Մի բարի խոսք ասեք «խեղճ» Ռուբենի մասին
Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում գտնվող ավազակախմբերի մնացորդների «պետնախարար» Ռուբեն Վարդանյանը՝ Խանքենդիում տեղի ունեցած հանրահավաքի միջոցով համաշխարհային հանրությանը սրտաշարժելու անհաջող փորձից հետո (ինչում ռուբենա-արայիկային տանդեմին նույնիսկ կշտամբել է Հայաստանի վարչապետի կինը), հանդիպումներ է անցկացրել սննդի ոլորտի տեղական գործարարների հետ։ Հանդիպումը, որքան հասկանում եմ, կազմակերպվել էր նրա համար, որպեսզի այդ գործարարները ստանան այդ նույն հանրահավաքի անցկացման համար խոստացված դիվիդենտները։ Բայց, արդեն նայելով այդ մանր մեծածախ վաճառողների ու սննդի օբյեկտների տերերի դեմքերին, կարելի էր հասկանալ, որ օլիգարխը նրանց նորից կերակրել է ամեն ինչով, բայց միայն ոչ ֆինանսական ներարկումներով։
Վարդանյանը ըմբռնման համար շնորհակալություն է հայտնել գործարարներին և ասել է այսպիսի մի սրտառուչ բաժակաճառ. «Ես գիտեմ, որ դուք աշխատում եք դժվար պայմաններում և պետք է գտնեք տարբեր հարցերի լուծումներ։ Ես անհամբեր սպասում եմ ձեր կարծիքներին, առաջարկներին, որոնք մեզ կօգնեն կայացնել լավագույն որոշումներ։ Չափազանցություն չի լինի ասել, որ մենք գտնվում ենք բավականին ծանր դրության մեջ։ Բայց մենք՝ իշխանությունն ու ժողովուրդը, պետք է միասին անցնենք այս ճանապարհը։ Դա հաղթահարելու ուրիշ ճանապարհ չկա։ Դրա համար շատ կարևոր է փոխըմբռնումը, փոխադարձ հարգանքը և թափանցիկ աշխատանքը, որպեսզի ձեզ մոտ չծագի անարդարության զգացմունք: Մեզ համար սա սկզբունքային մոտեցում է»։
Ծերուկ Ռուբենի նման ելույթից հետո կարելի էր խիզախորեն հանձնել «Տարվա կեղծավոր» մրցանակը, եթե նման բան գոյություն ունենար։ Անպայմա՜ն։ Չէ որ իզուր չեն ասում, որ լկտիությունը՝ երկրորդ երջանկությունն է։ Ծնունդով երևանցի Ռուբեն Վարդանյանը, ով իր բիզնես կարիերան սկսել է 1992 թվականին՝ գլխավորելով «Տրոյկա Դիալոգ» ներդրումային ընկերությունը՝ 30 տարի չի հիշել ոչ միայն Խանքենդիի իր գործընկեր-բիզնեսմեններին, այլ նույնիսկ Ղարաբաի տարածաշրջանի մասին՝ վերջին երեք ամիսների ընթացքում հանկարծ դարձել է «նրանց շահերի գլխավոր պահապանը»։ Մարդը, ում կարողությունը դեռ նախորդ տարի գնահատվում էր միլիարդ դոլարներ՝ այս տարվա սեպտեմբերին որոշում է հրաժարվել Ռուսաստանի քաղաքացիությունից։ Թողնենք մանրամասները այն մասին, որ նա հրաժարվելու մասին հայտարարում է հենց սեպտեմբերի սկզբին, իսկ այն, Ռուսաստանի նախագահի ստորագրությամբ ստանում է դեկտեմբերի 22-ին՝ շարունակելով այս ողջ ժամանակ սնվել Մոսկվայից՝ բառիս բուն իմաստով։ Չենք կառչի նաև նրանից, որ նույն սեպտեմբերին հայտարարելով նույնիսկ ռուսական բիզնեսից հրաժարվելու մասին, արդեն հոկտեմբերին Վարդանյանը մեկ այլ ռուս օլիգարխ Վլադիմիր Պոտանինի հետ դառնում է միայն 2022 թվականի առաջին կիսամյակին 15 միլիարդ ռուբլի (այսինքն ավելի քան 210 միլիոն դոլար, նույնիսկ ամենագերագնահատված փոխարժեքով) բյուջե ունեցող «Պետրովաքս Ֆարմ»-ի սեփականատեր: Մենք նաև չենք կենտրոնանում այն փաստի վրա, որ Ռուբենը իր իբր վաճառված ընկերությունների բաժնետոմսերի մեծ մասը գրանցել է իր կնոջ՝ Վերոնիկա Ֆելիքսովնա Զոնենբերգի վրա։ Եվ երբ նա, առանց աչքերը թարթելով, ասում է, որ Ռուսաստանում ոչինչ չունի, Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաղրջանում ապրող այդ նույն հայերը կարող են միասին կրկնել. «Տա աստված, որպեսզի մենք էլ «ոչինչ» չունենա՜նք»։
