Ադրբեջանում վերջին 10 տարում երկարակեցության ինդեքսն աճել է
Վերջին տարիներին Ադրբեջանում որակյալ բժշկական ծառայություններն ավելի մատչելի են դարձել։ Արդյունքում հանրապետությունում նվազել է մայրական և մանկական մահացության մակարդակը, իսկ կյանքի տևողությունը՝ ավելացել։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին «Վիվա լա վիդա» միջազգային կոնգրեսի և երկարակեցության ցուցահանդեսի բացման արարողության ժամանակ հայտարարել է՝ առողջապահության փոխնախարար Իլգար Գասըմովը։
Նրա խոսքով, բժշկության ոլորտում գրանցված առաջընթացը վերջին 10 տարիների ընթացքում հանգեցրել է մարդու կյանքի տևողության ավելացմանը. «Առողջ ու արդյունավետ կյանքով մարդկանց ապահովելու համար անհրաժեշտ է բժշկության հնարավորությունների օգտագործումը»:

За последние 10 лет в Азербайджане увеличился индекс долголетия
В последние годы в Азербайджане стали более доступны качественные медицинские услуги. В результате показатели материнской и детской смертности в стране снизились, а ожидаемая продолжительность жизни увеличилась.
Как сообщает Report, об этом заявил заместитель министра здравоохранения Ильгар Гасымов на церемонии открытия Международного конгресса и выставки долголетия Viva la vida.
По его словам, достигнутые успехи в медицинском секторе привели к увеличению продолжительности жизни человека за последние 10 лет: «Использование возможностей медицины необходимо для того, чтобы обеспечить для людей здоровую и продуктивную жизнь».