Իլհամ Ալիևը ուղերձ է հղել XXVII Եվրասիական տնտեսական գագաթնաժողովի մասնակիցներին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ուղերձ է հղել XXVII Եվրասիական տնտեսական գագաթնաժողովի մասնակիցներին։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, ուղերձում ասվում է.
«Եվրասիական տնտեսական գագաթնաժողովը, որը բարի ավանդույթ է դարձել, հեղինակավոր հարթակ է, որտեղ հավաքվում են պետական գործիչներ, հայտնի քաղաքական գործիչներ և գործարարներ, կարծիքներ են փոխանակվում մեր տարածաշրջանում և գլոբալ մասշտաբով տեղի ունեցող գործընթացների շուրջ, քննարկվում են առկա բարդ ճգնաժամերի հաղթահարման ուղիները:
Արագ փոխակերպվող ժամանակակից աշխարհում մարդկությանը հուզող մարտահրավերների և վտանգների ի հայտ գալը ավանդական սպառնալիքների հետ մեկտեղ անխուսափելի է դարձնում տարածաշրջանային և գլոբալ խնդիրների լուծման նոր մոտեցումների ձևավորումը: Այս տեսանկյունից Գագաթնաժողովի ներկա օրակարգը, ներառյալ կլիմայական ճգնաժամին, շրջակա միջավայրին և էներգետիկային նվիրված նիստերը, ինչպես միշտ, առանձնահատուկ արդիականություն ունի։
Ներկայումս իշխող կլիմայի փոփոխությունը մեր մոլորակին սպառնացող ամենակարևոր խնդիրներից է։ Կլիմայի փոփոխության ազդեցությունն արդեն իսկ դրսևորվում է կյանքի բոլոր ոլորտներում: Ադրբեջանը մեծ ուշադրություն է դարձնում կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի հարցերին և ջանքեր է գործադրում համատեղ գործունեություն ծավալելու ուղղությամբ՝ նվազեցնելու դրանց բացասական հետևանքները։ Պատահական չէ, որ բոլոր երկրների միաձայն որոշմամբ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Մասնակիցների կոնֆերանսի 29-րդ նստաշրջանը («COP29») 2024 թվականին կանցկացվի հենց Ադրբեջանում:
Դրան զուգահեռ Ադրբեջանը մեծ նշանակություն է տալիս Եվրասիական տարածաշրջանում գործընկերային հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանը, որոնք բնութագրվում են դինամիկ զարգացմամբ։ Ադրբեջանը՝ որպես հուսալի տարանցիկ երկիր՝ զարգացած տրանսպորտային և լոգիստիկ ենթակառուցվածքով, կարևոր դեր է խաղում Եվրասիայում տարածաշրջանային համագործակցության առաջմղման, տնտեսական առաջընթացի խթանման և փոխադարձ կապի ամրապնդման առումով»։