Չենք չափազանցի նաև այն հաշվով, որ Ռուբեն ջանը Ռուսաստանում իր բոլոր եկամուտները հանձնել է իր գործընկերների տնօրինությանը (կոկիկ, Ղարաբաղի տարածաշրջան մեկնելուց առաջ)։ Եվ այդ մասին տեղեկատվությունը (ի դեպ, ոչ մեկի կողմից չհերքված) մինչև հիմա կարելի է գտնել ինչպես ռուսական, այնպես էլ հայկական կայքերում։
Եվ երբ այս մարդը կտրուկ հիշում է, որ բացի Մոսկվայից, որտեղ նա վաստակել է իր միլիոնները, և Կուրշավելիից, որտեղ նա այդքան շատ էր սիրում դրանք վատնել, կա նաև Խանքենդի, որտեղ նա որոշել է տեղափոխվել, ապա անմիջապես հարց ես տալիս քեզ, որի ամենամեղմ ձևն այսպիսի տեսք ունի. «Իսկ հանկարծ ինչ է պատահել»: Ինչո՞ւ նա դա չարեց գոնե 10 տարի առաջ, երբ իր «Տրոյկա դիալոգ»-ը վաճառեց 1,35 միլիարդ դոլարով: Չէ՞ որ ձեռքի տակ եղած այդքան «կանխիկով» կարելի էր Խանքենդին պահել մինչ այժմ։
Այո, քիչ մնաց մոռանայի: Մի երկու տարի առաջ Վարդանյանը որոշել էր զբաղվել Ղարաբաղի տարածաշրաջանի հայ բնակչության ծնելիության աճով։ Ճիշտ է, այս հարցում նա որոշում է կայացրել ոչ թե ֆիզիկապես (ավաղ, տարիքն իրեն զգացնել է տալիս), այլ ֆինանսապես՝ ֆինանսավորելով 200-ից ավելի ընտանիքներում երեխայի ծնունդը։ Դե, այս թեման, եկեք արդար լինենք, նրա համար խորթ չէ՝ չէ որ կավատության սիրահարը, կարելի է ասել, վաղուց արդեն օրինականացրել է իր հոբբին՝ դառնալով «Iris Dating» ծանոթությունների կայքի համասեփականատեր։ Ի դեպ, տեղեկություններ չկան, որ նա դա նույնպես հանձնել է իր կնոջը, կամ ընկերակիցներին։ Ես հասկանում եմ, չէ որ սա այնքան ինտիմ բիզնես է, որ ավելի լավ է նրանով զբաղվել միայնակ, առանց խանդալից պահերի։
Բայց այն, ինչ ես չեմ հասկանում, դա այն է, թե ինչպե՞ս են ղարաբաղցի հայերը թույլ տալիս, որպեսզի կավատային բիզնեսի սեփականատերը, երեխայի ծնվելու հովանավորը և պարզապես մի մարդ, ով Ադրբեջանում հայտնվելու օրվանից հայերին ոչ մի ճշմարիտ խոսք չի ասել իր և իր մտադրությունների մասին, նրանց հետ խաղաղացել է, ինչպես բիլիարդի գնդակներով: Ինչպե՞ս են թույլ տալիս, որ հազարավոր ու հազարավոր հայերի մահվան մեղավորը դարձած Արայիկ Հարությունյանի հետ տանդեմում միանա մի մարդ, ով որոշել է պարզապես գումարներ աշխատել այդ մահերի վրա։ Մի մարդ, ով ԱՄՆ-ի պատժամիջոցներից իր փախուստը և ԱՄՆ-ում բիզնեսը կորցնելու մտավախությունը (չէ որ «Dating» ընկերությունը հայտնի ամերիկյան ապրանքանիշ է) քողարկում է ղարաբաղցի հայերի մասին հոգալու բարի նկատառումներով։ Հայեր, որոնց հետ նա բացարձակապես ոչ մի գործ չուներ՝ առնվազն քառորդ դար։ Եվ ում մասին նա առաջին անգամ հիշել է միայն 2016 թվականի ապրիլյան իրադարձություններից հետո, այն էլ միայն անձնական պատճառներով։

О «бедном» Рубене замолвите слово
«Госминистр» остатков бандформирований в зоне временной ответственности российских миротворцев в Карабахском регионе Азербайджана Рубен Варданян после неудачной попытки с помощью митинга в Ханкенди разжалобить мировое сообщество (в чем рубено-араиковский тандем прямо упрекнула даже супруга премьер-министра Армении) провел встречи с местными предпринимателями сферы питания. Встреча, насколько я понимаю, была организована для того, чтобы эти бизнесмены получили обещанные дивиденды от проведения этого самого митинга. Но, уже посмотрев на лица этих мелких оптовиков и владельцев объектов общепита, можно было понять, что олигарх их вновь накормил всем чем угодно, но только не финансовыми вливаниями.
