Ռուս խաղաղապահները Ղարաբաղում. խաղաղապահներ, թե՞ Մասնավոր ռազմական ընկերություն (ՄՌԸ)
Ֆուրունկուլի բացելը վիրահատություն է, որն ուղղված է թարախային օջախի հեռացմանը և վերքը մաքրելուն։ Վիրահատական ճշգրտությամբ 2020 թվականի աշնանը ադրբեջանական բանակը գործողություն անցկացրեց՝ Ղարաբաղի տարածաշրջանը մաքրելով շուրջ 30 տարվա ընթացքում նրան խժռող թարախակալ վարակից։ Այդ ժամանակ, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի լույս 10-ի գիշերը Եռակողմ հայտարարությունը ստորագրելիս, Բաքվի պահանջով դրանում ներառվել է թիվ 4 կետը, որում սևով սպիտակի վրա նշված է. «Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղ զորամասը տեղակայվում է հայկական զինված ուժերի դուրսբերման հետ զուգահեռ»։ Սակայն նույնիսկ այսօր՝ գրեթե երկու տարի անց, այս կետը (հավասարապես տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման մասին N9 կետը) շարունակում է անտեսվել, ինչպես հայկական, այնպես էլ ռուսական կողմից, ինչը, միանգամայն հասկանալիորեն առաջացնում է սուր դժգոհություն Ադրբեջանում։
ՄԱԿ-ի չափանիշների համաձայն, գոյություն ունեն երեք հիմնական սկզբունքներ, որոնք հնարավորություն են տալիս խաղաղապահ գործողությունները դիտարկել որպես միջազգային խաղաղության և անվտանգության ապահովման անկախ գործիք։ Եվ դրանցից մեկը՝ անաչառությունն է։ «Չնայած հակամարտող կողմերի հետ լավ հարաբերություններ հաստատելու և պահպանելու անհրաժեշտությանը, խաղաղապահ գործողությունը պետք է խուսափի այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են կասկածի տակ դնել դրա անաչառությունը: Առաքելությունը չպետք է ճիշտ չըմբռնելու և փոխհատուցում ստանալու պատճառով խուսափի անաչառության սկզբունքի բծախնդիր պահպանելուց: Նման անհամապատասխանությունը կարող է խաթարել խաղաղապահների հեղինակությունը ու օրինականությունը և հանգեցնել հակամարտող մեկ կամ մի քանի կողմերի կողմից նրանց ներկայության համաձայնության չեղարկմանը», - ասվում է ՄԱԿ-ի Խաղաղապահ գործողությունների կայքում:
Ցավոք սրտի, Ադրբեջանի Հանրապետության Ղարաբաղի մարզի տարածքում ժամանակավորապես տեղակայված ռուս խաղաղապահների դեպքում նրանց կողմից անաչառությունը մենք այդպես էլ չտեսանք։ Առավել ևս, գործնականորեն հայելային կերպով կրկնվում է 1988-1992 թվականների իրավիճակը։։ Հիշեցնենք, որ այդ տարիներին Միութենական կենտրոնի որոշմամբ ՆԳՆ-ի և ԽՍՀՄ պաշտպանության նախարարության ներքին զորքերի ստորաբաժանումները մտցվեցին այն ժամանակվա ԼՂԻՄ և Ադրբեջանի հարակից շրջաններ։ Պաշտոնապես՝ խաղաղությունը և կարգ ու կանոնը, հայկական անօրինական ավազակախմբերի զինաթափելուն աջակցելու համար։ Սակայն իրականում ամեն ինչ այլ կերպ է ստացվել՝ ադրբեջանական բնակչությունից առգրավեցին նույնիսկ որսորդական հրացանները, որոնց համար նրանք թույլտվություն ունեին, իսկ հայ զինյալների սպառազինությանը համալրվեց ոչ միայն հրետանային զենքեր, այլև խոշոր տրամաչափի գնդացիրներ և նույնիսկ նռնականետեր։ Ավելին, չնայած ԼՂԻՄ-ում տեղակայված խորհրդային զորքերի ղեկավարության կազմում ազնիվ և անաչառ սպաների առկայությանը, այնուամենայնիվ, նրանք չկարողացան խախտել ընդհանուր պատկերը իրենցից անկախ հիմնական պատճառով՝ Մոսկվայի երկերեսանի քաղաքականության, որը խոսքով պաշտպանել է սահմանների անձեռնմխելիության սկզբունքը, սակայն գործով բավականին հավատարիմ է եեղել ղարաբաղյան հայերի անջատողականությանը և Հայաստանի ագրեսիվ նկրտումների նկատմամբ։ Բացի այդ, ԼՂԻՄ-ի զինվորական պարետատան հրամանատարական դիրքերում կային գործուղված անձինք, ովքեր արհամարհելով