«Դիրի Բաբա» դամբարանն աչքի է ընկնում իր յուրահատկությամբ ողջ կովկասյան տարածաշրջանում։
Ինչպես հայտնում է «Ազերթաջ»-իը, այս մասին օգոստոսի 12-ին՝ Բասգալ ավանում AzTV-ին տված հարցազրույցում ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Ընդգծելով, որ ծանոթացել է Դիրի Բաբա դամբարանում իրականացվող աշխատանքներին, պետության ղեկավարն ասել է. «Որոշ ժամանակ առաջ ես հանձնարարել եմ վերականգնել այս պատմական հուշարձանը և դրա շուրջ ստեղծել զբոսաշրջային ենթակառուցվածք։ Դիրի Բաբայի դամբարանն աչքի է ընկնում իր յուրահատկությամբ ողջ կովկասյան տարածաշրջանում։ Ավելի քան 500 տարվա վաղեմություն ունեցող այս դամբարանն ադրբեջանցիների կողմից դարեր շարունակ ճանաչվել է որպես սուրբ վայր։ Իհարկե, մեր պարտքն է պահպանել այս հնագույն պատմական հուշարձանը, նոր շունչ հաղորդել, վերականգնել այն։ Դրա շուրջ պայմանները նույնպես պետք է համապատասխանեն ժամանակակից չափանիշներին»։

Ильхам Алиев: Мавзолей «Дири Баба» выделяется своей уникальностью во всем Кавказском регионе
Как сообщает Азертадж, об этом сказал президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью AzTV 12 августа в поселке Басгал.
Подчеркнув, что ознакомился с работами, проводимыми в мавзолее Дири Баба, глава государства сказал: «Некоторое время назад я дал указание восстановить этот исторический памятник, создать вокруг него туристическую инфраструктуру. Мавзолей Дири Баба выделяется своей уникальностью во всем Кавказском регионе. Этот мавзолей, которому более 500 лет, на протяжении веков был признан азербайджанским как священное место. Конечно, наш долг сохранить этот древний исторический памятник, дать ему новую жизнь, отреставрировать. Условия вокруг него также должны соответствовать современным стандартам».