26 Հունվարի 2023 09:16
Ադրբեջանցի իրավապաշտպան Դիլարա Էֆենդիևան Caliber.Az-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ իր հետ հեռախոսով կապ է հաստատել Ռուսաստանի Դաշնության մի քաղաքացի, ազգությամբ հայ, ով մոտ 20 տարի բնակվում է Ղարաբաղում։
«Հասկանալի պատճառներով, որպեսզի նա խուսափի ավազակախմբերի մնացորդների կողմից ինչ-որ ճնշումներից կամ նույնիսկ հետապնդումներից, ես նրա անունը չեմ նշում: Սակայն այդ տարեց կինը հայտնվել է ծանր վիճակում: Նրա խոսքով՝ այս երկու տասնամյակների ընթացքում նա կանոնավոր կերպով վճարել է կոմունալ վճարումները և այլն, սակայն այժմ անջատողականների վերնախավը հրաժարվում է նրան սննդի կտրոններ տրամադրել՝ պատճառաբանելով, որ նա Ռուսաստանի քաղաքացի է։ Ասում են, թե սնունդը իրենց չի բավականացնում, դեռ մի բան էլ պիտի Ռուսաստանի քաղաքացիների՞ն կերակրեն։
Այստեղ գործ ունենք բացահայտ շահարկումների հետ, քանի որ ադրբեջանական կողմն ունի բոլոր տվյալները բեռնատարներով Ղարաբաղ փոխադրվող բեռների քանակի մասին, և թվերը ցույց են տալիս, որ Վարդանյանի հրոսակախումբը արհեստականորեն սննդի դեֆիցիտ է ստեղծում։ Եվ նրա զոհերից մեկը, ինչպես տեսնում ենք, դարձել է Ռուսաստանի քաղաքացին։
Չնայած, որ փաստորեն, նա ապօրինի է բնակվում Ադրբեջանի տարածքում, բնականաբար, հաշվի առնելով հարցի մարդասիրական կողմը, մենք որոշել ենք օգնել նրան։ Եվ ես մտադիր եմ դիմել ռուսական խաղաղապահ ուժերի հրամանատարությանը՝ խնդրանքով, որպեսզի և' իրենք օգնեն կնոջը, և' ապահովեն նրան Ադրբեջանի կողմից օգնություն ցուցաբերելուն»,- ընդգծել է Էֆենդիևան։
Իրավապաշտպանի խոսքով, ղարաբաղցի հայերի դիմումների համար ստեղծված թեժ գծի +994 702779911 հեռախոսահամարով պարբերաբար ստացվում են տարբեր տեսակի դիմումներ, այդ թվում՝ նրանց վերադարձը Ղարաբաղ ապահովելու խնդրանքով։ «Եվ ես ամեն ինչ անում եմ նրանց օգնելու համար»,- նշել է Դիլարա Էֆենդիևան։
Այս պատմության մեջ ես կցանկանայի ուշադրություն հրավիրել այն բանի վրա, թե որքան վարպետորեն, և միևնույն ժամանակ ցինիկ և նույնիսկ ստոր կերպով են հրոսակախմբի ղեկավարները վարվել Ռուսաստանի քաղաքացու հետ: Սա նրանց երախտագիտությունն է Ռուսաստանին, ասել է թե՝ դուք պարտավոր եք մեզ պաշտպանել, բայց մենք պարտավոր չենք ձեզ կերակրել։
Հիշեցնենք, որ, ինչպես նշել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ԱՄՆ պետքարտուղարի հետ հեռախոսազրույցում, Լաչին-Խանքենդի ճանապարհը շրջափակված չէ: 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից ապահովվել է այս ճանապարհով մոտ 980 մեքենայի շարժը, որից ավելի քան 850-ը պատկանում էր ռուս խաղաղապահներին, իսկ ավելի քան 120-ը՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին։

Гражданка России в Карабахе стала жертвой дискриминации клики Варданяна
Азербайджанская правозащитница Диляра Эфендиева в беседе с Caliber.Az рассказала, что к ней по телефону обратилась гражданка Российской Федерации, армянка по национальности, уже около 20 лет проживающая в Карабахе.
«По понятным причинам, чтобы она избежала какого-то давления или осуждения, или даже преследования со стороны остатков бандформирований, я не называю её имени. Но эта пожилая женщина оказалась в сложной ситуации. По ее словам, эти два десятка лет она исправно оплачивала коммунальные счета и т.д., но сейчас верхушка сепаратистов отказалась выдавать ей продуктовые талоны, аргументируя это тем, что она является гражданкой России. Мол, своим не хватает, еще и российских граждан кормить.
Тут налицо чистейшей воды спекуляция, так как у азербайджанской стороны есть все данные о количестве перевезенных грузовиками в Карабах грузов, и цифры показывают, что клика Варданяна искусственно создает дефицит продуктов. И одной из жертв его, как мы видим, стала гражданка России.
Несмотря на то, что она фактически незаконно проживает на территории Азербайджана, естественно, учитывая гуманитарную сторону вопроса, мы вошли в её положение. И я намерена обратиться к командованию российских миротворческих сил с просьбой как самим помочь женщине, так и обеспечить предоставление ей помощи со стороны Азербайджана», - подчеркнула Д.Эфендиева.
По словам правозащитницы, на горячую линию +994 702779911, созданную для обращений карабахских армян, регулярно поступают различного рода обращения, в том числе с просьбами обеспечить возвращение в Карабах. «И я делаю все для того, чтобы помочь им», - отметила Д.Эфендиева.
В этой истории хочется обратить внимание на то, как ловко, и в то же время цинично и даже гнусно верхушка бандформирований обошлась с гражданкой России. Это их благодарность России, мол, вы обязаны нас охранять, а вот кормить вас мы не обязаны.
Напомним, как отметил в телефонной беседе с госсекретарем США президент Азербайджана Ильхам Алиев, на дороге Лачин-Ханкенди нет никакой блокады, с 12 декабря 2022 года обеспечен проезд по этой дороге около 980 транспортных средств, из которых более 850 принадлежали российским миротворцам, а свыше 120 – Международному Комитету Красного Креста.