Մեծ վերադարձի ծրագրի հետ կապված ԱԳԱԱ-ում հանձնաժողով է ստեղծվել
Ադրբեջանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայում (ԱԳԱԱ) Մեծ վերադարձի առաջին պետական ծրագրի հետ կապված հանձնաժողով է ստեղծվել։
Caliber.Az-ը հայտնում է, որ այդ մասին որոշում է կայացրել ակադեմիայի նախագահությունը։
Փաստաթղթի համաձայն՝ ակադեմիկոս Իսա Հաբիբբեյլիի նախագահությամբ հանձնաժողով է ստեղծվել՝ Մեծ վերադարձի առաջին պետական ծրագրի շրջանակներում ԱԳԱԱ-ի գործողությունների ծրագրի նախապատրաստման համար։
Հաբիբբեյլին նշել է, որ պետական ծրագիրը հանդիսանում է՝ Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում իրականացվող լայնածավալ շինարարական աշխատանքների տրամաբանական շարունակությունը, այն հիանալի ճանապարհային քարտեզ է ռազմավարական նպատակներին հասնելու և ծրագրված միջոցառումների իրականացման համար։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 16-ին նախագահ Իլհամ Ալիևը կարգադրություն է ստորագրել՝ «Օկուպացիայից ազատագրված Ադրբեջանի Հանրապետության մեծ վերադարձի առաջին պետական ծրագիրը հաստատելու մասին»։

В НАНА создана комиссия в связи с программой Великого возвращения
В Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) создана комиссия в связи с I Государственной программой по Великому возвращению.
Как сообщает Report, решение об этом принял президиум академии.
Согласно документу, комиссия под председательством академика Исы Габиббейли создана с целью подготовки Плана действий НАНА в рамках I Государственной программы по Великому возвращению.
Габиббейли отметил, что госпрограмма является логическим продолжением масштабных строительных работ, проводимых в Карабахе и Восточном Зангезуре, это превосходная дорожная карта для достижения стратегических целей и осуществления намеченных мероприятий.
Напомним, 16 ноября президент Ильхам Алиев подписал распоряжение «Об утверждении I Государственной программы по Великому возвращению на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики».