Ղարաբաղը երբեք Ադրբեջանի կազմից դուրս չի եղել YouTube Caliber.Az ալիքի տեսանյութը
Անցյալ տարվա հոկտեմբերին Պրահայում Ադրբեջանի, Հայաստանի, Եվրամիության և Ֆրանսիայի ղեկավարների կողմից քառակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո, ըստ որի Բաքուն և Երևանը պարտավորվել են ստորագրել խաղաղության համաձայնագիր՝ հիմնված ՄԱԿ-ի կանոնադրության սկզբունքների և ամենակարևորը՝ 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագիրը, ինչպես նաև Սոչիում եռակողմ հայտարարության ստորագրումը՝ նույն Ալմա-Աթայի հռչակագրին հղումով, հայկական շրջանակներում նոր եռանդով բորբոքվեցին քննարկումները թե՛ նախկին ԼՂԻՄ-ի կողմից անկախության միակողմանի հռչակման, թե՛ այն ժամանակ ինքնավար մարզում 1991թ. դեկտեմբերի 10-ին, այսպես կոչված, «հանրաքվեի» օրինականության շուրջ։
Այս մասին ասվում է YouTube-ի Caliber.Az վերլուծական ալիքի հերթական համարում։
Եթե երկու նախադասությամբ արտահայտենք հայկական նարատիվի էությունը, ապա կհնչի այսպես. իբր՝ «Լեռնային Ղարաբաղը» դուրս է եկել Ադրբեջանի կազմից՝ ԽՍՀՄ 1990 թվականի ապրիլի 3-ին ընդունված՝ խնդիրների լուծման կարգի մասին օրենքի համաձայն, կապված ԽՍՀՄ-ից միութենական հանրապետության դուրս գալու հետ, և Ալմա-Աթայի հռչակագիրի ստորագրվելու պահին, նա իբր այլևս Ադրբեջանի կազմում չի եղել, հետևաբար և «Լեռնային Ղարաբաղը» ոչ մի օր չի եղել անկախ Ադրբեջանի կազմում։
Անմիջապես հռետորական հարց է ծագում՝ եթե Լեռնային Ղարաբաղը, ինչպես պնդում է հայկական կողմը, օրենքով սահմանված կարգով դուրս է եկել Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմից, ապա ինչու՞ էր նրա պատվիրակությունը բացակայում Ալմա-Աթիյում և ընդհանրապես ներկայացված չէր այնտեղ, ոչ մի ձևաչափով։ Ի վերջո, տեսականորեն դա արդեն պետք է լիներ նոր միավոր, առանձին սուբյեկտ:

Карабах ни дня не был вне состава Азербайджана
После подписания в октябре прошлого года в Праге лидерами Азербайджана, Армении, Евросоюза и Франции четырехстороннего заявления, по которому Баку и Ереван брали на себя обязательства выйти на подписание мирного соглашения на основе принципов Устава ООН и, самое главное, Алма-Атинской декларации 1991 года, а также последующее подписание в Сочи трехстороннего заявления с отсылкой на ту же Алма-Атинскую декларацию в армянских кругах с новой силой разгорелись дискуссии о законности как одностороннего провозглашения бывшей НКАО своей независимости, так и проведенного 10 декабря 1991 года в тогдашнем автономном округе так называемого «референдума».
Об этом говорится в очередном выпуске аналитического YouTube-канала Caliber.Az.
Если выразить суть армянского нарратива в двух предложениях, то будет звучать примерно так: дескать, «Нагорный Карабах» вышел из состава Азербайджана в полном соответствии с принятым 3 апреля 1990 года законом СССР о порядке решения вопросов, связанных с выходом союзной республики из состава СССР и к моменту подписания Алма-Атинской декларации он якобы уже не входил в
состав Азербайджана, и поэтому в составе независимого Азербайджана «Нагорный Карабах» не был ни одного дня.
Тут же возникает риторический вопрос: если «Нагорный Карабах», как утверждает армянская сторона, вышел из состава Азербайджанской ССР сообразно закону, то в таком случае почему его делегация отсутствовала в Алма-Ате, и он там не был представлен вообще ни в какой форме? Ведь, по идее, это уже должна была быть новая единица, отдельный субъект?