Անկարա-Երևան. շատից դեպի քիչը, թե՞ քչից դեպի շատը
Հուլիսի 11-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է անցկացրել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի հետ։ Փաշինյանը Թուրքիայի առաջնորդին շնորհավորել է Գուրբան բայրամի առթիվ։ Իր հերթին, Էրդողանը Հայաստանի վարչապետին շնորհավորել է Վարդավառի տոնի կապակցությամբ։ Հայաստանի կառավարության հաղորդագրությունում ասվում է նաև, որ երկու երկրների ղեկավարները ընդգծել են հարաբերությունների կարգավորման երկկողմ գործընթացի կարևորությունը, որը կնպաստի տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդմանը։ Կողմերը հույս են հայտնել, որ հուլիսի 1-ն երկու երկրների հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները մոտ ժամանակում կիրականացվեն։
Դրա հետ մեկտեղ արժե հիշեցնել, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման գործընթացը արդեն վաղուց է մեկնարկել, սակայն իրավիճակը դեռևս գործնականում մեկնարկային գծում է։ Թուրքիայի նախագահի հետ Հայաստանի վարչապետի հեռախոսազրույցը արդյո՞ք նշանակում է, որ գործընթացը մեռյալ կետից շարժվել է, և դա ինչպե՞ս կանդրադառնա հայ-ադրբեջանական կարգավորման վրա՝ դեռևս մեծ հարց է։
Այդ առնչությամբ Caliber.Az-ին իրենց կարծիք են հայտնել ադրբեջանցի վերլուծաբան Ֆարհադ Մամեդովը և ռուսաստանցի տնտեսագետ, Եվրասիայի հարցերով փորձագետ Ալեքսանդր Ռազուվաևը։
Ֆ. Մամեդովը համարում է, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև բանակցությունների մի քանի փուլերից հետո բանակցողների մոտ կազմավորվել է նրա հասկացողությունը, թե ինչ ճանապարհով նրանք կարող են շարժվել։ Դրանով հանդերձ, անձամբ փորձագետի կարծիքով, հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման գործընթացը կարող է ընթանալ երկու ձևաչափերից մեկով՝շատից դեպի քիչը, կամ քչից դեպի շատը։
«Առաջին դեպքում լուծվում են առավել նշանակալից հարցեր, այնպիսիներ, ինչպես դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում, սահմանների պաշտոնական բացում և այլն։ Այնուհետև իրականացվում են այնպիսի քայլեր, որոնք կրում են հիմնականում տեխնիկական բնույթ։ Իսկ այժմ մենք նկատում ենք, որ գործընթացը տեղի է ունենում քչից դեպի շատը ձևաչափով, և առաջին հերթին հայերի կողմից հայ-թուրքական սահմանների փակման սկզբնապատճառը, այսինքն Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքների օկուպացիան չճանաչելու պատճառով։ Հետևաբար, որքան էլ հայկական կողմը ասի, որ գործընթացը պետք է ընթանա առանց նախապայմանների՝ Թուրքիայի հիմնական պայմանը հանդիսանում է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների նորմալացումը։ Այլ կերպ ասած, սա այն քիչն է, որից պետք է սկսի հայկական կողմը։
Իսկ եթե Հայաստանը շարունակի առաջ քաշել Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին թեզեր, ինչը նույնական է Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային հավակնություններին, հրաժարվի ստորագրել խաղաղ պայմանագիրը, ապա հայ-թուրքական հարաբերությունների լիարժեք նորմալացման մասին խոսելը ավելորդ կլինի։ Իհարկե, կան ինչ որ որոշումներ, որոնք շուտով կիրականացվեն, բայց մենք պետք է հասկանանք, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման ցանկացած տարրը պայմանավորված է և պետք է պայմանավորվի հայ-ադրբեջանական կարգավորման կոնկրետ որոշումներով»,- հայտարարել է քաղաքագետը։
