Համաշխարհային առաջնորդները շնորհավորում են Իլհամ Ալիևին ԹԱՐՄԱՑՎԱԾ
Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը ուղերձ է հղել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին, հաղորդում է Caliber.Az-ը։
Ուղերձում Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը շնորհավորել է Իլհամ Ալիևին և ադրբեջանական ժողովրդին՝ Անկախության օրվա կապակցությամբ և հետաքրքրություն է հայտնել Ադրբեջանի հետ երկկողմ կապերի ընդլայնման հարցում։
«Գտնվելով Եվրոպայի, Ասիայի և Մերձավոր Արևելքի խաչմերուկում, Ադրբեջանը զբաղեցնում է կարևոր աշխարհառազմավական դիրք։ Մենք բախվում ենք լուրջ մարտահրավերների՝ բազմաթիվ զինված հակամարտությունների և լարվածության նոր օջախների համատեքստում։ Դրա համար էլ, ես հատկապես գնահատում եմ տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու Ձեր ջանքերը», - ասվում է ուղերձում։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ուղերձ է հղել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին։
Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորել է Իլհամ Ալիևին և ադրբեջանական ժողովրդին մայիսի 28-ի՝ Անկախության օրվա կապակցությամբ։
«Ադրբեջանը վստահորեն շարժվում է սոցիալ-տնտեսական զարգացման ճանապարհով և մեծ հեղինակություն է ձեռք բերել միջազգային ասպարեզում: Ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունները բարեկամական և դաշնակցային բնույթ են կրում: Վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով մենք կկարողանանք հասնել կառուցողական երկկողմ համագործակցության և միջազգային հարցերում փոխգործակցության հետագա ամրապնդմանը», - ասվում է ուղերձում:
23-05-2025
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը նամակ է հղել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին տեղեկատվությունը զետեղված է ԱՀ ղեկավարի պաշտոնական կայքում:
Նամակում Մասուդ Փեզեշքիանը շնորհավորել է Իլհամ Ալիևին և ադրբեջանական ժողովրդին մայիսի 28-ի՝ Անկախության օրվա կապակցությամբ։
Մասուդ փեզեշքիանն ընդգծել է, որ Իրանը նպատակ ունի ընդլայնել և զարգացնել Ադրբեջանի հետ երկկողմ կապերը՝ մինչև ռազմավարական գործընկերության մակարդակ՝ ընդհանուր շահերի շրջանակներում։ Այս համատեքստում նա նշել է տարբեր ոլորտներում համատեղ նախագծերի իրականացման արագացման կարևորությունը, մասնավորապես՝ տրանսպորտի, էլեկտրաէներգիայի և բնական գազի հետ կապված նախագծերի, ընդգծել է երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ավելացման անհրաժեշտությունը։