Վահիդ Հաջիև. Մենք նախատեսում ենք մինչև 2026 թվականը Զանգիլանի շրջան վերադարձնել մոտ 16 հազար մարդ
Հետօկուպացիոն շրջանում գրանցվել է բնակչության թվի աճ։ Մինչ օկուպացիան Զանգիլանի ընդհանուր բնակչությունը կազմում էր 34 հազար մարդ։ Ընթացիկ վիճակագրության համաձայն՝ Ադրբեջանի տարբեր շրջաններում ապրում է ավելի քան 44 հազար զանգիլանցի։
Այս մասին Caliber.Az-ին ասել է Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջանի մաս կազմող Զանգիլանի շրջանում Ադրբեջանի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Վահիդ Հաջիևը։
«2022-2026 թվականների Մեծ վերադարձի ռազմավարության համաձայն՝ մենք նախատեսում ենք մոտ 16 000 մարդու վերադարձնել Զանգիլանի շրջանի տարբեր բնակավայրեր։ Դրանցից մեկը Զանգիլան քաղաքն է։ Նախագահ Իլհամ Ալիևը Զանգիլան քաղաքում արդեն իսկ դրել է բնակելի համալիրի հիմքը։ Այժմ այս ուղղությամբ մեծ աշխատանք է տարվում»,- նշել է նախագահի հատուկ ներկայացուցիչը։

Вахид Гаджиев: Мы планируем вернуть в Зангиланский район до 2026 года около 16 тысяч человек
В постоккупационный период зафиксирован рост численности населения. До оккупации общая численность населения Зангилана составляла 34 тысячи человек. Согласно нынешней статистике, в различных регионах Азербайджана проживает более 44 тысяч зангиланцев.
Об этом АПА сказал специальный представитель президента Азербайджана в Зангиланском районе, входящем в состав Восточно-Зангезурского экономического района, Вахид Гаджиев.
«В соответствии со стратегией Большого возвращения на 2022-2026 годы, мы планируем вернуть в разные населенные пункты Зангиланского района около 16 тысяч человек. Одним из них является город Зангилан. Президент Ильхам Алиев уже заложил фундамент жилого комплекса в городе Зангилан. Сейчас в этом направлении проводится большая работа», - отметил спецпредставитель президента.