Варданян поблагодарил предпринимателей за понимание и выдал такой вот проникновенный спич: «Я знаю, что вы работаете в сложных условиях и должны находить решения различных вопросов. Я с нетерпением жду ваших мнений, предложений, которые помогут нам принимать лучшие решения. Не будет преувеличением сказать, что мы находимся в довольно сложной ситуации. Но мы, правительство и народ, должны пройти этот путь вместе. Другого способа преодолеть это нет. Для этого очень важно взаимопонимание, взаимоуважение и прозрачная работа, чтобы у вас не возникало ощущения несправедливости. Для нас это принципиальный подход».
Старине Рубену после такой речи можно было бы смело вручить награду «Лицемер года», если бы таковая существовала. Еще бы! Ведь недаром говорят, что наглость - второе счастье. Уроженец Еревана Рубен Варданян, который начал свою бизнес-карьеру, возглавив в 1992 году брокерскую компанию «Тройка-Диалог», 30 лет не вспоминал не то чтобы о своих коллегах-бизнесменах из Ханкенди, но даже и о самом Карабахском регионе, за последние три месяца вдруг стал «главным блюстителем их интересов». Человек, чье состояние оценивалось еще в прошлом году в миллиард долларов, в сентябре нынешнего года решает отказаться от российского гражданства. Оставим детали о том, что он заявляет об отказе в самом начале сентября, а получает его за подписью президента России 22 декабря, продолжая все это время кормиться из Москвы в буквальном смысле этого слова. Не будем зацикливаться и на том, что, заявив от отказе даже от российского бизнеса в том же сентябре, уже в октябре Варданян становится на пару с другим российским олигархом Владимиром Потаниным владельцем «Петровакс Фарм» с бюджетом только на первое полугодие 2022 года в 15 миллиардов рублей (то есть более 210 млн долларов даже по самому завышенному курсу). Не акцентируем внимание и на том, что большинство акций своих якобы проданных компаний Рубен переписал на свою супругу - Зоненберг Веронику Феликсовну. И когда он, не моргнув глазом, говорит, что в России у него ничего нет, те же армяне, проживающие в Карабахском регионе Азербайджана, могут хором повторить: «Дай Бог, чтобы и у нас также «ничего» не было!»
Не будем утрировать и насчет того, что Рубен-джан передал (аккурат перед отъездом в Карабахский регион) все свои активы в России под управление партнеров. И информацию об этом (никем, кстати, не опровергнутую) до сих пор можно найти как на российских, так и армянских сайтах.
И когда этот человек резко вспоминает, что кроме Москвы, где он заработал свои миллионы, и Куршавеля, где он так любил их проматывать, есть еще и Ханкенди, куда он решил переехать, то сразу задаешься вопросом, самая мягкая форма которого выглядит как: «А с чего это вдруг?» Почему он этого не сделал хотя бы 10 лет назад, когда продал свою «Тройку диалог» за 1,35 миллиардов долларов?! Ведь с таким количеством «кэша» на руках можно было содержать Ханкенди до сих пор!
Да, чуть не забыл.  Пару лет назад Варданян решил заняться повышением рождаемости армянского населения Карабахского региона. Правда, принял он решение в этом вопросе не физически (увы, возраст дает о себе знать), а материально, финансируя рождение ребенка в более чем 200-х семьях. Ну, эта тема, будем справедливы, ему не чужда - ведь любитель сводничества, можно сказать, уже давно узаконил свое хобби, став совладельцем сайта знакомств Iris Dating. Кстати, информации о том, что он также передал ее своей супруге или же компаньонам нет. Понимаю, ведь это настолько интимный бизнес, что им лучше заниматься в одиночку, без ревностных моментов.
Но, вот чего я не понимаю, так это того, как карабахские армяне позволяют, чтобы владелец своднического бизнеса, спонсор деторождения и просто человек, который со дня своего появления в Азербайджане не сказал армянам ни слова правды о себе и своих истинных намерениях, игрался с ними как с бильярдными шариками? Как они позволяют, чтобы в тандем к Араику Арутюняну, который стал виновником смертей тысяч и тысяч армян, пришел человек, который решил просто заработать на этих смертях? Человек, который свой побег от американских санкций и боязни потери бизнеса в США (ведь компания Dating – это известный американский брэнд) прикрывает благими намерениями заботы о карабахских армянах. Армянах, до которых ему не было абсолютно никакого дела как минимум четверть века. И о которых он впервые вспомнил лишь после апрельских событий 2016 года и то, лишь по личным причинам.