26 Հունվարի 2023 14:50
«Կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակը մեր երկրում այս պահին միանգամայն կայուն է: Վարակվածների թվի էական աճ չկա»։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին լրագրողներին հայտարարել է՝ Ադրբեջանի տարածքային բժշկական ստորաբաժանումների կառավարման միավորման (TƏBIB) ռազմավարական զարգացման դեպարտամենտի ղեկավար Յագութ Գարաևան։
«Ինչ վերաբերում է մահացությունների թվին, ապա կարող եմ ասել, որ այսօրվա վարակվածների թիվը և մահացությունների թիվը փոխկապակցված գործընթաց չեն։ Մահվան բոլոր դեպքերը հետաքննվում են։ Բայց դա չի նշանակում, որ մահացածը վարակվել է նույն օրը։ Հիվանդներից ոմանք երկար ժամանակ տառապում են այս հիվանդությամբ, կան քրոնիկ հիվանդներ»,- ասել է նա

TƏBİB: Ситуация с коронавирусом в настоящее время абсолютно стабильная
«Ситуация с коронавирусом в нашей стране на данный момент абсолютно стабильная. Значительного роста числа заражений не наблюдается».
Как сообщает АПА, об этом заявила журналистам глава департамента стратегического развития Объединения по управлению медицинскими территориальными подразделениями Азербайджана (TƏBIB) Ягут Гараева.
«Что касается числа смертей, я могу сказать, что сегодняшнее количество заражений и количество смертей не являются взаимосвязанным процессом. Все случаи смерти расследуются. Но это не значит, что умерший был инфицирован в тот же день. Некоторые из пациентов страдают от этой болезни в течение длительного времени, есть люди с хроническими заболеваниями»,- отметила она.