Հայաստանը երեք անցակետ կբացի Ադրբեջանի հետ սահմանին
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ վկայակոչելով հայկական ԶԼՄ-ներին, այս մասին ասված է Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայության առաջարկած նախագծում։
Կառավարության որոշման նախագիծը հայտնվել է իրավական ակտերի հրապարակման միանական վեբ կայքում։ Առաջարկվող փոփոխությունների համաձայն՝ կավելացվի ավտոմեքենայով սահմանային անցման կետերի թիվը։
«Մասնավորապես, առաջարկվում է անցակետեր բացել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին։ Նախագծում նշվում են նաև Լեռնային Ղարաբաղի բնակավայրերի և շրջանների ադրբեջանական տեղանունները.
«Սոթք» («Քելբեջար»), Գեղարքունիքի մարզ (Քելբեջարի շրջան)
«Երասխ» («Սադարակ»), Արարատի մարզ (Սադարակի շրջան)
«Քարահունջ» («Էյվազլը»), Սյունիքի մարզ (Գուբաթլիի շրջան).
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ նախագծի ընդունումը պայմանավորված է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանձնարարականների կատարման անհրաժեշտությամբ, որոնք նա տվել է օգոստոսի 4-ին կառավարության նիստում»,–գրում են հայկական ԶԼՄ-ները։

Армения откроет три КПП на границе с Азербайджаном
Как передает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом говорится в проекте, предложенном Службой нацбезопасности Армении.
На едином веб-сайте для публикации правовых актов появился проект решения правительства. Согласно предложенным поправкам, будет увеличено количество пунктов прохождения границы на автомобиле.
«В частности, на армяно-азербайджанской государственной границе предлагается открыть пропускные пункты. В проекте указываются также азербайджанские топонимы населенных пунктов и районов в Нагорном Карабахе:
«Сотк» («Кельбаджар»), Гегаркуникская область (Кельбаджарский район)
«Ерасх» («Садарак»), Араратская область (Садаракский район)
«Караундж» («Эйвазлы»), Сюникская область (Кубатлинский район).
В обосновании проекта отмечается, что принятие проекта обусловлено необходимостью выполнить указания премьер-министра Никола Пашиняна, которые он дал на заседании правительства 4 августа», - говорится в сообщении армянских СМИ.