«Եթե Երևանը կընտրի հարևանների հետ առճակատում, ապա առանց Ռուսաստանի աջակցությանը նրան դա չի հաջողվի»
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ Ուկրաինայի «Տեղեկատվական դիմադրություն» խմբի ռազմաքաղաքական տեսաբան Ալեքսանդր Կովալենկոյի հետ։
-2014 թվականին Ռուսաստանի Դաշնության Սևծովյան նավատորմը նախապատրստեց Ղրիմի անեքսիայի համար պլացդարմ։ Մինչդեռ Հայաստանում վաղուց արդեն տեղակայված են ռուսական զորքերի ստորաբաժանումներ, մասնավորապես 102-րդ ռազմաբազան Գյումրիում։ Այստեղ հնարավոր են արդյո՞ք զուգահեռներ։
- Ռուսական զորքերը ինչ ձևով էլ չներկայացվեն՝ որպես խաղաղապահ քանակակազմ, որպես վարձակալվող բազայում ստորաբաժանում, կամ այլ ձևով, լավ բան չի խոստանում։ Ռուսները միշտ Հայաստանը դիտարկել են որպես հավելյալ տարածք, որն օգտագործել են Հարավային Կովկասում իրենց հավակնությունների իրականացման շրջանակներում։ Հետևաբար Հայաստանի տարածքում ռուս զինվորականների ներկայիս ձևաչափով ներկայությունը վիճելի պատկերացման տեղիք է տալիս։ Չէ որ, միաժամանակ, երբ շատերը հանդես են եկել Գյումրիում ռուսական ներկայության օգտին` դա արդարացնելով, որպես պաշտպանություն Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից ինչ որ հիպոթետիկ սպառնալիքից, մյուսները փաստարկներ են բերել, ապացուցելով, որ դա, ըստ էության Հայաստանի պետականության կորուստ է:
Իսկ այդ երկրում ռուսական զորախմբի ներկայիս ընդլայնումը, հատկապես Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժման ֆոնին, միանգամայն երևում է, որպես Երևանի համար շատ վտանգավոր ազդանշան։ Չէ որ, որքան մեծ է մեկ այլ երկրի ռազմական ներկայությունը այն երկրի տարածքում, որի հետ նա հաշվի չի նստում, այնքան բարձր են ելքային սպառնալիքները։ Արդյո՞ք Երեւանում դա կհասկանան։ Դժվար է ասել։
- Ռուսաստանը Ադրբեջանի Թովուզի շրջանի ուղղությամբ Հայաստանի տարածքում կառուցում է նոր ռազմաբազա։ Ձեր կարծիքով, սա վտանգ ներկայացնում է արդյո՞ք Ադրբեջանի համար։
-Ադրբեջանի համար կարճաժամկետ հեռանկարում դա դժվար թե վտանգ ներկայացնի, բայց այ միջնաժամկետում...
Բանը նրանում է, որ այժմ Ղարաբաղը շարունակում է մնալ, որպես ամենաանկայուն տարածաշրջան։ Եվ ոչ այնքան այդ խնդրի լուծման համար երկխոսություն սկսելու Հայաստանի չցանկանալու, որքան այնտեղ ՌԴ խաղաղապահ քանակակազմի առկայության պատճառով։ Ներկայությունը, որը չի լուծում Ղարաբաղի հիմնական խնդիրը, չի խթանում Երևանի կողմից 2020 թվականին տված խոստումների կատարումը, և որի մասին հարցը մի քանի տարի հետո նույնպես կբարձրացվի։ Եվ հատկապես սա է տագնապահույզ անում։ Չէ որ Մոսկվան կարող է անտեսելով Բաքվի դիրքորոշումը և միակողմանի կարգով որոշել իր «խաղաղապահ» զորախմբի հետ մնալ Ղարաբաղում։
-Ի՞նչ եք կարծում, Հայաստանին ձեռնտու է իր տարածքում ռուսական զորքեր տեղակայելը։
-Ռազմական առումով Հայաստանը իր ներուժը կորցրեց 2020 թվականին։ Այն վերականգնելու համար երկրին կպահանջվեն տարիներ և միլիարդավոր դոլարներ, որոնք նրա բյուջեում չկան։ Այսինքն՝ կորցրած ներուժի վերականգնումը կարող է տեւել տասնամյակներ, եթե ոչ ավելի։ Եվ ահա այստեղ ծագում է հիմնական հարցը՝ Երևանում երկրի համար ինչպիսի՞ ապագա են տեսնում։ Եթե այս ապագան ներկայացվում է մեկուսացմամբ և հարևանների հետ առճակատմամբ, ապա առանց Ռուսաստանի աջակցության Հայաստանը գլուխ չի հանի։ Իսկ եթե այդ ապագան դիտարկվում է, որպես տնտեսական և քաղաքական կապերի հաստատում, ապա ռուսական ռազմական ներկայությունը իմաստ չունի։ Հատկանշական է, որ բուն Հայաստանում, իմ կարծիքով, մինչև վերջ չգիտեն, թե որն է իրենց ուղին, և քաղաքականության և հասարակության երկու ուղղություններն էլ ունեն բավարար աջակցություն։