իրենց ծառայողական պարտականությունն ու սպայական պատիվը, եղած-չեղածով վաճառվեցին հայ ավազակային ընդհատակին։ Նրանցից ամենահայտնին մինչ օրս հայ ժողովրդի «մեծ բարեկամ» Վիկտոր Կրիվոպուսկովն է, ով 1990-1991 թթ. ծառայել է որպես ԼՂԻՄ-ում ԽՍՀՄ ՆԳՆ քննչական խմբի շտաբի պետ, ինչը չի խանգարել նրան Քոչարյանի, Սարգսյանի և ընդհատակյա բանդայի այլ ղեկավարների հետ սաունայում շոքեբաղնիք ընդունել, որոնց նա, ընդհանրապես, պարտավոր էր ձերբակալել։ Սակայն հետագայում՝ արդեն Ելցինի ժամանակաշրջանում, Ռուսաստանը լիովին հրաժարվեց Հայաստանին ադրբեջանական տարածքների օկուպացման հարցում աջակցելու գործընթացում ցանկացած համեստությունից։ Հայերին ամենայն հնարավոր ռուսական սպառազինությունը նվիրվում էր ոչ միայն պետական մակարդակով (հիշենք, օրինակ, ազնիվ գեներալ Ռոխլինի նախաձեռնած 5 միլիարդ դոլարի զենքի Հայաստան հանձնելու հետ կապված սկանդալը), այլև ռուս զինվորականների կողմից Ղարաբաղում վաճառվում էին բառացիորեն մի շիշ թթի օղու համար։ Ի դեպ, վերջինիս մասին կխոսենք ստորև։
Իսկ առայժմ վերադառնանք մեր օրերին։ Ադրբեջանը Եռակողմ հայտարարության ստորագրումից անցած ժամանակահատվածում բազմիցս հրապարակային վրդովմունք է հայտնել Ղարաբաղի տարածաշրջանում ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի անգործության կապակցությամբ։ Եվ ոչ միայն անգործության, այլեւ հայկական կողմի ավերիչ գործողություններին տրվելուն։ Այստեղ կա և «Ոչ մի բան չեմ տեսնում, ոչինչ չեմ լսում, ոչ մեկին ոչինչ չեմ ասի» ոգով քաղաքականություն, երբ Լաչինի միջանցքի միջով Հայաստանից Ադրբեջան են թափանցում ոչ միայն ամեն տեսակ թափթփուկներ, այլև հայկական կանոնավոր բանակի ստորաբաժանումները, որոնց խաղաղապահներն իրականում պետք է զինաթափեն և դուրս բերեն Ղարաբաղից։ Այստեղ եւ անվտանգության հովանու տակ վերցված հայկական ավազակախմբերի մնացորդները։ Այո, այստեղ կարելի է մեջբերել շատ բաներ, որոնք մեր ընթերցողներն առանց այդ էլ արդեն գիտեն Caliber.Az-ի նախկին հրապարակումներից։ Զարմանալի չէ, որ պաշտոնական Բաքուն, մի կողմ դնելով քաղաքական կոռեկտությունը, իր մտահոգությունն ու դժգոհությունը խաղաղապահ կոնտինգենտի վերաբերյալ կետադրյալ կերպով փոխանցել է Մոսկվա՝ Կրեմլից մինչև ԱԳՆ և Պնախարարություն։ Վերջին օրինակը նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթն է հուլիսի 15-ին երկրի կառավարության նիստում, որում նա մանրամասն և օբյեկտիվ շարադրել է Բաքվի դիրքորոշումը Ղարաբաղում իրավիճակի կարգավորման և խաղաղ երկխոսության հաստատման վերաբերյալ՝ միաժամանակ մատնանշելով անհապաղ լուծում պահանջող խնդիրները։ Այդ ուղերձի հասցեատերերը՝ Մոսկվան և Երևանը հստակ նշվել են։ Այս համատեքստում Իլհամ Ալիևը հիշեցրել է, որ ռուսական կողմը ստորագրել է նոյեմբերի 10-ի Հռչակագիրը, սակայն չի ստիպում Հայաստանին Ղարաբաղից դուրս բերել իր զորքերը։ Նախագահ Ալիևը նշել է նաև այսպիսի կարևոր պահ. Բաքուն Ռուսաստանի ռազմական ղեկավարության առջև բազմիցս բարձրացրել է Ղարաբաղից հայկական զինված խմբավորումների դուրս բերման հարցը և Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության բարձրաստիճան մի ներկայացուցիչ գտնվելով Ադրբեջանում, նույնիսկ հավաստիացրել է, որ մինչև հունիս դա տեղի կունենա։ Նախագահը նրբանկատորեն կոնկրետ անուններ չի նշել, սակայն Caliber.Az-ի տվյալներով, նման խոստումներ բաժանած ռուս զինվորականը՝ Ռուսաստանի Դաշնության ցամաքային զորքերի հրամանատարի խաղաղապահ գործունեության գծով տեղակալ՝ գեներալ-գնդապետ Ալեքսեյ Կիմն է։
