. Однако, нужно учитывать и факторы Турции и Европы, которые, в свою очередь, поняли, что Россия не так уж и сильна, как она себя позиционировала. Война в Украине показала, что Россия по уровню развития застряла в 90-х годах. Так что, остается наблюдать, чем все закончится.
- В Армении вот уже несколько недель проходят акции неповиновения и протесты. На что, по-вашему, рассчитывает армянская оппозиция, помимо банального желания вытеснить Пашиняна из власти?
- По поводу протестов в Армении могу сказать прямо, что они никакого реального результата не дадут. На это явно указывают два важных фактора. Первый - эти акции не имеют большой поддержки со стороны населения. Нет того настроя и заряда, который столь явно ощущался во время протестов 2018 года, после которых, собственно, Пашинян и пришел к власти. Нет того количества молодежи, которая послужила движущей силой во время «бархатной революции» 2018 года.
И потом, ситуация в Армении мне очень напоминает ситуацию в Грузии, когда народ не хочет возвращать старое правительство (которому уже отказали в доверии), а новое руководство может и не полностью устраивает народ, но не настолько, чтобы его свергать. Даже при всех своих ошибках новая власть приемлемее старой. Безусловно, нужны новые лица и новые лидеры, но в настоящее время их нет на политическом поле.
Второй фактор - это путь, который выбрала Армения. Ереван полностью зависит от Москвы, а Белокаменной сейчас не до Армении, у нее своих проблем хватает. Исходя из этого, я думаю, что никаких серьезных изменений в Армении на данном этапе ждать не стоит, Пашинян пока устраивает Россию.
- Армянская оппозиция движима реваншистскими устремлениями...
- Карабахский вопрос - это ахиллесова пята для всего региона Южного Кавказа, и она не разрешится так легко, как некоторые думают, учитывая войну в Украине и становление нового мирового порядка.
Исход войны в Украине решит все, не только на Южном Кавказе, но и во всем мире. Повторюсь, идет процесс установления нового мирового порядка, и отважный народ Украины сегодня воюет не только за свою страну, но и за всех нас и за мир во всем мире.
- Если гипотетически допустить, что оппозиционным силам Армении все же удастся прийти к власти. Могут ли они отказаться от трехстороннего заявления и перейти к военным действиям?
- Если гипотетически оппозиция придет к власти, это ничего в политике Армении не изменит. Политический курс Армении решается в закулисье Кремля. Изменения могут быть косметического характера и коснутся только лиц, занимающих высокие посты в правительстве.
Что касается новой войны в Карабахе, то для Армении это невозможно. Армянская сторона за период 44-дневной войны осознала, насколько сильно их армия отстает в развитии от армии Азербайджана. И наверстать эту разницу не так-то просто. Для этого у Еревана нет ни времени, ни ресурсов, ни новых технологий. Не секрет, что Армению обеспечивала вооружением Россия, а у нее сейчас своих проблем хватает. Более того, война в Украине разрушила миф о непобедимости российской армии. Современное вооружение (Bayraktar, Javelin, NLAW и т.д) продемонстрировало, насколько сильно Россия отстает от Запада в технологическом развитии. Поэтому о новой войне в Карабахе армянской стороне не стоит даже мечтать.