- Իսկ եթե ավելի լայնորեն խոսենք Ռուսաստանի հավակնությունների վերաբերյալ, Կենտրոնական Ասիայի և/կամ Հարավային Կովկասի երկրները կայանում են արդյո՞ք ռիսկային խմբում:
- Ցավոք, այո: Ռուսաստանը շահագրգռված է նախկին ԽՍՀՄ-ի գործնականորեն յուրաքանչյուր երկրի նկատմամբ։ Եվ այս հետաքրքրությունն առաջին հերթին ռեւանշիստական իմաստով է։ Սպառնալիքը նաև նրանում է, որ գործնականում այս երկրներից յուրաքանչյուրում Մոսկվան ունի իր ազդեցության միավորումը, ինչպես քաղաքական գործիչների միջավայրում, այնպես էլ հասարակության մեջ՝ ռուսաստանամետ հայացքներով քաղաքացիներ: Օգտագործելով այդ ներուժը՝ նա ի վիճակի է ազդել հասարակական կարծիքի վրա, իսկ երբեմն նույնիսկ ստեղծել սոցիալ հասրարակական խառնաշփոթ իրավիճակ։ Հետադարձ հայացք գցելով ուկրաինական իրադարձություններին՝ չի կարելի բացառել նաև ռազմական գործոնի օգտագործումը՝ այդ երկրների նկատմամբ վերահսկողությունը վերականգնելու համար։ Ընդ որում, դա կարելի է հենց ռուսների կողմից բավականին պարզ բացատրվել ռուսական քարոզչությամբ։ Չէ՞ որ Ղազախստանի հունվարյան իրադարձությունների ժամանակ ռուս քարոզիչներն արդեն հիմք էին ստեղծել ապագա տեղեկատվական լցոնումների համար՝ տարածելով կենսաբանական լաբորատորիաների և ազգայնականների մասին կեղծիքներ, իսկ Ղարաբաղում 44-օրյա պատերազմի ժամանակ շրջանառվում էին կեղծիքներ այն մասին, թե ադրբեջանական բանակի կողմից ահաբեկիչներ են կռվում։
- Շատ փորձագետներ կարծում են, որ Ուկրաինայում պատերազմը կարող է անցնել տեւական առճակատման փուլի։ Այդ դեպքում Ուկրաինան ինչպե՞ս կվարվի։
-Դրա ռիսկերը կան, քանի որ Ուկրաինայի նպատակն է՝ պատերազմը ավարտել 1991 թվականի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում, իսկ դա նշանակում է, որ առաջիկայում սպասվում է Ղրիմը վերադարձնելու շատ բարդ օպերացիա։ Եթե հանգամանքների առավել բարենպաստ պայմանների դեպքում պատերազմի ցամաքային մասը լիովին կարող է ավարտվել առաջիկա ամիսներին, ապա Ղրիմի դեպքում սցենարը կձգձգվի առնվազն մեկ տարի։
Ամեն դեպքում, Ուկրաինան դուրս է եկել այն իրավիճակից, երբ ռուսական բանակը թվաքանակով ու սպառազինությամբ ուներ տոտալ գերազանցություն։ Ռուսական օկուպացիոն զորքերի ռեսուրսը սպառվում է, և դա արդեն երևում է նրանց հարձակման տեմպերից՝ այն կասեցվել է։ Ուկրաինայի Զինված ուժերի հաջորդ խնդիրը՝ թշնամու պաշտպանական ներուժի համահարթումն է, որպեսզի նա չկարողանա պահել օկուպացված տարածքները։
-Դուք ի՞նչ եք մտածում Ադրբեջանի այն տարածքների մասին, որտեղ ժամանակավորապես գտնվում է ՌԴ խաղաղապահ քանակակազմը։ Արդյո՞ք նա 2025 թվականին կհեռանա։
- Ամեն ինչ կախված է Բաքվի դիրքորոշումից, երբ կավարտվի Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների ներկայության ժամկետը։ Նրանք պետք է դուրս բերվեն տարածաշրջանից։ Եթե դա տեղի չունենա, ապա կարելի է ասել այն մասին, որ Ռուսաստանը խաղաղապահ առաքելության պատրվակով օկուպացրել է Ղարաբաղի մի մասը։ Նման իրավիճակում գործողությունները պետք է վերստուգվեն բոլոր ռիսկերի հաշվառմամբ։ Թեև չեմ բացառում, որ մինչ այդ Ռուսաստանը ռազմական, տնտեսական և քաղաքական առումով այնքան թուլանա Ուկրաինայի հետ պատերազմից, որ նման բնույթի արկածախնդրությունը կլինի նրա ուժերից վեր, այո և ընդհանրապես անտեղի։

«Если Ереван выберет конфронтацию с соседями, то без российской поддержки ему не обойтись»
Интервью Caliber.Az с украинским военно-политическим обозревателем группы «Информационное сопротивление» Александром Коваленко.
- В 2014 году Черноморский флот РФ подготовил плацдарм для аннексии Крыма. Между тем в Армении давно размещены подразделения российских войск, в частности 102-я военная база в Гюмри. Возможны ли тут параллели?
