02 Փետրվարի 2023 10:57
Ադրբեջանի Հանրապետության մարդու իրավունքների հանձնակատար (օմբուդսմեն) Սաբինա Ալիևան նամակ է հղել Շվեդիայի իրավահավասարության հարցերով օմբուդսմեն Լարս Արենիուսին՝ Ստոկհոլմում Թուրքիայի դեսպանատան դիմաց Սուրբ Ղուրանը այրելու կապակցությամբ։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են օմբուդսմենի գրասենյակում, Ս.Ալիևան մտահոգություն է հայտնել եվրոպական երկրներում իսլամաֆոբիայի տարածման կապակցությամբ։
Ադրբեջանի օմբուդսմենը հույս է հայտնել, որ Շվեդիայի իրավահավասարության հարցերով օմբուդսմենը կձեռնարկի անհրաժեշտ քայլեր՝ ապագայում նման դեպքերի կրկնությունը կանխելու և պատասխանատվության ենթարկելու նրանց, ովքեր կատարել են կրոնական երկպառակություններ առաջացնող գործողություններ:

Омбудсмен Азербайджана направила письмо шведскому омбудсмену в связи с сожжением Корана
Уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Азербайджанской Республики Сабина Алиева направила письмо омбудсмену по вопросам равенства Швеции Ларсу Аррениусу в связи с сожжением Священного Корана перед посольством Турции в Стокгольме.
Как сообщили АПА в Аппарате Омбудсмена, С.Алиева выразила обеспокоенность распространением исламофобии в европейских странах.
Омбудсмен Азербайджана выразила надежду на то, что омбудсмен по вопросам равенства Швеции предпримет необходимые шаги для предотвращения повторения подобного в будущем и привлечения к правосудию лиц, совершивших действия, порождающие религиозную рознь.