Ադրբեջանցի վերլուծաբանը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև պետք է իրականացվեն փոխհարաբերությունների երեք ուղիներ. հաղորդակցումների բացում, սահմանների սահմանազատում և սահմանագծում և խաղաղ պայմանագրի ստորագրում։
«Այսօրվա դրությամբ Երևանի ու Բաքվի միջև ամենաշատ զարգացումները հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մեջ են։ Հայ-թուրքական բանակցությունների գծով նույնպես ձեռնարկվում են հաղորդակցման ճանապարհների վերականգնման համար ջանքեր։ Այսինքն տվյալ դեպքում սահմանների բացման հարցը դրված չէ։ Հնարավոր է, որ քննարկվում են սահմանների մասնակի բացման հարցեր, պայմանականորեն՝ մի կետում երրորդ պետությունների քաղաքացիների համար, օդային բեռնափոխադրումներ և այլն, բայց ոչ ավել։ Իսկ համաձայնեցված աշխատանքը հատկապես ընթանում է հաղորդակցությունների ապաշրջափակման ուղղությամբ։
Իսկ ինչ վերաբերում է Թուրքիայի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը, ապա այն հնարավոր կլինի Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղ պայմանագրի ստորագրումից հետո։ Այսպես թե այնպես հայ-թուրքական նորմալացման ցանկացած քայլը պետք է պայմանավորվի հայ-ադրբեջանական գծում առաջընթացով»,- ենթադրում է գործակալությունը։
Այնուհանդերձ ադրբեջանցի քաղաքագետը համարում է, որ հայ-թուրքական հարաբերություններում որոշակի առաջընթաց կա, բայց այնուհետև ամենի ինչ կախված է Հայաստանի ղեկավարության վարմունքից, որոշումներից և հայտարարություններից։
«Վերջին երկու-երեք ամիսներում,- նշում է Ֆ. Մամեդովը,- մենք դարձել ենք նրա ականատեսներ, որ Հայաստանի խորհրդարանական ընդդիմության կողմից բարձրացված հակաթուրքական և հակաադրբեջանական հիստերիան դեռ քիչ է, որ կրիտիկական մասսաններ չի հավաքում, այլ նույնիսկ դասակարգվում է, որպես մարգինալ երևույթ։ Ուստի հայկական կողմի բոլոր փաստարկները այն մասին, որ հայ հասարակությունը իբր չի ընկալում Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ մերձեցումը, որ դրա համար կրկին ժամանակ է պահանջվում և այլն՝ հիմնազուրկ են և չեն կարող լրջորեն ընկալվել։ Թուրքական և ադրբեջանական կողմերը Հայաստանի նկատմամբ առաջադրում են քաղաքական կամք ցուցաբերելու և լիարժեք նորմալացման դիմելու պահանջներ, որը կայանում է խաղաղ պայմանագրի ստորագրման և միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջներից հրաժարվելու մեջ»։
Իր հերթին, ռուսաստանցի փորձագետ Ա. Ռազուվաևը վստահ է, որ Հարավային Կովկասի բոլոր երեք խորհրդային հանրապետություններ՝ Ադրբեջանը, Հայաստանի և Վրաստանը, ինչպես նաև տարածաշրջանի երկրները՝ Թուրքիան, Իրանը և Ռուսաստանը շահագրգռված են նորմալ բարիդրացիական հարաբերություններում։
«Անշուշտ, այս բոլոր երկրները շահագրգռված են ակտիվ առևտրի, և նշանակում է բոլոր առևտրական ուղիների ապաշրջափակման մեջ։ Դա ձեռնտու է նաև Հայաստանին, որի տնտեսության ուժեղ հարվածել է կորոնավիրուսային համավարակը։ Համավարակի պատճառով Հայաստանում ուժեղ նստվածք է տվել միջազգային զբոսաշրջությունը։ Բացի դրանից, արևմտյան պատժամիջոցների պատճառով Ռուսաստանի տնտեսությունում նկատվում է անկում, Հայաստանից աշխատանքային միգրանտների պահանջարկը նվազել է, ինչը նույնպես հարվածում է Հայաստանի տնտեսությանը։ Այս համատեքստում տնտեսական տեսակետից տրամաբանական է, որ Հայաստանը նորմալացնում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները։ Դրանից կշահեն բոլորը։ Կարծում եմ, որ Փաշինյանը հիանալիորեն գիտակցում է իր երկրի համար տնտեսական օգուտը և հետևաբար ուզում է Անկարայի և Բաքվի հետ կառուցել նորմալ հարաբերություններ»,- համարում է ռուսաստանցի փորձագետը։