Սակայն Ալիեւի հստակ ուղերձից ընդամենը մի քանի օր է անցել, երբ Ադրբեջանի տարածքում ժամանակավորապես տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորախումբը սկսել է ձեռնարկել նոր սադրիչ քայլեր։ Այսպես, նախօրեին Caliber.Az-ը կիսվել է բացառիկ կադրերով, որտեղ Ադրբեջանի Ղարաբաղի մարզի «Լաչինի միջանցքում» ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի զինծառայողները ապամոնտաժում են Լաչինի շրջանի Գարահախ գյուղի մեկհարկանի բնակելի շենքի տանիքը։ Դրանով հանդերձ ավազակների «շենքի դեշիֆերացման անպատկառ հատուկ գործողության անվտանգությունը» ապահովել է նրանց սպառազինության մեջ գտնվող ԲՏՌ-82Ա-ն։
Գնալով էլ ավելի: Հուլիսի 19-ին հայկական ավազակախմբերը մարտական դիրքեր ստեղծելու նպատակով սկսել են ինժեներատեխնիկական աշխատանքներ իրականացնել Խոջալուի շրջանի Շուշաքենդ գյուղի ուղղությամբ։ Բայց երբ ադրբեջանցի զինվորականները փորձեցին կանխել այս սադրանքը, դեպքի վայր ժամանեցին ռուս խաղաղապահները, որոնք ... իրենց պաշտպանության տակ առան հայ զինյալներին։
Եվ, վերջապես, այս օրերին ռուս խաղաղապահների մասնակցությամբ ևս մեկ միջադեպ։ Աղդամի անցակետում ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից, ստուգման նպատակով կանգնեցվել է ռուս խաղաղապահների շարասյունը՝ մեկ ԲՏՌ-82Ա և երեք «Ուրալ», որը գնում էր էր Ասկերան-Աղդերե երթուղով։ Մեքենաների զննության ժամանակ, մեքենաներից մեկի բեռնախցիկում հայտնաբերվել է առնվազն հինգ «Կալաշնիկով» տեսակի ինքնաձիգ (AKM), որոնք նշված չեն եղել փաստաթղթերում։ Վերադարձ դեպի բուռն ու արյունոտ 90-ականնե՞ր, երբ ռուս զինծառայողները մի շիշ թթի օղու դիմաց զինում էին հայկական ավազակախմբերի՞ն։ Ամենայն կասկածից վեր է։
Եվ գիտե՞ք, թե որն է այստեղ ամենազարմանալի բանը: Նույնիսկ Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի միջև դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագրի առկայության դեպքում, որում կողմերը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը՝ ղարաբաղյան տարածաշրջանում ռուս խաղաղապահները գործում են, որպես Մոսկվայից անկախ ռազմական կառույց, որպես հայ ավազակների կողմից վարձված մասնավոր ռազմական ընկերություն (ՄՌԸ), առանց հաշվի առնելու իրենց ռազմական ղեկավարությանը։ Այո, Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի պահվածքը վերլուծելիս ադրբեջանական հասարակության մեջ կազմավորվում է հատկապես այնպիսի տպավորություն, որ խաղաղապահները երկու այտերով փչում են Ղարաբաղում հայկական անջատողականության մարող կրակի վրա։ Սակայն մենք վստահ ենք, որ Բաքվի համար սա նոր բացահայտում չէ, և այստեղ երևի համապատասխան հետևություններ արդեն արել են, որոնց հիման վրա կձեռնարկվեն անհրաժեշտ միջոցներ։

Российские военные в Карабахе: миротворцы или ЧВК? По следам последних провокаций РМК. ВИДЕО
Вскрытие фурункула — это операция, направленная на удаление гнойного очага и очищение раны. С хирургической точностью осенью 2020 года азербайджанская армия провела операцию, очистив большую часть Карабахского региона от пожиравшей его в течение почти 30 лет гнойной инфекции. Тогда, в ночь с 9 на 10 ноября 2020 года, при подписании Трехстороннего заявления, в него по требованию Баку был включен пункт N 4, в которым черным по белому было обозначено:  «Миротворческий контингент Российской Федерации развёртывается параллельно с выводом армянских вооружённых сил». Однако и сегодня, спустя без малого два года, данный пункт (равно как и пункт N9 о разблокировке экономических и транспортных связей в регионе) продолжает игнорироваться как армянской, так и российской сторонами, что, вполне объяснимо вызывает острое недовольство в Азербайджане.
