«Հայաստանը արդեն սկսել էր դեպի ինքնաոչնչացման ճանապարհը...»
Քաղաքական գիտությունների դոկտոր, ՌԴ առաջին կագի պետական խորհրդական, «Արևելյան վեկտոր» խորհրդատվական կենտրոնի տնօրեն Տատյանա Պոլոսկովան Caliber.Az-ի հետ հարցազրույցում մեկնաբանել է Հայաստանում քաղաքական իրավիճակը, որը ներկայումս պայմանավորված է ընդդիմության կողմից, Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու մտադրության համար Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով բողոքի ակցիաներով։
—Տատյանա Վիկտորովնա, հաշվի առնելով Երևանում իշխանությունների գործողություններով դժգոհությամբ ծագած զանգվածային ակցիաները՝ Ձեր կարծիքով, արդյո՞ք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ՌԴ-ի ու Եվրոպայի միջնորդությամբ բանակցությունները տեսանելի ապագայում կհանգեն երկու երկրների միջև հարաբերությունների նորմալացմանը։
—Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատրյանը հայտարարել է, որ լավատեսությամբ է նայում հայ-ադրբեջանական եկրխոսության հեռանկարներին։ Ես այդ լավատեսությունը չեմ կիսում։ Բառացիօրեն այս օրերին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը Ադրբեջանի ԶԼՄ-ներին մեղադրել է «ռազմատենչ հռետորաբանության» մեջ։ Հայաստանի ղեկավարությունում և այդ երկրի քաղաքական իստեբլիշմենթում բավականին մեծ է նրանց մասնաբաժինը, ովքեր հայտարարում են, որ երբեք չեն ընդունի Ղարաբաղը Ադրբեջանին վերադարձնելու տարբերակը։
Ինչ վերաբերվում է հասարակական տրամադրությանը, ապա անմիջապես մեր աչքերի առաջ բողոքային գործողություններ են ծավալվում ոչ միայն Հայաստանի մայրաքաղաքում, այլ նույնիսկ գյուղական վայրերում։ Եթե Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների մակարդակով կա երկկողմ հարաբերությունների զարգացման մի շարք առանցքային հարցերով փոխըմբռնում, ապա քաղաքացիական հասարակության մակարդակով պահպանվում է կոշտ հռետորաբանություն։ Իսկ այդ գործընթացում առանց ոչ միայն էլիտաների, այլ նաև ժողովրդական լայն զանգվածների ներգրավմամբ անհնար է հասնել իրական նորմալացման։
Միջնորդային ջանքերի առնչությամբ կարող եմ ասել, որ դա, անշուշտ, կարևոր գործոն է։ Բայց տնտեսական և հումանիտար աղետի ֆոնին, որը ծագել է Ուկրաինայում «հատուկ գործողություններով», որի հետևանքով տեղի ունեցավ աշխարհի պառակտում և Ռուսաստանի նկատմամբ ծանր պատժամիջոցների կիրառումը՝ Հարավային Կովկասի թեման երկրորդ պլան է մղվել։ Այո և հենց «Ռուսաստանը-միջնորդ» բառակապակցությունը աշխարհում շատերի մոտ հեգնական ժպիտ է առաջացնում։ Ինչպես նաև խաղաղապահների ներկայությունը Ղարաբաղի մարզում։
—Փողոցային բողոքի ակցիաները և ռևանշիստական տրամադրությունները կարող են արդյո՞ք Հայաստանում հանգեցնել իշխանափոխության։
—Կարող են, բայց Հայաստանը դեռ դրանցից առաջ էր սկսել դեպի ինքնաոչնչացման ճանապարհը։ Բնակչությունը հեռանում է, ինչպես միգրանտներն են ասում, «սառը Սևանից դեպի Ատլանտյան օվկիանոսի տաք ջրեր»։ Հայկական սփյուռքը հիասթափված է պաշտոնական Երևանից և այլևս չի ցանկանում հսկայական սուբսիդիաներ հատկացնել, որոնք երեխաներին օգնելու փոխարեն ծախսվում են երևանյան էլիտայի շքեղ մեքենաների ու վիլլաների վրա։ Փորձագետների գնահատմամբ, վերջին տարիներին ԱՄՆ-ում ադրբեջանական սփյուռքի ներուժը զգալիորեն ուժեղացել է։ Թուրքականի հետ միության մեջ նա արդեն ըստ ներուժի ոչ մի բանով չի զիջում հայկականին։ Իսկ Ռուսաստանի հայերի մոտ գնալով ավելի են բարձրաձայն հնչում նրանց ձայները, ովքեր Հայաստանը անվանում են «չկայացած նախագիծ»։ Ռևանշիստական տրամադրությունները ոչ միայն արձագանք են պարտված պատերազմին, այլ նաև նրան, որ 30 տարվա ընթացքում չհաջողվեց ստեղծել իսկապես անկախ, տնտեսապես ուժեղ պետություն։ Սա հոգեվարք է: Եվ եթե հայ հասարակությունը շարունակի գնալ այս ճանապարհով, ապա այդ երկիրը կվերանա աշխարհի քարտեզից։
