Իլհամ Ալիևն ընդունել է Սաուդյան Արաբիայի գլխավոր դատախազի գլխավորած պատվիրակությանը
Մայիսի 9-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության գլխավոր դատախազ շեյխ Սաուդ բին Աբդուլլահ ալ Մուաջիբիի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, կարևորելով երկու երկրների հաջող համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում՝ պետության ղեկավարը նշել է քաղաքական հարաբերությունների բարձր մակարդակը։ Նախագահ Իլհամ Ալիևը գոհունակությամբ հիշել է Սաուդյան Արաբիայի Թագավորություն կատարած իր այցերը, նշել է, որ այս այցերի ընթացքում դրսևորված հյուրընկալությունը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս երկու ժողովուրդների միջև գոյություն ունեցող եղբայրական հարաբերությունները։
Նախագահն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը հատուկ համակրանք ունի Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության նկատմամբ։ Որովհետև Սաուդյան Արաբիայի Թագավորությունն այն քիչ երկրներից է աշխարհում, որը Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ չի հաստատել։ Դրա պատճառն այն էր, որ ադրբեջանական հողերը գտնվում էին օկուպացիայի տակ։ «Մենք բարձր ենք գնահատում այս դիրքորոշումը», - հայտարարել է Իլհամ Ալիևը: Նա նշել է, որ 44-օրյա Հայրենական պատերազմի արդյունքում ադրբեջանական հողերի ազատագրումը ողջ աշխարհին ցույց տվեց հայկական բարբարոսությունը: Հայերն ավերել են այդ հողերում ամեն ինչ, այդ թվում՝ 67 մզկիթներից 65-ը։
Ադրբեջանի նախագահն ընդգծել է, որ երկրի տարածքային ամբողջականության վերականգնումից հետո ընդլայնվել են համագործակցության հնարավորությունները մի շարք բնագավառներում, այդ թվում՝ էներգետիկայի ոլորտում: Իլհամ Ալիևը գոհունակություն է հայտնել այս հարցում սաուդյան խոշոր ընկերությունների հետաքրքրության առնչությամբ՝ որպես դրա լավ օրինակ մատնանշելով սաուդյան ACWA Power ընկերության կողմից Ադրբեջանում հողմային էլեկտրակայանի հիմքը դնելը։