- Российские войска, в каком бы виде это не было преподнесено -  как миротворческий контингент, как подразделения на арендуемой базе или в ином формате, не к добру. Армения россиянам всегда виделась как придаточная территория, которую они использовали в рамках реализации своих амбиций на Южном Кавказе. Поэтому присутствие российских военных на армянской территории в нынешнем формате вызывает спорное представление. Ведь в то время как многие высказывались в поддержку российского присутствия в Гюмри, оправдывая это защитой от некоей гипотетической угрозы со стороны Турции и Азербайджана, другие приводили доводы, доказывая, что это, по сути, потеря Арменией своей государственности.
Нынешнее же расширение российского контингента в этой стране, особенно на фоне вторжения России в Украину, и вовсе выглядит как очень опасный сигнал для Еревана. Ведь чем больше военное присутствие другой страны на территории той, с которой она не считается, тем выше исходящие угрозы. Поймут ли это в Ереване? Сложно сказать.
- Россия строит новую военную базу на территории Армении в направлении Товузского района Азербайджана. Как вы считаете, несет ли это угрозу для Азербайджана?
- Для Азербайджана в краткосрочной перспективе это вряд ли несет угрозу, а вот в среднесрочной…
Дело в том, что сейчас Карабах продолжает оставаться наиболее нестабильным регионом. И не столько из-за нежелания Армении идти на диалог для решения этой проблемы, сколько из-за присутствия там миротворческого контингента РФ. Присутствия, которое не решает основную проблему Карабаха, не стимулирует соблюдение Ереваном данных в 2020 году обещаний и вопрос о котором через пару лет тоже будет поднят. И именно это настораживает. Ведь Москва может в одностороннем порядке решить остаться в Карабахе своим «миротворческим» контингентом, игнорируя позицию Баку.
- Как вы считаете, Армении выгодно размещение российских войск на своей территории?
- В военном плане Армения свой потенциал растеряла в 2020 году. На его восстановление у страны уйдут годы и миллиарды долларов, которых в её бюджете нет. То есть восстановление утраченного потенциала может растянуться на десятилетие, если не больше. И вот тут возникает главный вопрос – какое будущее страны видят в Ереване. Если это будущее представляется изоляционизмом и конфронтацией с соседями, тогда без российской поддержки Армении не обойтись. Если же это будущее видится как налаживание экономических и политических связей, то смысла в российском военном присутствии – нет. Примечательно, что в самой Армении, на мой взгляд, до конца не знают, каков их путь, и имеют достаточную поддержку оба направления в политике и обществе.
- А если говорить шире об амбициях России, состоят ли страны Центральной Азии и/или Южного Кавказа в группе риска?
- К сожалению – да. У России есть интерес практически к каждой стране бывшего СССР. И этот интерес в первую очередь реваншистского толка. Угроза и в том, что практически в каждой из этих стран у Москвы есть свой пул влияния как среди политиков, так и в обществе – граждане пророссийских взглядов. Используя этот потенциал, она способна влиять на общественное мнение, а порою даже хаотизировать социально общественную обстановку. С оглядкой на события в Украине нельзя исключать применения и военного фактора в стремлении возвратить контроль над этими странами. Причём это может быть объяснено российской пропагандой достаточно просто самим же россиянам. Ведь во время январских событий в Казахстане российские пропагандисты уже создали фундамент для будущих информационных вбросов, разгоняя фейки про биолаборатории и националистов, а во время 44-дневной войны в Карабахе тиражировались фейки о том, что за азербайджанскую армию воюют террористы.
- Многие эксперты считают, что война в Украине может перейти в затяжную конфронтацию. Как будет вести себя Украина в этом случае?
- Риски этого имеются, ведь цель Украины - завершить войну в международно признанных границах 1991 года, а это значит, что предстоит очень сложная операция по возвращению Крыма. Если сухопутная часть войны вполне может завершиться в ближайшие месяцы при максимально выгодном стечении обстоятельств, то с Крымом сценарий растянется минимум на год.
В любом случае Украина вышла из ситуации, когда российская армия имела тотальное превосходство по численности и вооружению. Ресурс российских оккупационных войск исчерпывается, и это уже видно по темпам их наступления – оно остановлено. Следующая задача ВСУ – нивелирование оборонного потенциала врага, чтобы он не мог удерживать захваченные территории.
- Что вы думаете о территориях Азербайджана, на которых временно находится миротворческий контингент РФ? Уйдет ли он в 2025 году?
- Всё зависит от позиции Баку ко времени, когда завершится срок присутствия российских миротворцев в Карабахе. Они должны быть выведены из региона. Если этого не произойдёт, то можно будет говорить о том, что Россия оккупировала часть Карабаха под предлогом миротворческой миссии. Действия в такой ситуации должны быть выверены с учётом всех рисков. Хотя не исключаю, что к тому времени Россия будет настолько ослаблена войной с Украиной в военном, экономическом и политическом плане, что ей подобного рода авантюры будут не по силам, да и вообще неуместны.