Սակայն՝ Ա. Ռազուվաևի խոսքով, կան ուժեր, որոնք դեմ են այդ մերձեցմանը։
«Նախ և առաջ դա հայկական սփյուռքն է, որտեղ բավականի ուժեղ են ազգայնամոլական տրամադրությունները։ Եվ իհարկե, հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման դեմ է հանդես գալիս Արևմուտքը, որը շահագրգռված է նրանում, որպեսզի Ղարաբաղը մնա Հարավային Կովկասում թեժ կետ։ Արևմուտքը ընդհանրապես շահագրգռված է, որպեսզի Եվրասիայի ժողովուրդները գժտվեն միմյանց հետ։ Մնում է միայն հուսալ, որ արևմտյան երկրները չեն հասնի իրենց ուզածին և տարածաշրջանում խաղաղությունը կհաղթանակի և համապատասխանաբար՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի և Թուրքիայի քաղաքացիների բարեկեցությունը կաճի»,- եզրափակել է Եվրասիայի հարցերով փորձագետը։

Анкара-Ереван: от большего к меньшему или от меньшего к большему?
11 июля премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. Пашинян поздравил турецкого лидера с Гурбан байрамы. В свою очередь, Эрдоган поздравил армянского премьера с праздником Вардавар. В сообщении правительства Армении также сказано, что лидеры двух стран подчеркнули важность двустороннего процесса урегулирования отношений, что будет способствовать укреплению мира и стабильности в регионе. Стороны выразили надежду, что договоренности, достигнутые на встрече спецпредставителей двух стран 1 июля, будут реализованы в ближайшее время.
Вместе с тем стоит напомнить, что процесс нормализации армяно-турецких отношений запущен уже давно, однако ситуация все еще практически на стартовой линии. Означает ли телефонный разговор премьера Армении с президентом Турции, что дело сдвинулось с мертвой точки, и как это отразится на армяно-азербайджанском урегулирования – все еще большой вопрос.
Свое мнение по этому поводу Caliber.Az высказали азербайджанский политический аналитик Фархад Мамедов и российский экономист, эксперт по Евразии Александр Разуваев.
Ф.Мамедов считает, что после нескольких раундов переговоров между Арменией и Турцией у переговорщиков сложилось понимание того, каким путем они могут двигаться. При этом, на взгляд самого эксперта, процесс нормализации армяно-турецких отношений может проходить в одном из двух форматов: от большего к меньшему или от меньшего к большему.
«В первом случае решаются более значимые вопросы, такие как установление дипломатических отношений, официальное открытие границ и т.д. Далее реализовываются шаги, которые носят в основном технический характер. Сейчас же мы наблюдаем, что процесс происходит в формате от меньшего к большему, и в первую очередь из-за нежелания армян признать первопричину закрытия армяно-турецкой границы, то есть оккупацию Арменией территорий Азербайджана. А потому сколько бы армянская сторона ни говорила, что процесс должен идти без предусловий, главным условием Турции является нормализация отношений с Азербайджаном. Иными словами, это то малое, от которого нужно плясать армянской стороне.