Согласно критериям ООН, существуют три основных принципа, которые позволяют рассматривать операции по поддержанию мира как самостоятельный инструмент по обеспечению международного мира и безопасности. И один из них – беспристрастность. «Несмотря на необходимость в установлении и поддержании хороших отношений со сторонами конфликта, операция по поддержанию мира должна всячески избегать действий, которые могут поставить под сомнение ее беспристрастность. Миссия не должна уклоняться от неукоснительно соблюдения принципа беспристрастности из-за опасений неправильного понимания или возмездия. Такое несоблюдение может подорвать авторитет и легитимность миротворцев и привести к отзыву согласия на ее присутствие одной или несколькими сторонами конфликта», - говорится на сайте Операций ООН по поддержанию мира.
К сожалению, в случае с российскими миротворцами, временно размещенными на территории Карабахского региона Азербайджанской Республики, беспристрастности с их стороны мы так и не увидели. Более того, практически зеркально повторяется ситуация с 1988-1992 годами. В те годы, напомним, по решению союзного Центра в тогдашнюю НКАО и прилегающие районы Азербайджана были введены подразделения Внутренних войск МВД и Минобороны СССР. Официально – для поддержания мира и порядка, разоружения незаконных армянских бандформирований. Однако на деле получилось все иначе – у азербайджанского населения изымались даже охотничьи ружья, на которые они имели разрешения, а на вооружение армянских боевиков поступало не только стрелковое оружие, но и крупнокалиберные пулеметы и  даже гранатометы. Более того, несмотря на наличие в руководстве дислоцированных в НКАО советских войск честных и беспристрастных офицеров, тем не менее, общую картину они преломить не могли по независящей от них главной причины – двуличной политики Москвы, которая на словах поддерживала принцип нерушимости границ, а на деле довольно лояльно относилась к сепаратизму карабахских армян и агрессивным устремлениям Армении. Кроме этого, на командных должностях в военной комендатуре НКАО имелись прикомандированные лица, которые, презрев свой служебный долг и офицерскую честь, с потрохами продавались армянскому бандподполью. Самый известный из них -  и поныне «большой друг» армянского народа Виктор Кривопусков, который в 1990–1991 г.г. занимал должность начальника штаба следственно-оперативной группы МВД СССР в НКАО, что не мешало ему париться в сауне с Кочаряном, Саргсяном и прочими лидерами бандподполья, которых он, вообще-то, обязан был арестовать. Впрочем, в последующем, уже в ельцинские времена, Россия и вовсе отбросила всякую стыдливость в процессе оказания Армении помощи в оккупации азербайджанских территорий. Армянам всевозможное российское вооружение дарилось не только на государственном уровне (вспомним хотя бы скандал передачей Армении вооружения на 5 млрд долл, инициированный честным генералом Рохлиным), но и продавалось российскими военными в Карабахе буквально за бутылку тутовки. Кстати, о последнем мы поговорим чуть ниже.
