09 Փետրվարի 2023 11:10
Ադրբեջանի առաջին տիկին, Հեյդար Ալիևի Հիմնադրամի նախագահ Մեհրիբան Ալիևայի հանձնարարությամբ՝ հումանիտար բեռով ինքնաթիռը, որը օգնություն է տանում եղբայրական երկրում բազմաթիվ զոհերի և ավերածությունների պատճառ դարձած ավերիչ երկրաշարժից տուժածների համար, արդեն ուղևորվել է թուրքական Գազիանթեփ օդանավակայան:
Ըստ AZERTAC-ի՝ այն բանից հետո, երբ Թուրքիա ուղարկվելիք բժշկական պարագաներն ու սարքավորումները, ինչպես նաև տաք հագուստը և առաջին անհրաժեշտության այլ իրերը Հեյդար Ալիևի Հիմնադրամի աշխատակիցների կողմից փաթեթավորվել են, մարդասիրական բեռը հասցվել է Հեյդար Ալիևի միջազգային օդանավակայան և բարձվել ինքնաթիռ։
Հեյդար Ալիևի Հիմնադրամի ներկայացուցիչ Էլվին Ասլանովը օդանավակայանում լրագրողներին տված հարցազրույցում ասել է, որ երկրաշարժի գոտի գործուղված հիմնադրամի աշխատակիցները մարդասիրական օգնություն կհասցնեն Թուրքիայի աղետի շրջաններ։
Հեյդար Ալիևի Հիմնադրամը 36 տոննա մարդասիրական օգնություն է ուղարկել երկրաշարժից տուժած մարդկանց, այդ թվում՝ դեղամիջոցներ, թթվածնային դիմակներ, ջրի ֆիլտրման համակարգեր, վիրակապեր, այլ բժշկական պարագաներ և սարքավորումներ, տաք հագուստ և վրաններ։
Միաժամանակ, Հեյդար Ալիևի Հիմնադրամին առընթեր «Տարածաշրջանային զարգացում» Հասարակական Ասոցիացիան, արձագանքելով Բաքվում Թուրքիայի դեսպանատան՝ Ադրբեջանի քաղաքացիներին ուղղված հումանիտար օգնություն ցուցաբերելու կոչին, մարդասիրական օգնության արշավ է սկսել՝ ի աջակցություն եղբայրական Թուրքիային։ Ակցիան կշարունակվի մինչև փետրվարի 14-ը։

По поручению Мехрибан Алиевой Фонд Гейдара Алиева направил гуманитарную помощь в зону землетрясения в Турции
ХРОНИКА  09 Февраля 2023 - 01:51
По поручению первой леди Азербайджана, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой специальный самолет с гуманитарной помощью фонда для пострадавших от землетрясения, повлекшего за собой многочисленные человеческие жертвы и разрушения в братской стране, уже вылетел в турецкий аэропорт Газиантеп.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, после того, как отправляемые в Турцию медицинские принадлежности и оборудование, а также теплая одежда и другие предметы первой необходимости были упакованы сотрудниками Фонда Гейдара Алиева, гуманитарный груз был доставлен в Международный аэропорт Гейдар Алиев и загружен в самолет.
В интервью журналистам в аэропорту представитель Фонда Гейдара Алиева Эльвин Асланов сказал, что сотрудники фонда, командированные в зону землетрясения, доставят гуманитарную помощь в районы стихийного бедствия Турции.
Фонд Гейдара Алиева направил людям, пострадавшим от землетрясения, 36 тонн гуманитарной помощи, в том числе лекарственные препараты, кислородные маски, системы фильтрации воды, перевязочные материалы, другие медицинские принадлежности и оборудование, теплую одежду, палатки.
В то же время Общественное объединение «Региональное развитие» Фонда Гейдара Алиева запустило кампанию гуманитарной помощи в поддержку братской Турции, откликнувшись на призыв посольства Турции в Баку к гражданам Азербайджана оказать гуманитарную помощь регионам, оказавшимся в зоне стихийного бедствия. Кампания продлится до 14 февраля.
В ходе акции волонтеры объединения «Региональное развитие» будут принимать у граждан предметы первой необходимости для пострадавших от разрушительного землетрясения и после упаковки в ближайшее время доставят гуманитарный груз в братскую страну.