Միրզոյան, ի՞նչ ես խորամանկում
Կովկասցիները, անկախ իրենց ազգությունից, շփման վարքագծում ունեն բնավորության մեկ ընդհանուր գիծ՝ միմյանց անվանել «եղբայրներ»։ Ընդ որում բոլորովին էլ պարտադիր չէ, որ այդ մարդու հետ դու ընկերություն ես անում, թե կյանքում առաջին անգամ ես նրան տեսնում, նրա հետ նույն ազգի, դավանանքի ներկայացուցիչ ես, թե ոչ։ Այս վարմունքը փոխվում է խանդավառ-սիրալիրից՝ «Դու հիանալի ես, եղբա՜յր» մինչև վիրավորված-շշմածի՝ «Դու ճիշտ չես, եղբայր»։ Դե, կամ էլ վատագույն դեպքում՝ «Դու ի՞նչ է, ռամսերը խառնել ես, եղբայրիկ»:
Բայց, երբ լսում ես Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Արարատ Միրզոյանի խոսակցական հոսքը, ապա, անկեղծ ասած, ուղղակի տարակուսում ես, թե ինչպե՞ս է այս մարդը ստացել Հայաստանի կրթության նախարարության պատվոգիր։ Թեև, ինչպես կրթությունն է, այնպես էլ պատվոգիրը...
Բայց, պարոնայք, հիմա խոսքը դրա մասին չէ։ Խոսքը նրա մասին է, որ կեղծ անունով (քանի որ Արարատը՝ պաշտոնապես Աղրըդաղ է, իսկ ծերունի Սամվելը իր որդուն տալով այս անունը, անշուշտ գիտեր այդ մասին) այս անձը գործնականորեն Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարի պաշտոնը ստանձնելու օրվանից պարզապես կեղծ հայտարարություններ է շաղ տալիս:
Իսկ ուրիշ ինչպե՞ս կարելի է անվանել Լաչինի ճանապարհի առնչությամբ Միրզոյանի վերջին, երեսապաշտությամբ գարշահոտող արտահայտությունները։ Երբ նրա երկիրը բազմիցս անգամ և հաճախակի իր իսկ շուրթերով հայտարարել է, որ ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։
Իսկ հիմա, այ քեզ բան՝ նա դեմ է հանդես գալիս Լաչինի շրջանում անցակետի տեղադրմանը՝ մի շրջանում, որը համարվում է Ադրբեջանի անբաժանելի մասը և որը Ադրբեջանին վերադարձվել է (ավելի ճիշտ, իր կողմից ետ է նվաճվել է) շուրջ 30 տարվա օկուպացիայից հետո։
Եվ սրանից հետո դու էլ ի՞նչ «եղբայր» ես, Արարատ։ Ո՞վ քեզ ամբողջ Կովկասում «եղբայր» կանվանի նման երեսապաշտ, կեղծիքով ներծծված, դեմագոգիկ արտահայտություններից հետո։ Ո՞վ քեզ կհարգի՝ անկախ ազգությունից։ Արարատ (Աղրըդաղ) Սամվելովիչ, քո խնդիրը նրանում է, որ դու, ինչպես և քո հասակակիցները, ոչ մի կերպ չեք կարող ընտելանալ, որ Զանգիլանը, Քելբեջարը, Աղդամը, Լաչինը և մյուս հողերը երդեն վերադարձել են իրենց ՕՐԻՆԱԿԱՆ տերերին, և որ հիմա զինված հայը չի կարող լինել «այդ հողի վրա», նա կարող է առավելագույնը լինել «այդ հողի մեջ»:
44-օրյա պատերազմը փոխել է պատրվակները՝ ժամանակն է ընտելանալ դրա հետ։ Չէ որ մեզ համար դժվար չէ ձեզ հիշեցնել այդ մասին։ Պարզապես, անկեղծ ասած, դա արդեն մի փոքր նյարդայնացնում է, և բացահայտ ասած, ձանրացնում է: Ապրիորի կապիտուլյանտ երկիրը չի կարող ոչ մի պայման առաջադրել, առավել ևս պահանջներ: Հակառակ դեպքում դա ընկալվում է որպես հարձակում հաղթած երկրի ինքնիշխանության դեմ և պարտվող կողմի օկուպացիոն քաղաքականության շարունակություն։
Աղրըդագ Սամվելովիչ, չարժե մոռանալ այն մասին, որ ոչ թե մենք, այլ դուք եք պնդել հրադադարի մասին հայտարարությունը որքան հնարավոր է շուտ ստորագրել այն ժամանակ, երբ ադրբեջանական բանակը կանգնած էր Խանքենդի մուտքից հինգ կիլոմետր հեռավորության վրա։ Եվ ոչ թե ձեզ, այլ մեզ են երրորդ կողմերը խնդրել կանգնել և փրկել օկուպացիոն բանակի մնացորդները, որոնց կորուստները բազմապատիկ ավելի կլինեին, եթե չլիներ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի հայտարարության ստորագրումը, որով դուք հիմա շահարկում եք։ Բայց չէ որ շահարկումը միշտ համարվել է քրեական պատժելի հանցագործություն։ Եվ եթե դրա համար ձեզ պետք է պատժել, ապա վստահ եղեք՝ միջազգային հանրությունը, որին այդքան լկտիորեն ու կեղծավոր կերպով դուք բողոքարկում եք՝ կլինի ոչ թե ձեր, այլ մեր կողմը։ Ուզու՞մ եք, եկեք ստուգենք։

Мирзоян, что ж лукавишь?
