Աշխարհի ադրբեջանցիները հարգել են Հայրենական պատերազմի նահատակների հիշատակը ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Աշխարհի տարբեր երկրներում ադրբեջանական սփյուռքի կազմակերպությունները միջոցառումներ են անցկացրել՝ նվիրված սեպտեմբերի 27-ին՝ Հայրենական պատերազմում զոհված զինվորների և սպաների Հիշատակի օրվան։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը Սփյուռքի հետ աշխատանքի հարցով պետական կոմիտեում, մեր հայրենակիցներն այն երկրների հանրությանը, որտեղ ապրում են, մանրամասն տեղեկություններ են տրամադրել ադրբեջանցիների համար այս օրվա նշանակության մասին։
Մեր նահատակների հիշատակը հարգել են՝ Ֆինլանդիայի մայրաքաղաք Հելսինկիում Ադրբեջանի տանը, և Ադրբեջանի տանը՝ Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում։
Բելֆաստում (Հյուսիսային Իռլանդիա) և Գյոթեբորգում (Շվեդիա) բնակվող ադրբեջանական համայնքների ներկայացուցիչները սեպտեմբերի 27-ի Հիշատակի օրվա կապակցությամբ միջոցառումներ են անցկացրել իրենց քաղաքներում, որոնցում մեկ րոպե լռությամբ հարգել են Հայրենական պատերազմի նահատակների հիշատակը։
Ռոտերդամ (Նիդեռլանդներ) քաղաքի «Ղարաբաղ» մարզական ակումբի գրասենյակում՝ Բենելյուքսի ադրբեջանցիների կոնգրեսի կազմակերպած միջոցառմանը մասնակցել են ադրբեջանական և թուրքական համայնքների ներկայացուցիչներ։ Հավաքվածները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են նահատակների հիշատակը, աղոթքներ են կարդացել նրանց հոգիների հանգստության համար։

Азербайджанцы мира почтили память шехидов Отечественной войны
Сегодня действующие в разных странах мира азербайджанские диаспорские организации провели мероприятия, приуроченные к 27 сентября - Дню памяти солдат и офицеров, погибших в Отечественной войне.
Как сообщили Report в Государственном комитете по работе с диаспорой, наши соотечественники предоставили общественности стран, в которых они проживают, подробную информацию о значимости этого дня для азербайджанцев.
Память наших шехидов была почтена в Доме Азербайджана в столице Финляндии Хельсинки и в Доме Азербайджана в венгерской столице Будапеште.
Проживающие в Белфасте (Северная Ирландия) и Гётеборге (Швеция) представители азербайджанских общин провели в своих городах мероприятия в связи с 27 сентября – Днем памяти, на которых минутой молчания почтили память шехидов Отечественной войны.
В мероприятии, организованном Конгрессом азербайджанцев Бенилюкса в офисе спортивного клуба "Карабах" в городе Роттердам (Нидерланды) приняли участие представители азербайджанской и турецкой общин. Собравшиеся почтили память шехидов минутой молчания, прочитали молитвы за упокой их душ.