Շուշան ադրբեջանցիների պատմական հիշողությունն է. Գյունայ Էֆենդիևա
Շուշան հսկայական տեղ է գրավում ադրբեջանցիների պատմական հիշողության մեջ, այս քաղաքը բազմաթիվ ականավոր մշակութային գործիչների ծննդավայրն է։
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Թուրքական մշակույթի և ժառանգության միջազգային հիմնադրամի նախագահ Գյունայ Էֆենդիևան՝ Շուշայում «Հետկոնֆլիկտային մարդասիրական օրակարգի զարգացում. կայուն զարգացում՝ մշակութային միջավայրի վերակենդանացման միջոցով» միջազգային խորհրդաժողովում ունեցած ելույթի ժամանակ։
Նա հավելել է, որ Ղարաբաղում կշարունակվեն տարբեր միջոցառումներ կազմակերպվել, որոնց ակտիվորեն մասնակցելու է Թյուրքական մշակույթի և ժառանգության հիմնադրամը։ Հիմնադրամի տնօրենը նշել է նաև միջմշակութային համագործակցության կարևորությունը։
«Բոլոր մշակույթները համաշխարհային ժառանգության մաս են կազմում: Որպես ժողովուրդներ՝ մենք բոլորս պարտավոր ենք պահպանել մեր մշակութային ժառանգությունը»,- հայտարարել է նա:
«Մինչ օկուպացումը Ղարաբաղը ամենաբարեկեցիկ շրջաններից էր։ Ցավոք սերնդեսերունդ փոխանցված մշակութային ժառանգությունն այժմ ոչնչացվել է»,- ասել է Գյունայ Էֆենդիևան:

Гюнай Эфендиева: Шуша - историческая память азербайджанцев
Шуша занимает огромное место в исторической памяти азербайджанцев, этот город - родина многих выдающихся деятелей культуры.
Как передает Report, об этом заявила президент Международного фонда тюркской культуры и наследия Гюнай Эфендиева в ходе выступления на международной конференции «Развитие постконфликтной гуманитарной повестки дня: устойчивое развитие путем возрождения культурной среды» в Шуше.
Она добавила, что в Карабахе продолжат проводить различные мероприятия, а фонд тюркской культуры и наследия продолжит активно участвовать в них. Директор фонда также отметила важность межкультурного сотрудничества.
«Все культуры являются частью мирового наследия. Как народы, мы все обязаны хранить наше культурное наследие», -заявила она.
«До оккупации Карабах был одним из самых процветающих регионов. К сожалению, культурное наследие, которое поколениями передавалось, теперь было разрушено»,- добавила она.