«Ղարաբաղում նոր պատերազմի դեպքում Հայաստանը կկորցնի վերահսկողությունը Զանգեզուրի վրա»
Ինչպես արդեն հաղորդվել է՝ ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը «Twitter»-ում գրել է, որ հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, որի ընթացքում կողմերը քննարկել են հայ-ադրբեջանական խաղաղ բանակցությունների վիճակը։ ԱՄՆ պետքարտուղարը բարձր է գնահատել երկկողմ շփումների դրական խթանը՝ կողմերին դեպի տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հետագա առաջխաղացման կոչ անելով։
Հետկոնֆլիկտային ժամանակահաշրջանում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման մեջ ԱՄՆ-ի ակտիվացման, ինչպես նաև բանակցային գործընթացում իրեն սպառած ԵԱՀԿ ՄԽ-ին հրելու Երևանի փորձերի մասին իրենց պատկերացումներով Caliber.Az-ի հետ են կիսվել ադրբեջանցի առաջատար փորձագետները։
Այսպես, ինչպես համարում է Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Ռասիմ Մուսաբեկովը՝ Ամերիկայի Միացիալ Նահանգները աշխարհում միակ գերտերություն է և Հարավային Կովկասի խնդիրների նկատմամբ պետքարտուղարի մակարդակով նրա ուշադրությունը կարելի է միայն ողջունել։
«Հասկանալի է, որ ԱՄՆ-ը ամենազորը չէ և ի վիճակի չէ լուծել բոլոր համաշխարհային խնդիրները, բայց միևնույն ժամանակ մենք տեսնում ենք, որ այնտեղ, որտեղ ԱՄՆ-ը չի մասնակցում, որպես կանոն, կազմավորվում է անհաղթահարել փակուղի։ Անկասկած, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին պետքարտուղար Բլինկենի զանգերը՝ դրական նշան են։ Չեմ կարծում, որ խոսակցությունների թեման բացառապես եղել է հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացը, թեև, անպայման, այն գրավել է նշմարելի տեղ։ Ավելի շուտ քննարկվել են հայ-թուրքական սահմանների ապաշրջափակումը, Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորումը, հաղորդակցությունների բացումը և հավանական է իրանական օրակարգը, որը գնալով ավելի է լարվում։ Շատ կարևոր է, թե ինչ դիրքորոշում կգրավեն Ադրբեջանը և Հայաստանը։ Հնարավոր է նրանց նախազգուշացնում են ինչ որ ռիսկերի մասին, որը, իմ կարծիքով, նույնպես միանգամայն կարևոր նրբություն է։
Իսկ ինչ վերաբերում է նրան, որ Փաշինյանի հետ զրույցի ժամանակ Բլինկենը, իբր թե ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ը, որպես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ պատրաստ է օգնել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը, ապա դա կասկածանքի տեղիք է տալիս։ ԱՄՆ-ը այս կամ այն գործընթացներին մասնակցելու համար չունի Մինսկի խմբի մանդատի կարիքը։ ԱՄՆ-ը ի վիճակի է միջազգային այս կամ այն խնդիրների հարցերով իր կարծիքը և խորհուրդները արտահայտել, օգնություն ցուցաբերել առանց սնանկացած Մինսկի խմբի։ Փաշինյանի և Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչության համար, որոնք այդ Մինսկի խմբից կառչում են, որպես Ղարաբաղի այսպես կոչված «կարգավիճակի» շուրջ քննարկումների վերակենդանացման միակ հնարավորություն՝ ընդամենը հոգեբուժություն է։ Որովհետև Ադրբեջանը միանշանակ հայտարարում է, որ ի դեմս Մինսկի խմբի՝ նման միջնորդային ձևաչափի մասին խոսք անգամ չի ուզում լսել։ Ֆրանսիան նրանից հետո, երբ բացահայտ գրավեց հայաստանամետ դիրքորոշում, (Սենատը ընդունեց անօրինական բանաձև) հասկանում է, որ ինչ որ միջնորդական առաջարկություններով խցկվելը անիմաստ է և այդ համատեքստում նրա հետ ոչ ոք չի խոսի։ Հետևաբար Ֆրանսիան նախընտրեց միջնորդական առաքելությունը վերահղել Եվրամիության նախագահ Շառլ Միշելին։