—Բաքվի հինգ հիմնարար առաջարկներ։ Դրանք արդյո՞ք կիրականացվեն հայկական կողմից։
—Հայկական լրատվամիջոցները և մի շարք քաղաքական գործիչներ այս հարցին տալիս են ուրիշ մեկնաբանություն։ «Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության կողմից հայ ժողովրդի թիկունքում կատարվում է ստոր, ապազգային և հակապետական գործարք»,- այսպես է հայտարարել երկրի Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։ Հայաստանի իշխանությունները ընդդիմության կողմից մեղադրվում են նրանում, որ թաքցնում են Երևանի վեց առաջարկների բովանդակությունը և այլն։ Իսկ երբ այդ առաջարկները հայտնվեցին հանրային տարածքում, ապա պարզ դարձավ, որ պաշտոնական Երևանը շարունակում է խաղաղ պայմանագրի ստորագրումը ձգձգելու ծիծաղելի խաղը։ Նա դիմում է լիակատար քաղաքական անզորություն դրսևորած Մինսկի խմբին և փորձում է ընթացքում փոխել կոշիկները։ Մենք ականատես ենք հայաստանյան վերնախավի զգալի մասի կողմից բանակցային գործընթացի սաբոտաժին։ Իսկ ցանկացած խաղաղ կարգավորման դեպքում կարևոր է ոչ այնքան պայմանագրի ստորագրման փաստը, որքան դրա իրականացման ուղղությամբ քայլերը։
—Ինչո՞ւ Փաշինյանը չի կանխում հայ զինվորականների կողմից ադրբեջանական բանակի դիրքերի ամենօրյա գնդակոծումները։
—Փաշինյանը ձգտում է պահպանել ոչ միայն իշխանությունը։ Սա արդեն անցած փուլ է։ Որը անցավ առանց մեծ հաջողությունների: Խոսքը ընդդիմադիր ուժերի իշխանության գալու դեպքում ազատության պահպանման մասին է։ Եվ, հնարավոր է, կյանքի, եթե բողոքի ակցիաները ստանան զանգվածային և տարերային բնույթ։ Նման նախադեպեր պատմության մեջ եղել են։ Հունիսի 1-ին Երևանում 2020 թվականի ղարաբաղյան պատերազմում զոհվածների հարազատները բողոքի ակցիա են անցկացրել քննչական կոմիտեի շենքի դիմաց՝ պահանջելով քրեական պատասխանատվության ենթարկել Փաշինյանին։ Մանրու՞ք է։ Բայց ջուրը քար է ծակում։ Իսկ Փաշինյանը բոլորովին էլ «ժողովրդական սիրելի» և առավել ևս «ժողովրդական ամբիոն» չէ։ Որպես վարչապետ Փաշինյանը ակնհայտորեն չի վերահսկում հայկական պետությունում գործընթացները, նույնիսկ առանցքային կետերում։ Նա ուժային կառույցներում չունի աջակցության լուրջ խումբ, էլ չեմ խոսում «վարչապետ Փաշինյանի բարեկամների» միջազգային միավորման առկայության մասին։ Նա յուրովի ողբերգական կերպար է։ Եվ, որքան էլ տարօրինակ է, Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների զարգացումն ու ամրապնդումը, Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնումը կարող են ամրապնդել Փաշինյանի դիրքերը։ Բայց այս քայլերին էլ նա լիովին չի դիմում։ Չգիտեմ, արդյոք անձնական որակների պատճառով, թե արտաքին ուժերի ճնշման տակ։
—Այսպիսով այնուամենայնիվ, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հաշտության պայմանագիր կկնքվի՞։
—Երբևիցէ այո, կլինի: Բայց ես չեմ կարծում, որ մոտ ժամանակում ...
