Իլհամ Ալիևն այցելել է Գյոյգյոլի, Քելբաջարի և Լաչինի շրջաններ
Հունիսի 26-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևն այցելել է Գյոյգյոլի, Քելբաջարի և Լաչինի շրջաններ։
Այս մասին հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ վկայակոչելով նախագահի մամուլի ծառայությանը:
Գյոյգյոլի շրջանում պետության ղեկավարը ծանոթացել է Թողանալը-Քելբաջար ավտոմայրուղու 13-րդ կիլոմետրում կառուցվող երկու թունելների շինարարության ընթացքին, մասնակցել Քելբաջարի շրջանում կառուցված նոր «Քելբաջար-1» փոքր հիդրոէլեկտրակայանի և ՊՆ թիվ N-րդ զորամասի բացմանը։ Իլհամ Ալիևը ծանոթացել է նաև Քելբաջար-Լաչին ավտոճանապարհի, ինչպես նաև Լաչինի շրջանի «Գորչու» 110 կիլովոլտանոց էլեկտրական ենթակայանի շինարարական աշխատանքների ընթացքին։
Երկրի ղեկավարին ներկայացվել է Լաչինի շրջանում գտնվող «Հաքարիչայ» ջրամբարի նախագիծը։ Նախագահ Իլհամ Ալիևը ծանոթացել է նաև Լաչինի միջազգային օդանավակայանի շինարարությանը։ Երկրի ղեկավարին է ներկայացվել Քելբաջար քաղաքի գլխավոր հատակագիծը։
Այնուհետև նախագահ Իլհամ Ալիևը դրել է Քելբաջարի օկուպացիայի և հաղթանակի թանգարանային համալիրի, Քելբաջարի թվային կառավարման կենտրոնի, Իստիսու առողջարանի, ջրի արտադրության գործարանի հիմքը և այցելեց կառուցվող «Չիրագ-1» փոքր հիդրոէլեկտրակայան: Նախագահ Իլհամ Ալիևը Քալբաջարի շրջանում դրել է Իստիսու առողջարանի հիմնաքարը։ Այնուհետև երկրի ղեկավարը հանդես է եկել ելույթով։

Президент Ильхам Алиев совершил поездку в Гёйгёльский, Кяльбаджарский и Лачинский районы ФОТО
26 июня Президент Азербайджана Ильхам Алиев совершил поездку в Гёйгёльский, Кяльбаджарский и Лачинский районы.
Глава государства ознакомился в Гейгельском районе со строительством тоннеля, сооружаемого на 13-м километре автодороги Тоганалы-Кяльбаджар, принял участие в открытии новой малой гидроэлектростанции «Кяльбаджар-1», построенной в Кяльбаджарском районе, и Н-ской воинской части Министерства обороны, ознакомился со строительством автомобильной дороги Кяльбаджар-Лачин и работами на 110-киловольтной электрической подстанции «Горчу» в Лачинском районе.
Главе государства был представлен проект водохранилища «Хакаричай» в Лачинском районе. Президент Ильхам Алиев также ознакомился со строительством Лачинского международного аэропорта.
Главе государства был представлен генеральный план города Кяльбаджар.
Затем Президент Ильхам Алиев заложил фундамент Кяльбаджарского комплекса музеев Оккупации и Победы, Кяльбаджарского центра цифрового управления, завода по производству воды в Кяльбаджарском районе, побывал на строящейся малой гидроэлектростанции «Чираг-1». Здесь глава государства был проинформирован об электростанциях, строящихся в настоящее время в районе в 5 местах.