Ադրբեջանում կանանց իրավունքների ապահովումը մշտապես գտնվում է ուշադրության կենտրոնում Իլհամ Ալիևի ուղերձը
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ուղերձ է հղել Բաքվում ընթացող Չմիավորման շարժման միջազգային համաժողովի մասնակիցներին՝ նվիրված կանանց իրավունքների առաջմղմանը և հնարավորությունների ընդլայնմանը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, ուղերձում ասվում է.
«Հարկ է նշել, որ Չմիավորման շարժումն էր, որ առաջատար դեր խաղաց COVID-19 համաճարակի դեմ գլոբալ ջանքերը մոբիլիզացնելու գործում։ Ադրբեջանի նախաձեռնությամբ 2020 թվականի դեկտեմբերին տեղի ունեցավ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի հատուկ նստաշրջան՝ նվիրված COVID-19-ի դեմ պայքարին։
Մենք դեմ արտահայտվեցինք որոշ երկրների կողմից իրականացվող «պատվաստանյութային ազգայնականության» քաղաքականությանը և խրախուսեցինք պատվաստանյութերի արդար բաշխումը: Ղեկավարվելով հումանիստական արժեքներով՝ Ադրբեջանը ֆինանսական և հումանիտար օգնություն է ցուցաբերել ավելի քան 80 երկրների, որոնց մեծ մասը Չմիավորման շարժման անդամ երկրներ են։ Դրան զուգահեռ, Ադրբեջանն այս տարի որոշել է ֆինանսական միջոցներ հատկացնել աֆրիկյան և զարգացող փոքր կղզի պետություններում համաճարակի հետևանքները վերացնելու համար։
Մեր նախագահության ընթացքում կարևոր քայլեր են ձեռնարկվել Չմիավորման շարժման ինստիտուցիոնալացման ուղղությամբ։ Ադրբեջանի նախաձեռնությամբ ստեղծվել են Չմիավորման շարժման խորհրդարանական ցանցը և Չմիավորման շարժման երիտասարդական կազմակերպությունը։ Այս տարվա հուլիսին Բաքվում տեղի ունեցած «Շարժման» համաժողովի ժամանակ ես առաջ քաշեցի Չմիավորման շարժման կանանց հարթակ ստեղծելու առաջարկը։
Չմիավորման շարժման օրակարգում կարևոր տեղ է գրավում կանանց իրավունքների պաշտպանությունը և հասարակության մեջ նրանց դերի ամրապնդումը։ Այս թեմային հատուկ ուշադրություն է դարձվել և անդամ երկրների պարտավորություններն այս ոլորտում սահմանվել են Շարժման կողմից հետևողականորեն ընդունված փաստաթղթերում, այդ թվում՝ 2019 թվականի Բաքվի գագաթնաժողովի ամփոփիչ փաստաթղթում»։
11:30
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ուղերձ է հղել Բաքվում անցկացվող՝ կանանց իրավունքների խթանմանն ու հնարավորությունների ընդլայնմանը նվիրված՝ Չմիավորման շարժման միջազգային համաժողովի մասնակիցներին։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, ուղերձը ընթերցել է՝ Ընտանիքի, կանանց և երեխաների խնդիրների հարցով պետական կոմիտեի նախագահ Բահար Մուրադովան։