Haber Global-ը լայնորեն լուսաբանել է Ի.Ալիևի՝ տեղական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցը
Թուրքական Haber Global հեռուստաալիքի փորձագետների մասնակցությամբ հաղորդումը լայնորեն լուսաբանել է՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունները տեղական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, քննարկումների ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվել Ադրբեջանի ղեկավարի խոսքերին՝ Բաքվի և Անկարայի սերտ համագործակցության, ինչպես նաև թուրքական սահմանների մոտ ահաբեկչական սպառնալիքի անթույլատրելիության մասին։
Փորձագետները, հատկապես կարևորելով Ադրբեջանի ղեկավարի հայտարարությունը «...Թուրքիայի մյուս բոլոր սահմաններում նույնպես տեղ չպետք է  թինի ահաբեկչության համար։ Որպես Թուրքիայի դաշնակից՝ մենք միշտ նրա կողքին ենք՝ ցանկացած ձևով, և թուրքական կողմը դա գիտի»,-նշել են  նախագահ Իլհամ Ալիևի վճռական դիրքորոշումը՝ Մերձավոր Արևելքում, մասնավորապես՝ Պաղեստինում և Սիրիայում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ։
Ստամբուլի Գելիշիմ համալսարանի դոկտորանտ Ալի Սեմինը նշել է, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը հատուկ դեր են խաղում Թուրքական պետությունների կազմակերպության ակտիվ աշխատանքում։ Թուրք քաղաքական փորձագետ Օղուզխան Բիլգինը սուր քննադատության է ենթարկել՝ պաշտոնական Թեհրանի քաղաքականությունը Ադրբեջանի և Թուրքիայի նկատմամբ։