—Իսկ ինչպե՞ս եք գնահատում այս պահին Մոսկվայի դիրքորոշումը Բաքվի և Երևանի նկատմամբ։ Ո՞ր գործոններն են նյարդայնացնում Ռուսաստանին։
—Այո, Ռուսաստանը հիմա Բաքվի ու Երևանի համար ժամանակ չունի: Ուկրաինայում բլից-կրիգը չստացվեց, պատժամիջոցները ցավոտ հարվածում են ռուսական տնտեսությանը և հասարակ ռուսների կյանքին... Հասարակության բարոյական վիճակը, հասկանալի է, ամենախանդունը չէ։ Շարքային ռուսները, իհարկե, հիմա հաստատ Հարավային Կովկասի համար ժամանակ չունեն: Եվ ոչ միայն շարքայինները։ Հնարավոր է, շուտով Կենտրոնական Ասիան նույնպես կբռնկվի՝ իրավիճակն այնտեղ բարդ է։ Բայց այդ դիտարկումներով ես կկիսվեմ մի քանի ամսից, երբ ավարտեմ մոնիտորինգը Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում։ Ինչով ես այժմ զբաղված եմ։ Իսկ Կրեմլին հիմա շատ բան է նյարդայնացնում։ Գնալով ավելի է ընկալվում, որպես հայտնություն։ Այդպես է միշտ լինում, երբ ենթակաները ձգտում են հաճոյանալ իշխանություններին, այլ ոչ թե ցույց տալ տեղի ունեցողի իրական պատկերը։ Հասնում է ճշմարտության պահը։ Ափսոս, որ թանկ գնով:
—Ինչպիսի՞ն է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հավանականությունը։
—Կարծում եմ, շատ մեծ է։ Հայերը դարեր շարունակ ապրել են Թուրքիայում և մինչև այժմ ապրում են այնտեղ։ Ընդ որում, բավականին ամուր դիրքեր են զբաղեցնում ոչ միայն տնտեսության, այլև քաղաքականության մեջ։ Ցավոք, Ռուսաստանում թուրք հասարակության կյանքի այս կողմի մասին քիչ բան է հայտնի։ Ինչպես նաև Երևանով մայրաքաղաքով Հայաստանի ստեղծման իրական պատմության մասին,այն մասին, թե երկրի տարածքների ձևավորման գործում ինչպիսի դեր են խաղացել քաղաքական խաղերը։ Ո՞ւմ էր ձեռնտու օգտագործելով հայկական գործոնը հրկիզել Օսմանյան կայսրությունը, և ինչ նպատակներով։ Եթե չլինեին նշված քաղաքական խաղերը և դաշնակցական սադրանքները, ապա հայերը այդպես էլ կապրեին Թուրքիայում։ Մյուս ժողովուրդների հետ խաղաղության մեջ։ Այնպես որ, լուրջ խոչընդոտներ չեմ տեսնում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար։ Առավել ևս, չնայած սահմանի փակմանը, Հայաստանի և Թուրքիայի ժողովուրդների միջև շփումները չեն դադարել։ Բայց սա առանձին և մեծ թեմա է։

«Армения уже начала путь к самоуничтожению…»
Доктор политических наук, государственный советник РФ первого класса, директор Консалтингового центра «Восточный вектор» Татьяна Полоскова прокомментировала в интервью Caliber.Az политическую ситуацию в Армении, обусловленную в настоящее время протестами оппозиции с требованием отставки премьер-министра Никола Пашиняна за его намерение подписать мирный договор с Азербайджаном.
- Татьяна Викторовна, учитывая массовые акции в Ереване, вызванные недовольством действиями властей, полагаете ли вы, что переговоры между Арменией и Азербайджаном при посредничестве РФ и Европы приведут в обозримом будущем к нормализации отношений между двумя странами?
- Президент Армении Ваагн Хачатрян заявил, что с оптимизмом смотрит на перспективы армяно-азербайджанского диалога. Я этот оптимизм не разделяю. Буквально на днях министр иностранных дел Армении обвинил СМИ Азербайджана в «воинственной риторике». В руководстве Армении и политическом истеблишменте этой страны достаточно велика доля тех, кто заявляет, что никогда не примет вариант возвращения Карабаха Азербайджану.
Что касается общественных настроений, то прямо на наших глазах разворачиваются массовые протестные действия не только в столице Армении, но даже в сельских местностях. Если на уровне глав Азербайджана и Армении есть взаимопонимание по ряду ключевых вопросов развития двусторонних отношений, то на уровне гражданского общества сохраняется жесткая риторика. А добиться реальной нормализации отношений без включения в этот процесс не только элит, но и широких народных масс двух стран невозможно.
Относительно посреднических усилий могу сказать, что это, безусловно, важный фактор. Но на фоне экономической и гуманитарной катастрофы, вызванной «специальной операцией» в Украине, в результате которой произошел раскол мира и введены тяжелейшие санкции в отношении России, тема Южного Кавказа отошла на второй план. Да и само словосочетание «Россия-посредник» у многих в мире вызывает саркастическую улыбку. Как и нахождение миротворцев на территории Карабахского региона.
- Могут ли уличные протесты и реваншистские настроения привести к смене власти в Армении?
