Երևանի փշոտ ճանապարհը՝ դեպի Ղարաբաղը ադրբեջանական ճանաչելու Caliber.Az YouTube ալիքի տեսանյութ
«Բաքվի և Երևանի միջև բանակցային գործընթացը, որը նպատակաուղղված է վերջնական արդյունքում համապարփակ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը, շարունակվեց անցյալ տարի, թվում էր, հաջողությամբ, քանի դեռ վերջին եռամսյակում մասնակիցների շրջանում չէր հայտնվել մեկ անգամյա օգտագործման՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, փորձելով այնուհետև հաստատվել որպես միջնորդ, այժմ արդեն բազմաթիվ անգամ օգտագործելի»։
Այս մասին ասվում է Caliber YouTube-ի վերլուծական նախագծի նոր համարում, որտեղ նշվում է, որ միգուցե Մակրոնը հաջողության կհասներ, եթե դրանից կարճ ժամանակ անց իրեն ամբողջովին ոչ պրոֆեսիոնալ չպահեր և իրեն չեզոք մոդերատորի համար անընդունելի ու աններելի հայտարարություններ թույլ չտար։
«Այդ ժամանակից ի վեր բանակցությունները «մեկ քաղաքակրթության երկու քույրերի» ջանքերով մտել են փակուղի, որից ելքը այժմ գտնվում է Ելիսեյան պալատից շատ հեռու։ Այնուամենայնիվ, այժմ մենք չենք խոսի այն մասին, թե ինչ չի ստացվել, այլ այն մասին, թե այս պահին գոնե ինչպիսի նախնական արդյունք կարելի է գրանցել», - ասվում է թողարկման մեջ, որին կարելի է ծանոթանալ ստորև նշված հղումով.

Тернистый путь Еревана к признанию Карабаха азербайджанским Видео YouTube-канала Caliber.Az
«Переговорный процесс между Баку и Ереваном, нацеленный на подписание в конечном итоге всеобъемлющего мирного соглашения, шел в прошлом году, казалось бы, успешно, пока в последнем квартале среди его участников незаметно и, так сказать, одноразово не появился президент Франции Эммануэль Макрон, попытавшийся затем закрепиться в качестве посредника теперь уже многоразового использования».
Об этом говорится в новом выпуске аналитического YouTube-проекта Caliber, в котором отмечено, что, возможно, Макрону бы это и удалось, не поведи он себя вскоре после этого абсолютно непрофессионально и не позволь себе недопустимых и непростительных для нейтрального модератора заявлений.
«Переговоры с тех пор усилиями «двух сестер одной цивилизации» зашли в тупик, выход из которого лежит теперь далеко в стороне от Елисейского дворца. Впрочем, речь сейчас пойдет не о том, чего не удалось достичь, а скорее о том, какой хотя бы предварительный результат можно на данный момент зафиксировать», - говорится в выпуске, с которым можно ознакомиться по ссылке ниже: