«Դեսպանուկների» լռությունը
Անցած շաբաթավերջը երկրի քաղաքական կյանքում հիշվեց նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի համարձակ հայտարարությամբ՝ կապված Ադրբեջանում ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի դեսպանների գործունեության (ավելի ճիշտ՝ անգործության) հետ։ Շուշայում կայացած համաժողովում, որին մասնակցում էին Ադրբեջանում ներկայացված հարյուրից ավելի դեսպանատների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, «ԱՄՆ» և «Ֆրանսիա» սյունակները դատարկ էին։ Եվ պատճառն այն է, որ այդ երկրների դեսպանները (ԱՄՆ-ի դեպքում ժամանակավոր հավատարմատարը), ինչպես նշեց Հիքմեթ Հաջիևը, «բացահայտ արհամարհանք են ցուցաբերել Ադրբեջանի կառավարության հրավերի նկատմամբ»։
Նախագահի օգնականն ասել է. «Մենք դա ընդունում ենք որպես մեր տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ոչ հարգալից վերաբերմունք։ Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն՝ որպես Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներ, ավանդ չեն ունեցել հակամարտության կարգավորման մեջ։ Նրանք վատնել են մեր ժամանակի 30 տարին։ Չմասնակցելով այս ուղևորությանը՝ նրանք հերթական անգամ արհամարհանք են ցուցաբերել»:
Այսինքն՝ դատարկությունն էր ոչ միայն ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների անունների առջև, այլև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում նրանց ներկայացրած երկրների զրոյական գործունեության։ Իսկ ամերիկյան դեսպանատան անմիջական արձագանքը, որը հանդես է եկել կոչով, որում ասվում է, թե դեսպանատան աշխատակիցները այցելել և շարունակում են այցելել հայկական օկուպացիայից ազատագրված Ադրբեջանի տարածքներ, միայն յուղ լցրեց կրակի վրա, քանի որ թվարկված շրջանների շարքում Շուշայի անունը չկար:
Բայց, անկեղծ ասած, 44-օրյա պատերազմից և հատկապես այն բանից հետո, երբ նոյեմբերի 26-ին Լաչինում բարձրացվեց Ադրբեջանի դրոշը, ինձ բացարձակապես չի հետաքրքրում՝ ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի դեսպանատների աշխատակիցները եկան Շուշա, թե՝ ոչ: Ինչպես ասում են, ինձ համար «դո լամպոչկի» է, որ դրանից հետո Ղարաբաղում հայկական ավազակախմբերի մնացորդները աշխուժացան, որոնցից մեկը՝ ոմն Արթուր Թովմասյան, հայտարարեց, որ «ողջունում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների դեսպանների Շուշա չայցելելը. «ևս մեկ անգամ համոզվում ենք, որ հակամարտությունը ավարտված չէ և բացառապես քաղաքական լուծում է պահանջում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո»:
Թքած ունեմ, որ որոշ գուբադներ և բախտիյարներ փորձում են ինչ-որ կերպ խայթել այս կապակցությամբ, և իրենց հայրենիքում աջակցություն չգտնելով՝ դառնում են օրվա դեմք «հինավուրցների» լրատվամիջոցներում: Ճիշտն ասած, նման դեմք ունեցողների տեղը հենց այնտեղ է։ Ինձ համար կարևոր է, որ իմ հայրենիքի նախագահի օգնականն արձանագրեց փաստեր, որոնցից չեն կարող փախչել այն գերտերությունները, ում ներկայացվել են այդ փաստերը։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի 30-ամյա տուրիստական առաքելությունը հաջողությամբ ուղարկվեց այնտեղ, ուր ավելի վաղ մեր նախագահն ուղարկել էր այսպես կոչված «ԼՂՀ-ի» «կարգավիճակը»։ Այլ կերպ ասած՝ մեզ համար այս թեման ՓԱԿՎԱԾ է:
Իսկ ով մոռացել է, հիշեցնեմ, որ ԱՄՆ-ն ու Ֆրանսիան իրենք են հրաժարվել Մինսկի խմբին մասնակցությունից ռուս-ուկրաինական զինված դիմակայության սկսվելուց անմիջապես հետո և հայտարարել Ռուսաստանի հետ համատեղ աշխատելու անհնարինության մասին։ Այնպես որ, ոչ Ֆրանսիայի դեսպան Զաքարի Գրոսը, ոչ էլ ԱՄՆ դեսպանատան գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ուգո Գևարան իրենց դեսպանական հնարքներով ոչինչ չեն կարող փոխել։
Ինձ համար կարևոր է, որ ոչ ԱՄՆ-ն իր երկակի ստանդարտների քաղաքականությամբ և հիշողության կորստից տառապող նախագահով, ոչ էլ Ֆրանսիան իր նախագահով, որը պարբերաբար ապտակներ է ստանում ինչպես ուղղակի, այնպես էլ փոխաբերական իմաստներով, այլևս ի զորու չեն մեզնից խլել այն, ինչ չունեն ու մոտ ապագայում չեն ունենա: Այն է՝ խարիզմատիկ, ինքնավստահ նախագահ, որը հիանալի գիտի, թե ինչ, երբ և ինչպես անել, որպեսզի իր երկիրը փրկի իր դեմքը համաշխարհային քաղաքականության մեջ և աշխարհի քարտեզի վրա չվերածվի սև կետի, (ինչպես մեր հնագույն հարևանները):
Այդ իսկ պատճառով մենք չենք վախենում Իրանից, որը փաստորեն միշտ բացահայտ պաշտպանել է մեր թշնամու շահերը։ Եվ ի՞նչ ստացվեց արդյունքում: Արդյունքում, հարավից դեռ պարբերաբար հաչոցներ ենք լսում Ադրբեջան կոչվող քարավանի հետևից, որը վստահորեն առաջ է շարժվում և ամրացնում իր սահմանները։
Այդ իսկ պատճառով մենք Ռուսաստանի հետ շփվում ենք ինչպես հավասարը հավասարի հետ և ռուս-ուկրաինական հակամարտությունում բացահայտորեն պաշտպանում ենք Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը, քանի որ սրբորեն հարգում ենք սահմանների անձեռնմխելիության սկզբունքը։
Եվ դա է պատճառը, որ որոշ «դեսպանուկների» լռությունը, ավելի ճիշտ՝ Ադրբեջանի համար կարևոր միջոցառումներում նրանց բացակայությունը մեզ հուզում է նույնքան քիչ, որքան բիթքոյնների առկայությունը համաշխարհային ֆինանսական համակարգում։ Եվ, ճիշտն ասած, թքած ունեմ, թե վաղը ուր կգնան կամ չեն գնա ամերիկյան կամ ֆրանսիական դեսպանատների աշխատակիցները։ Ինձ համար կարևոր է, որ մենք արդեն ԵԿԵԼ ԵՆՔ այնտեղ, ուր պետք էր և վստահ քայլերով ՇԱՐԺՎՈՒՄ ԵՆՔ առաջ։ Որովհետև մենք գիտենք, թե ուր, երբ և ում հետ գնալ:

