Փաշինյանը շնորհավորել է Էրդողանին՝ ծննդյան օրվա առթիվ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը անցյալ կիրակի շնորհավորել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանին՝ ծննդյան 69-րդ տարեդարձի առթիվ։
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտնում են հայկական լրատվամիջոցները՝ հղում անելով Հայաստանի ԱԳՆ իրենց աղբյուրներին։
«Դա տեղի է ունեցել ոչ թե սովորական ընթացակարգի շրջանակներում, այլ անուղղակի. շնորհավորանքները փոխանցվել են դիվանագիտական «Ռուբինյան-Քըլըչ» ալիքով»,- գրում են լրատվամիջոցները։
2021 թվականի դեկտեմբերին Հայաստանն ու Թուրքիան նշանակել են իրենց հատուկ ներկայացուցիչներին՝ երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման բանակցություններում։ Հայկական կողմից դա խորհրդարանի փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանն էր, Անկարան ներկայացնում է ԱՄՆ-ում նախկին դեսպան Սերդար Քըլըչը։ Դիվանագետներն արդեն անցկացրել են բանակցությունների չորս փուլ, առաջին հանդիպումը կայացել է Մոսկվայում, մյուս երեքը՝ Վիեննայում։ Բացի այդ, հուլիսին տեղի է ունեցել Հայաստանի վարչապետի և Թուրքիայի նախագահի առաջին հեռախոսազրույցը։

Пашинян поздравил Эрдогана с днем рождения
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в минувшее воскресенье поздравил турецкого президента Реджепа Тайипа Эрдогана с 69-летием.
Как передает Caliber.Az, об этом сообщают армянские СМИ со ссылкой на свои источники в МИД Армении.
«Это произошло не в рамках привычной процедуры, а опосредованно: поздравления были переданы по дипломатическому «каналу Рубинян-Кылыч», - пишут СМИ.
В декабре 2021 года Армения и Турция назначили своих спецпредставителей для переговоров по нормализации двусторонних отношений. С армянской стороны им стал вице-спикер парламента Рубен Рубинян, Анкару представляет бывший посол в США Сердар Кылыч. Дипломаты провели уже четыре раунда переговоров, первая встреча состоялась в Москве, остальные три – в Вене. Кроме того, в июле состоялся первый телефонный разговор премьер-министра Армении и президента Турции.