13 Օգոստոսի 2022 08:59
Հայկական կողմը հերթական անգամ դիմել է զինված սադրանքի, ինչի արդյունքում զոհվել է մեր զինծառայողը: Թող Ալլահը հանգստություն տա նրա հոգուն, ինչպես նաև մեր բոլոր նահատակների հոգիներին։ Բայց բոլորը տեսան ու պիտի տեսնեն, որ մեր զինվորի արյան վրեժը լուծվեց։ Մենք անմիջապես իրականացրեցինք «Հատուցում» գործողությունը, լուծեցինք մեր նահատակների վրեժը և խստորեն պատժեցինք հակառակ կողմին։
Այս մասին օգոստոսի 12-ին՝ Իսմայիլլիի շրջանի Բասգալ ավանում ադրբեջանական հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում ասել է ԱՀ նախագահ Իլհամ Ալիևը, հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով Ազերթաջին։
Նշելով, որ մի քանի ժամ տևած այս գործողությունը պատժիչ միջոց էր, պետության ղեկավարն ընդգծել է.
«Հատուցում» գործողությունը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց Հայաստանին, որ մեզ ոչ ոք և ոչինչ չի կարող կանգնեցնել: Ոչ որևէ մեկի հայտարարությունը, ոչ էլ ինչ որ մի հեռախոսազանգ: Ոչինչ և ոչ ոք: Ադրբեջանական ժողովուրդը դա լավ գիտի։ Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմը ցույց տվեց դա։ Համոզված եմ, որ դա գիտի նաև հակառակ կողմը: Պարզապես երբեմն մոռանում է դրա մասին: Այդ իսկ պատճառով նման ողբերգական իրադարձություններ են տեղի ունենում»,- ասել է Իլհամ Ալիևը։
Հիշեցնելով, որ մենք հաղթեցինք պատերազմում և վերականգնեցինք տարածքային ամբողջականությունը, նախագահ Ի.Ալիևն ասել է. «Ինչո՞ւ պետք է մեր երեխաները զոհվեն պատերազմից հետո։ Մենք չենք կարող դա թույլ տալ։ Նորից եմ ուզում ասել, որ եթե նման սադրանքը կրկնվի, արձագանքն ավելի կոշտ կլինի,նրանք ավելի շատ կփոշմանեն դրա համար։ Բայց նորից եմ ասում, մենք նոր պատերազմ սկսելու մտադրություն չունենք։ Բավական է: Մենք ստացանք այն, ինչ ուզում էինք»:
Ադրբեջանի նախագահն ընդգծել է, որ հայկական զինված կազմավորումները պետք է մեկընդմիշտ լքեն Ղարաբաղը։ Իլհամ Ալիևը նշել է, որ Երևանի այս պարտավորությունն ամրագրված է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին Հայաստանի կողմից ստորագրված կապիտուլյացիայի ակտում։

«Операция «Возмездие» была карательной мерой. Никто и ничто не может нас остановить»
Армянская сторона в очередной раз прибегла к вооруженной провокации, в результате которой погиб наш военнослужащий. Да упокоит Аллах его душу, а также души всех наших шехидов. Но все видели и должны видеть, что кровь нашего военнослужащего не осталась неотомщенной. Мы немедленно провели операцию «Возмездие», отомстили за нашего шехида и серьезно образом наказали противоположную сторону.
Об этом заявил президент АР Ильхам Алиев в интервью Азербайджанскому телевидению 12 августа в поселке Басгал Исмаиллинского района, сообщает Oxu.Az со ссылкой на Азертадж.
Отметив, что данная операция, продолжавшаяся в течение нескольких часов, являлась карательной мерой, глава государства подчеркнул:
«Операция «Возмездие» еще раз показала Армении, что нас никто и ничто не может остановить. Ни чье-то заявление, ни какой-то телефонный звонок. Ничего и никто. Азербайджанский народ это хорошо знает. Вторая Карабахская война показала это. Я уверен, что противоположная сторона это тоже знает. Просто, иногда забывает об этом. Именно поэтому происходят подобные трагические события», – сказал Ильхам Алиев.
Напомнив, что мы победили в войне, восстановили территориальную целостность, президент Алиев сказал: «Почему наши дети должны погибать после войны? Мы не можем этого допустить. Еще раз хочу сказать, что если подобная провокация повторится, то ответ будет более жестким, они пожалеют об этом еще больше. Но опять же я говорю, у нас нет намерения начинать новую войну. Достаточно. Мы добились желаемого».
Президент Азербайджана подчеркнул, что армянские вооруженные формирования должны покинуть Карабах раз и навсегда. Ильхам Алиев отметил, что данное обязательство Еревана было закреплено в акте капитуляции, подписанном Арменией 10 ноября 2020 года.