Իսկ Ռուսաստանը առանց այդ էլ, որպես 2020 թվականի Երկրորդ ղարաբաղյան պատերասզմի ավարտի մասին ընդունված Եռակողմ հայտարարության կողմ, մասնակցում է այդ գործընթացին։ Հետևաբար, եթե ԱՄՆ-ը հետաքրքրություն է դրսևորում հայ-ադրբեջանական կարգավորման բանակցությունների առաջխաղաղցման նկատմամբ, խնդրեմ համեցեք։ Սակայն ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահի կարգավիճակում Վաշինգտոնի միջնորդական մասնակցության մասին խոսք անգամ չի կարող լինել։ Կարծում եմ, տեղին կլինի հիշեցնել այն մասին, թե ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարին բացահայտ հայտարարեց, որ Մինսկի խումբը չկա և միտք չունի նրա հետ ինչ որ ակնկալումներ կապել։
Մյուս կողմից, եթե ԱՄՆ-ի նախագահը չի ցանկանում խոսել Ռուսաստանի նախագահի հետ, եթե ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարները ոչ մի խնդրի կապակցությամբ չեն կարողանում շփվել, ապա ի՞նչ իմաստ ունի խոսել Մինսկի խմբի համանախագահության մասին՝ դրանով հանդերձ նկատի ունենալով համապատասխան արտգործնախարարությունների երկրորդ և երրորդ կարգի պաշտոնյաներին։ Նրանք առաջ էլ ոչինչ չէին անում, զբաղվում էին ընդամենը դիվանագիտական զբոսաշրջությամբ, ուստի չեմ կարծում, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ի նման բնույթի անգործունյա գոյության խրախուսման անհրաժեշտությունը նույնիսկ հենց ԱՄՆ-ի շահերի օգտին է»,- ասել է Ռասիմ Մուսաբեկովը։
Նրա կարծիքը գործնականում չի տարբերվում իրադարձությունների վերաբերյալ Ադրբեջանի նախկին ԱԳ նախարար Թոֆիկ Զուլֆուգարովի տեսակետից։ Նա կասկած չունի, որ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը գտնվում է Հայաստանի ոչ կառուցողական դիրքորոշման հարթությունում, և դա անհրաժեշտ է շտկել։
«Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ԱՄՆ-ի ակտիվության բարձրացումը հիմնականում պայմանավորված է նրանով, որ Ռուսաստանը և Իրանը փորձում են ամրապնդել իրենց ազդեցությունը տարածաշրջանում։ Դրանով հանդերձ, Արևմուտքը, կարծես թե մնում է առանց տարածաշրջանային իրավիճակի վրա ազդելու ինչ որ հնարավորության ընդհանրապես, իսկ մասնավորապես, երկարաժամկետ առճակատման վրա։ Այսինքն՝ հայ-ադրբեջանական հակամարտությունն օգտագործվում է Հարավային Կովկասում ԱՄՆ-ի դերի բարձրացման, որպես այդ ուղղությամբ Իրանի ու Ռուսաստանի ակտիվացմանը հակազդելու համար։ Այս նույն համատեքստում և պետք է գնահատել նաև ԿՀՎ ղեկավար Բերնսի այցը Հայաստան, քանի որ դա ընդհանուր գիծ է, որը փորձում է իրականացնել ԱՄՆ-ը»,- ասել է դիվանագետը։
Զուլֆուգարովի գնահատումներով, ակնհայտ է, որ հայկական կողմը ապարդյուն, բայց համառորեն փորձում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափը խրել բանակցային գործընթացի մեջ։
«Սա միակ ձևաչափն է, որով նա դեռ հույս ունի ազդել Ղարաբաղի իրավիճակի վրա։ Այնուամենայնիվ, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը վերականգնման ոչ մի հնարավորություն չունի, և դա Երևանում ամենայն հավանականությամբ հասկանում են, թեև չգիտես ինչու դեռ փորձում են իրենց դիրքավորել որպես Ղարաբաղի հայերի անվտանգության երաշխավոր՝ մեծախոսելով այսպես կոչված «կարգավիճակի» մասին,- շարունակել է քաղաքագետը։