Эмоции по следам одного заявления
Минувший уик-энд в политической жизни страны запомнился смелым заявлением помощника президента Хикмета Гаджиева по поводу деятельности (а вернее бездеятельности) послов США и Франции на территории Азербайджана. На конференции в Шуше, в которой приняли участие представители свыше сотни посольств и международных организаций, представленных в Азербайджане, в графе «США» и «Франция» зияла пустота. И все потому, что послы этих стран (в случае с США временный поверенный), как заметил Х.Гаджиев,  «открыто проявили пренебрежение к приглашению азербайджанского правительства».
Помощник президента сказал: «Мы воспринимаем это как неуважение к нашей территориальной целостности. Как сопредседатели Минской группы ОБСЕ Франция и США за 30 лет не внесли вклад в урегулирование конфликта. Они в течение 30 лет потратили впустую время Азербайджана. Не присоединившись к этой поездке, они в очередной раз проявили пренебрежение».
То есть пустота зияла не только напротив фамилий глав дипмиссий США и Франции, но и от нулевой деятельности представленных ими стран в деле урегулирования Карабахского конфликта. И незамедлительная реакция американского посольства, выступившего с обращением, в котором говорится, что сотрудники посольства посещали и посещают освобожденные от армянской оккупации территории Азербайджана, лишь подлила масло в огонь, ведь в перечисленных районах нет упоминания о Шуше!
Но, честно говоря, после 44-дневной войны, и особенно после того, как 26 ноября азербайджанский флаг был водружен в Лачине, мне абсолютно плевать на то, приехали сотрудники посольств США и Франции в Шушу или нет и появятся ли они там вообще. Мне, что называется, «до лампочки», что после этого зашевелились представители остатков армянских бандформирований в Карабахе, один из которых - Артур Товмасян - заявил, что «приветствуя непосещение Шуши послами стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, вновь убеждаемся в том, что конфликт не завершен и требует исключительно политического решения под эгидой Минской группы ОБСЕ».
Мне глубоко плевать, что какие-то губады и бахтияры пытаются как-то съязвить по этому поводу и, на найдя поддержки у себя на Родине, становятся лицами дня в СМИ «древнейших». Честно говоря, с такими лицами им туда и дорога. Мне важно, что помощник президента моей Родины констатировал факты, от которых никуда не деться державам, кому эти факты были предъявлены. 30-летняя туристическая миссия Минской группы ОБСЕ успешно была отправлена туда, куда до них был послан нашим президентом так называемый «статус» для так называемой «нкр». То есть, для нас эта тема ЗАКРЫТА!
А для тех, кто подзабыл, напомню, что США и Франция сами отказались  от участия в Минской группе сразу после начала российско-украинского вооруженного противостояния и заявили о невозможности совместной работы с Россией. Так что ни французский посол Закари Гросс, ни временный поверенный в делах посольства США Хьюго Гевара своими посольскими фортелями ничего изменить не могут.
Мне важно, что ни США с их политикой двойных стандартов и президентом, страдающим провалами в памяти по факту, а не только по отношению к Азербайджану, ни Франция с ее президентом, которому периодически дают леща как в переносном, так и в буквальном смысле этого слова, уже не в силах отнять у нас то, чего у них нет и в ближайшее время не предвидится. А именно харизматичного, уверенного в себе президента, который прекрасно знает, что когда и как надо сделать, чтобы его страна  сохраняла лицо в мировой политике и не превратилась (как древние соседи) в плевок на карте мира, а его народ - чувство национального достоинства!
Именно поэтому нам не страшен Иран, который всегда практически открыто защищал интересы нашего врага. Ведь что в итоге? В итоге с юга мы до сих пор периодически слышим лай вслед уверенно идущему вперед и укрепляющему свои границы  каравану под названием Азербайджан.
Именно поэтому мы практически на равных общаемся с Россией и в российско-украинском противостоянии в открытую поддерживаем территориальную целостность Украины, так как свято чтим принцип нерушимости границ.
И именно поэтому молчание некоторых «послят», а вернее их отсутствие на важных для Азербайджана мероприятиях, нас также мало трогает, как и наличие биткоинов в мировой финансовой системе. И мне, честно говоря, «до биткоина» куда завтра придут или не придут сотрудники американского или французского посольств. Мне важно, что мы уже ПРИШЛИ туда, куда надо и ИДЕМ верной поступью дальше. Так как знаем куда, когда и с кем надо идти.