А пока вернемся в дни наши. Азербайджан за время, прошедшее с момента подписания Трехстороннего заявления, неоднократно выражал публичное возмущение бездеятельностью российского миротворческого контингента в Карабахском регионе. И не только бездеятельностью, но и потаканием деструктивным действиям армянской стороны. Тут и политика в духе «ничего не вижу, ничего не слышу, ничего никому не скажу», когда через Лачинский коридор в Азербайджан из Армении просачиваются не только всевозможные пекрессы, но и подразделения регулярной армянской армии, которые миротворцы вообще-то должны разоружить и вывести из Карабаха. Тут и взятие под зонтик безопасности остатков армянских бандформирований. Да много чего тут можно привести, чего наши читатели и без того знают из прошлых публикаций Caliber.Az. Неудивительно, что официальный Баку, отбросив в сторону политкорректность, точечно доносил свою озабоченность и недовольство миротворческим контингентом до Москвы – от Кремля до МИДа и Минобороны. Последний пример – выступление президента Ильхама Алиева на состоявшемся 15 июля заседании правительства страны, на котором он детально и объективно очертил позицию Баку по урегулированию ситуации и налаживанию мирного диалога в Карабахе, указав при этом проблемы, требующие незамедлительного решения. Адресаты этого послания были указаны четко – Москва и Ереван. Ильхам Алиев в этом контексте напомнил, что российская сторона подписала Декларацию от 10 ноября, но не принуждает Армению к выводу своих войск из Карабаха. Президент Алиев отметил и такой важный момент: Баку неоднократно поднимал перед российским военным руководством вопрос о выводе армянских вооруженных формирований из Карабаха, и некий высокопоставленный представитель Министерства обороны России, находясь в Азербайджане, даже заверял, что до июня это произойдет. Президент деликатно не стал указывать конкретных имен, но по данным Caliber.Аz, раздававший подобные обещания российский военный - это заместитель командующего Сухопутными войсками Российской Федерации по миротворческой деятельности генерал-полковник Алексей Ким.
Однако, прошло всего несколько дней после четкого месседжа Алиева, как российский миротворческий контингент, временно размещенный на территории Азербайджана, стал предпринимать новые провокационные шаги. Так, накануне Caliber.Az поделился эксклюзивными кадрами, на которых военнослужащие российского миротворческого контингента в «Лачинском коридоре» Карабахского региона Азербайджана разбирали крышу одноэтажного жилого здания в селе Гаракаха Лачинского района. При этом, «безопасность дерзкой спецоперации по дешиферизации здания» мародеров обеспечивал стоящий на их вооружении БТР-82А.
Дальше – больше. 19 июля армянские бандформирования начали проводить инженерно-технические работы с целью создания боевых позиций в направлении села Шушакенд Ходжалинского района. Но когда азербайджанские военные попытались предотвратить эту провокацию, на место прибыли российские миротворцы, которые…взяли армянских боевиков под свою защиту.
И, наконец, еще один инцидент с участием российских миротворцев в эти дни. На КПП в Агдаме азербайджанскими военнослужащими была остановлена для досмотра колонна российских миротворцев – один БТР-82А и три «Урала» - которая следовала по маршруту Аскеран-Агдере. В ходе досмотра автомобилей в грузовом отсеке одной из машин было обнаружено не менее пяти автоматов Калашникова (АКМ), не указанных в документации. Возврат в лихие и кровавые 90-е, когда российские военнослужащие за бутылку тутовки вооружали армянские бандформирования? Вне всякого сомнения.
А знаете, что тут самое поразительное? Даже при наличии Декларации о союзническом взаимодействии между РФ и Азербайджаном, в котором сторонами признается территориальная целостность друг друга, российские миротворцы в Карабахском регионе действуют словно самостоятельная от Москвы военная структура, как нанятая армянскими бандитами ЧВК, без оглядки на свое военное руководство. Да, при анализе поведения РМК в азербайджанском обществе складывается именно такое впечатление - миротворцы дуют в обе щеки в угасающий костер армянского сепаратизма в Карабахе. Впрочем, уверены, для Баку это не новое открытие и здесь наверняка уже сделали соответствующие выводы, на основе которых будут приняты необходимые меры.