Մինչդեռ նա չի բացառում Ղարաբաղում հակամարտության սրման մեծ հավանականությունը։
«Դա ինչ-որ չափով պայմանավորված է արևմտամետ կողմնորոշմանը լիովին անցնելու Հայաստանի պատրաստակամության հետ։ Ակնհայտ է, որ Հայաստանի ղեկավարության այս քաղաքականության վրա ազդելու իր կարողության նվազման ֆոնին Ռուսաստանը փորձում է տարածաշրջանում վերահսկողություն պահպանել ոչ թե ողջ երկրի, այլ առնվազն Զանգեզուրի, որպես առանցքային կետի նկատմամբ, որի միջոցով Մոսկվան հաշվարկում է ստանալ՝ նախ և առաջ երկաթուղային կապ իր կարևոր տնտեսական գործընկերների հետ, ինչպիսիք են Թուրքիան, Իրանը և այնուհետև Պարսից ծոցի երկրների հետ, հնարավոր է նաև Հնդկաստանի հետ։ Ուստի այս դեպքում Զանգեզուրի միջանցքը ռազմավարական նշանակություն է ձեռք բերում Ռուսաստանի համար, և նա մինչև վերջ պայքարելու է դրա նկատմամբ վերահսկողության համար։ Սա հասկանում են նաև ԱՄՆ-ում, և, հետևաբար, որոշ արևմտյան ուժեր, ամենայն հավանականությամբ, կփորձեն խոչընդոտել Իրանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև համագործակցությանը»,- հավաստիացնում է ադրբեջանցի դիվանագետը՝ ընդգծելով, որ Ղարաբաղում հակամարտության նոր փուլի դեպքում Հայաստանը կարող է լիովին կորցնել վերահսկողությունը Զանգեզուրի վրա։

«В случае новой войны в Карабахе Армения утратит контроль над Зангезуром»
Как уже сообщалось, госсекретарь США Энтони Блинкен написал в Twitter, что провел телефонный разговор с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, в ходе которого стороны обсудили состояние азербайджано-армянских мирных переговоров. Американский госсекретарь высоко оценил позитивный импульс двусторонних контактов, призвав стороны к дальнейшему продвижению к миру и стабильности в регионе.
О причинах активизации США в урегулировании армяно-азербайджанских отношений в постконфликтный период, а также о попытках Еревана протолкнуть в переговорный процесс изживший себя формат МГ ОБСЕ своими соображениями поделились с Caliber.Az ведущие азербайджанские эксперты.
Итак, как считает депутат Милли Меджлиса Расим Мусабеков, Соединенные Штаты Америки - единственная в мире супердержава и ее внимание к проблемам Южного Кавказа на уровне госсекретаря однозначно можно только приветствовать.
«Понятно, что США не всесильны и не в состоянии решать все мировые проблемы, но в то же время мы видим, что там, где США не участвуют, как правило, образуется непреодолимый тупик. Несомненно, звонки госсекретаря Блинкена президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву и премьер-министру Армении Николу Пашиняну - позитивный знак. Не думаю, что темой разговоров был исключительно процесс армяно-азербайджанского урегулирования, хотя, безусловно, он занял заметное место. Скорее всего, обсуждалось разблокирование армяно-турецкой границы, урегулирование отношений Турции и Армении, открытие коммуникаций и наверняка иранская повестка, которая все больше накаляется. Очень важно, какую позицию займут Азербайджан и Армения. Возможно, их предупреждают о каких-то рисках, что также весьма важный нюанс, на мой взгляд.