Если же Армения будет продолжать выдвигать тезисы про статус Карабаха, что тождественно территориальным претензиям к Азербайджану, отказываться подписывать мирный договор, то о полноценной нормализации армяно-турецких отношений говорить не придется. Безусловно, существуют какие-то решения, которые в скором времени будут реализовываться, но мы должны понимать, что любой элемент нормализации армяно-турецких отношений обусловлен и должен обуславливаться конкретными решениями по армяно-азербайджанскому урегулированию», - заявил политолог.
Азербайджанский аналитик напомнил, что между Азербайджаном и Арменией должны быть реализованы три трека взаимоотношений: открытие коммуникаций, демаркация и делимитация границ и подписание мирного договора.
«На сегодняшний день между Ереваном и Баку больше всего наработок в разблокировке коммуникаций. По линии турецко-армянских переговоров также предпринимаются усилия для восстановления путей сообщения. То есть в данном случае не стоит вопрос открытия границ. Возможно, обсуждаются вопросы частичного открытия границ, условно - в одном пункте для граждан третьих государств, грузовых авиаперевозок и т.п, но не более. Согласованная же работа идет именно в направлении разблокировки коммуникаций.
Что же касается установления дипотношений между Турцией и Арменией, то это будет возможным после подписания мирного договора между Ереваном и Баку. Так или иначе любой шаг в армяно-турецкой нормализации должен обуславливаться прогрессом в армяно-азербайджанском треке», - полагает агентства.
Тем не менее азербайджанский политолог считает, что в армяно-турецких отношениях есть определенное продвижение, но дальше все зависит от поведения, решений и заявлений руководства Армении.
«В последние 2-3 месяца, - отмечает Ф.Мамедов, -  мы стали свидетелями того, что антитурецкая и антиазербайджанская истерия, поднятая парламентской оппозицией Армении, мало того что не набирает критической массы, но даже классифицируется как маргинальное явление. Поэтому все доводы армянской стороны о том, что армянское общество якобы не воспринимает сближения с Турцией и Азербайджаном, что на это требуется еще время и т.п., несостоятельны и не могут быть восприняты серьезно. Турецкая и азербайджанская стороны выдвигают требования к Армении продемонстрировать политическую волю и идти на полномасштабную нормализацию, которая заключается в подписании мирного договора и отказе от территориальных претензий друг к другу».
В свою очередь, российский эксперт А.Разуваев уверен, что все три бывшие советские республики Южного Кавказа - Азербайджан, Армения, Грузия, а также страны региона - Турция, Иран и Россия заинтересованы в нормальных добрососедских отношениях.
«Безусловно, все эти страны заинтересованы в активной торговле, а значит, и в разблокировке всех торговых путей. Выгодно это и Армении, по экономике которой сильно ударила пандемия коронавируса. Из-за пандемии в Армении сильно просела сфера международного туризма.  Кроме того, в экономике России из-за западных санкций наблюдается рецессия, следовательно, спрос на трудовых мигрантов из Армении упал, что также бьет по армянской экономике. В этом контексте с экономической точки зрения логично, если Армения нормализует отношения с Турцией и Азербайджаном. От этого выиграют все. Думаю, что Пашинян прекрасно осознает экономическую выгоду для своей страны и поэтому хочет выстроить нормальные отношения и с Анкарой, и с Баку», - считает российский эксперт.
Однако, по словам А. Разуваева, есть силы, которые против этого сближения.
«Прежде всего это армянская диаспора, где достаточно сильны националистические настроения. И конечно, против нормализации армяно-турецких и армяно-азербайджанских отношений выступает Запад, который заинтересован в том, чтобы Карабах оставался горячей точкой в регионе Южного Кавказа. Запад в целом заинтересован в том, чтобы народы Евразии ссорились между собой. Остается только надеяться, что западные страны не добьются желаемого и мир в регионе восторжествует, соответственно, и благосостояние граждан Азербайджана, Армении и Турции будет расти», - резюмировал эксперт по Евразии.