Ազատագրված տարածքներում հայտնաբերվել է ավելի քան 300 հազար ական և չպայթած զինամթերք
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին Գերագույն դատարանի փոխնախագահ Չինգիզ Ասկերովն ասել է՝ «Պատերազմական հանցագործություններ Ադրբեջանի դեմ» հիբրիդային ձևաչափով սեմինարի ժամանակ, որը կազմակերպել էր Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության կենտրոնը։
Նրա խոսքով, միջազգային իրավունքի համաձայն՝ ականները չպետք է օգտագործվեն խաղաղ բնակչության դեմ. «Ականների տեղադրումը դիտվում է որպես մարդկանց կյանքին սպառնացող վտանգ։ Հայաստանը դեռ չի տրամադրել ականապատ դաշտերի քարտեզները։ Պատերազմից հետո ականների պայթյունի հետևանքով բազմաթիվ մարդիկ զոհվեցին և վիրավորվեցին։ Հայտնաբերվել է ավելի քան 300 հազար ական, այդ թվում՝ այլ չպայթած զինամթերք: Հայերի կողմից ներկայացված քարտեզների ճշգրտության տոկոսը շատ ցածր է՝ 25-30 տոկոս»։

На освобожденных территориях обнаружено более 300 тысяч мин и неразорвавшихся боеприпасов
На сегодняшний день на освобожденных территориях обнаружено более 300 тысяч мин и неразорвавшихся боеприпасов.
Как сообщает Report, об этом заявил заместитель председателя Верховного суда Чингиз Аскеров на семинаре в гибридном формате «Военные преступления против Азербайджана», организованном Центром анализа международных отношений.
По его словам, согласно международному праву, мины не должны использоваться против гражданского населения: «Установка мин расценивается как угроза жизни людей. Армения до сих пор не предоставила минные карты. После войны из-за мин многие люди погибли и получили ранения. Выявлено более 300 тысяч мин, в том числе других неразорвавшихся боеприпасов. Процент точности карт, представленных армянами, очень низкий - 25-30 процентов».