- Могут, но Армения еще до них начала путь к самоуничтожению. Население уезжает, как говорят мигранты, «от холодного Севана к теплым водам Атлантики». Армянская диаспора разочарована в официальном Ереване и больше не хочет выделять огромные субсидии, которые вместо помощи детям идут на роскошные машины и виллы ереванской элиты. По оценкам экспертов, за последние годы потенциал азербайджанской диаспоры в тех же США существенно усилился. В союзе с турецкой она ничем уже не уступает по потенциалу армянской. А среди армян России все громче звучат голоса тех, кто называет Армению «неудавшимся проектом». Реваншистские настроения - это не только реакция на проигранную войну, но и на то, что за 30 лет не удалось создать реально независимое, экономически сильное государство. Это агония. И если армянское общество и дальше будет идти по такому пути, то эта страна исчезнет с карты мира.
- Пять базовых предложений Баку. Будут ли выполняться они армянской стороной?
- Армянские СМИ и ряд политиков дают иную трактовку данному вопросу. «Подлая, антинациональная и антигосударственная сделка совершается за спиной у армянского народа правительством Никола Пашиняна», - так заявил заместитель председателя Республиканской партии страны (РПА) Армен Ашотян. Власти Армении обвиняются оппозицией в том, что скрывают содержание шести предложений Еревана, и т.д. Когда же эти предложения появились в публичном пространстве, то стало ясно, что официальный Ереван продолжает нелепую игру по затягиванию подписания мирного договора. Апеллирует к показавшей полную политическую импотенцию Минской группе и пытается переобуваться на ходу. Мы наблюдаем саботаж переговорного процесса со стороны значительной части армянской элиты. А в любом мирном урегулировании важен не столько факт подписания договора, сколько шаги по его реализации.
- Почему Пашинян не пресекает ежедневные обстрелы позиций азербайджанской армии армянскими военными?
- Пашинян старается не только сохранить власть. Это уже пройденный этап. Пройденный без особых успехов. Речь идет о сохранении свободы в случае прихода к власти оппозиционных сил. И, возможно, жизни, если протесты примут массовый и стихийный характер. Такие прецеденты в истории бывали. 1 июня в Ереване родственники погибших в войне 2020 года в Карабахе вышли на акцию протеста перед зданием Следственного комитета, требуя привлечь Пашиняна к уголовной ответственности. Мелочь? Но вода камень точит. А Пашинян отнюдь не «народный любимец» и уж тем более не «народный трибун». Как премьер-министр Пашинян явно не контролирует процессы в армянском государстве даже в ключевых точках. У него нет серьезной группы поддержки во властных структурах, не говоря уже о наличии международного пула «друзей премьера Пашиняна». Он по-своему трагическая фигура. И, как ни странно, развитие и укрепление отношений с Азербайджаном, восстановление дипотношений с Турцией могут укрепить позиции Пашиняна. Но не решается в полной мере и на эти шаги. Уж не знаю, из-за личных ли качеств или под давлением внешних сил.
- Так будет ли все же подписан мирный договор между Азербайджаном и Арменией?
- Когда-нибудь да будет. Но не думаю, что в ближайшее время...
- А как вы расцениваете позицию Москвы в отношении Баку и Еревана на данный момент? Какие факторы раздражают Россию?
-Да, России сейчас не до Баку и Еревана. Блицкрига в Украине не получилось, санкции больно бьют по российской экономике и жизни простых россиян... Моральное состояние в обществе, понятно, не самое радужное. Простым россиянам уж точно сейчас не до Южного Кавказа. И не только простым. Возможно, скоро запылает и Центральная Азия - ситуация там сложная. Но этими наблюдениями я поделюсь через несколько месяцев, когда закончу мониторинг в центральноазиатском регионе. Чем сейчас и занята. А Кремль ныне многое раздражает. Еще большее воспринимается как откровение. Так всегда бывает, когда подчиненные стремятся угодить начальству, а не показывать реальную картину происходящего. Когда-то наступает момент истины. Жаль, что дорогой ценой.
- Какова вероятность нормализации армяно-турецких отношений?
- Думаю, очень велика. Армяне веками жили в Турции и до сих пор там живут. Причем занимают достаточно сильные позиции не только в экономике, но и в политике. К сожалению, об этой стороне жизни турецкого общества в России мало известно. Как и о реальной истории создания Армении со столицей в Ереване, о том, какую роль в формировании территорий страны сыграли политические игры. Кому было выгодно поджечь Османскую империю, используя армянский фактор, и с каким целями. Если бы не упомянутые политические игры и дашнакские провокации, то армяне так бы и жили в Турции. В мире с другими народами. Так что не вижу серьезных препятствий для нормализации армяно-турецких отношений. Тем более, что несмотря на закрытие границы, контакты между народами Армении и Турции не прекращались. Но это отдельная и большая тема.