Есть у кавказцев вне зависимости от их национальности одна общая черта в манере общения - называть друг друга «братьями». Причем совсем необязательно дружишь ты с этим человеком или видишь его первый раз в жизни, одной ты с ним национальности, вероисповедания или нет. Это обращение меняется от восторженно-ласкательного – «Ты красава, брат!» до обиженно-ошарашенного «Ты не прав, брат». Ну или на худой конец – «ты чего, совсем рамсы попутал, брательник?!».
Но, когда слышишь словесный поток от главы МИД Армении Арарата Мирзояна, то, честно говоря, просто недоумеваешь, как этот человек получил Почетную грамоту Министерства образования Армении?! Хотя, какое образование, такая и грамота…
Но, господа, речь сейчас не об этом. Речь о том, что человек с фейковым именем (ибо Арарат - это официально Агрыдаг, и старина Самвел безусловно знал об этом, дав данное имя своему сыну) практически со дня вступления в должность главы МИД Армении просто разбрасывается фейковыми заявлениями.
А как иначе назвать последние, смердящие лицемерием высказывания Мирзояна по поводу Лачинской дороги? Когда его страна неоднократно и зачастую его же устами заявляла, что признает территориальную целостность Азербайджана?!
А теперь, на тебе - он выступает против установления КПП в Лачинском районе – районе, который считается неотъемлемой частью  Азербайджана и который был возвращен Азербайджану (вернее был отвоеван им) после почти 30-летней оккупации!
И какой ты после этого «брат», Арарат? Кто тебя на всем Кавказе назовет «братом» после таких лицемерных, пропитанных ложью, демагогических высказываний?! Кто тебя будет уважать вне зависимости от национальности?! Арарат (Агрыдаг) Самвелович, твоя проблема в том, что ты, как и твои ровесники, никак не можешь привыкнуть, что Зангилан, Кяльбаджар, Агдам, Лачин и другие земли уже вернулись к своим ЗАКОННЫМ хозяевам и что теперь вооруженный армянин не может быть «на этой земле», он может быть максимум «в этой земле»!
44-дневная война поменяла предлоги - пора уж к этому привыкнуть. Ведь нам нетрудно вам об этом напоминать. Просто это, честно говоря, уже немного напрягает, и, откровенно говоря, надоедает. Страна –капитулянт априори не может выдвигать никаких условий, а тем паче претензий! В противном случае это воспринимается как покушение на суверенитет страны- победителя и продолжение оккупационной политики проигравшей стороны!
Агрыдаг Самвелович, не стоит забывать о том, что не мы, а вы настояли на скором подписании заявлении о прекращении огня в то время, когда азербайджанская армия стояла в пяти километрах от въезда в Ханкенди! И не вас, а нас просили третьи стороны остановиться и сохранить остатки оккупационной армии, потери которой были бы в разы больше, если бы не подписанное заявление от 10 ноября 2020 года, которым вы сейчас спекулируете. А ведь спекуляция всегда считалась уголовно наказуемым преступлением. И если вас придется за это наказать, то будьте уверены - международное сообщество, к которому вы так нагло и лицемерно апеллируете, будет не на вашей, а на нашей стороне. Хотите, проверим?