Էմին Հուսեյնով. Մեր նպատակն է ապահովել բնակիչների վերադարձը Աղդամ քաղաք մինչև 2026 թվականի վերջը
Ինչպես հայտնում է Сaliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Ղարաբաղի տնտեսական շրջանի (բացառությամբ Շուշայի շրջանի) մեջ ներառված, օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում ԱՀ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Էմին Հուսեյնովը։
Նրա խոսքով, օկուպացիայից ազատագրված բոլոր շրջաններից առաջինը հաստատվել և հանրությանն ներկայացվել Աղդամ քաղաքի գլխավոր հատակագիծը։
«Այդ ժամանակից ի վեր իրականացվել են ականազերծման և հիմնական ենթակառուցվածքների ստեղծման կարևոր աշխատանքներ։ Ավարտվում են ճանապարհների և երկաթգծերի կառուցման, էլեկտրահաղորդման գծերի անցկացման ծրագրերը։ Այսինքն՝ այս նախագծերից շատերը կավարտվեն հաջորդ տարվա սկզբին։ Միաժամանակ լայնածավալ աշխատանքներ են տարվում սոցիալ-տնտեսական ենթակառուցվածքի ստեղծման ուղղությամբ։
Աղդամի արդյունաբերական պարկում նոր աշխատատեղեր ստեղծելու ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում, ավարտվում են հիվանդանոցի և թիվ 1 դպրոցի շինարարությունը։ Վերականգնվում են նաև մեր պատմամշակութային հուշարձանները։ Այս ամենի տրամաբանական արդյունքում արդեն իսկ իրականացվում են բնակելի թաղամասերի նախագծումը, և հաջորդ տարվա կեսերից կսկսենք բնակելի թաղամասերի կառուցումը։ Մեր նպատակն է մինչև 2026 թվականի վերջը ապահովել բնակիչների վերադարձը Աղդամ քաղաք և շրջակա գյուղեր՝ պետական ծրագրին համապատասխան»,- ասել է նա։

Эмин Гусейнов: Наша цель - обеспечить возвращение жителей в город Агдам к концу 2026 года
Как сообщает АПА об этом заявил специальный представитель Президента Азербайджанской Республики на освобожденных от оккупации территориях, входящих в состав Карабахского экономического района (кроме Шушинского района) Эмин Гусейнов.
По его словам, генеральный план города Агдам был утвержден и представлен общественности первым среди всех районов, освобожденных от оккупации.
«С тех пор проведены важные работы по разминированию и созданию базовой инфраструктуры. Завершаются проекты по строительству автомобильных и железных дорог, прокладке линий электропередачи. То есть многие из этих проектов будут завершены к началу следующего года. При этом параллельно ведутся масштабные работы по созданию социально-экономической инфраструктуры.
Проводится работа по созданию новых рабочих мест в Агдамском промышленном парке, завершается строительство больницы и школы №1. Проводится также реставрация наших историко-культурных памятников. Как логичный результат всего этого, уже сейчас осуществляется проектирование жилых кварталов, и с середины следующего года мы приступим к строительству жилых кварталов. Наша цель - обеспечить возвращение жителей в город Агдам и окрестные села к концу 2026 года, в соответствии с государственной программой», - сказал он.