Что же касается того, что в разговоре с Пашиняном Блинкен будто бы подчеркнул, что США как сопредседатель МГ ОБСЕ готовы помогать урегулированию армяно-азербайджанских отношений, то это сомнительно. США не нуждаются в мандате Минской группы, чтобы участвовать в тех или иных процессах. США в состоянии высказывать свое мнение и рекомендации по тем или иным международным проблемам, оказывать помощь без какого-либо мандата обанкротившейся Минской группы. Для Пашиняна и этнического армянского населения Карабаха, которые цепляются за эту Минскую группу как единственную возможность реанимировать обсуждения по так называемому «статусу» Карабаха, - это всего лишь психотерапия. Потому что Азербайджан однозначно заявляет, что знать не желает такой формат посредничества в лице Минской группы. Франция, после того как откровенно заняла проармянскую позицию (Сенат принял противоправную резолюцию), понимает, что лезть с какими-то посредническими предложениями бессмысленно и что в этом контексте с ними никто не будет разговаривать. Поэтому Франция предпочла переадресовать посредническую миссию президенту Евросоюза Шарлю Мишелю.
Россия же и так участвует в этом процессе как сторона в принятии Трехстороннего заявления по завершении Второй Карабахской войны 2020 года. Поэтому, если США проявляют интерес к продвижению переговорного процесса армяно-азербайджанского урегулирования, милости просим. Но о посредническом участии Вашингтона в качестве сопредседателя МГ ОБСЕ не может быть и речи. Полагаю, уместно вспомнить про то, как ранее глава МИД РФ Сергей Лавров открыто заявил министру иностранных дел Армении, что Минской группы нет и связывать с ней какие-то ожидания не стоит.
С другой стороны, если президент США не желает разговаривать с президентом России, если министры иностранных дел США, Франции и России не могут коммуницировать ни по одной проблеме, какой смысл говорить о сопредседательстве Минской группы, подразумевая при этом чиновников второго и третьего ранга соответствующих министерств иностранных дел? Они и раньше ничего не делали, занимаясь лишь дипломатическим туризмом, поэтому не думаю, что необходимость поощрения подобного рода бездеятельного существования МГ ОБСЕ в интересах даже самих США», - сказал Расим Мусабеков.
Его мнение практически не расходится с точкой зрения на события экс-министра иностранных дел Азербайджана Тофика Зульфугарова. Он не сомневается, что урегулирование армяно-азербайджанских отношений лежит в плоскости неконструктивной позиции Армении, и это необходимо исправлять.
«Повышенная активность США в процессе урегулирования армяно-азербайджанских отношений связана главным образом с тем, что Россия и Иран пытаются усилить свое влияние в регионе. При этом Запад как бы остается без каких-то возможностей воздействия на региональную ситуацию в целом, а в частности на многолетнюю конфронтацию. То есть армяно-азербайджанский конфликт используется для повышения роли США на Южном Кавказе в противовес активизации Ирана и России в этом направлении. В этом же контексте надо расценивать и визит главы ЦРУ Бернса в Армению, поскольку это общая линия, которую США пытаются реализовать», - заявил дипломат.
По оценкам Зульфугарова, очевидно, что армянская сторона тщетно, но упорно пытается вклинить формат МГ ОБСЕ в переговорный процесс.
«Это единственный формат, посредством которого она все еще надеется воздействовать на ситуацию в Карабахе. Тем не менее МГ ОБСЕ не имеет никаких шансов быть восстановленной, и это скорее всего понимают и в Ереване, хотя почему-то все еще пытаются позиционировать себя гарантом безопасности армян Карабаха, разглагольствуя о так называемом «статусе», - продолжил политик.
Между тем он не исключает высокую вероятность эскалации конфликта в Карабахе.
«Это в определенной степени связано с готовностью Армении полностью перейти на прозападную ориентацию. Очевидно, что Россия на фоне снижения ее возможностей воздействовать на эту политику армянского руководства пытается сохранить контроль в регионе уже не над всей страной, а хотя бы над Зангезуром как ключевой точкой, посредством которой Москва рассчитывает получить прежде всего железнодорожную связь со своими важными экономически партнерами, такими как Турция, Иран и дальше со странами Персидского залива, а возможно, с Индией. Поэтому в данном случае Зангезурский коридор приобретает стратегическое значение для России, и она будет бороться за контроль над ним до конца. Это понимают и в США, а потому определенные западные силы скорее всего попытаются воспрепятствовать сотрудничеству между Ираном, Россией и Турцией», - утверждает азербайджанский дипломат, подчеркнув, что в случае новой фазы конфликта в Карабахе Армения может полностью утратить контроль над Зангезуром.