Լաչինում վերաբնակեցման առաջին փուլը տեղի կունենա մինչև տարեվերջ։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է վարչապետ Ալի Ասադովը՝ մարտի 17-ին խորհրդարանի լիագումար նիստում ներկայացնելով կառավարության 2022 թվականի հաշվետվությունը։
Նրա խոսքով, նախագահ Իլհամ Ալիևի և առաջին փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևայի մասնակցությամբ՝ անցյալ տարվա մայիսի 27-ին Զանգիլանի շրջանի Աղալը գյուղում տեղի ունեցավ «Խելացի գյուղ» ծրագրի առաջին փուլի բացման արարողությունը։ «Առաջին փուլում վերաբնակեցվել է 66 ընտանիք (326 մարդ), առ այսօր՝ 86 ընտանիք (420 մարդ): Մինչև այս տարվա վերջը նախատեսվում է վերաբնակեցնել լաչինցիների առաջին խումբը։ Ենթադրվում է, որ Զաբուխ և Սուս գյուղերում կբնակեցվի 296 ընտանիք։ Այս օրերին իրականացվում է՝ առաջին 20 ընտանիքների Թալըշ գյուղում վերաբնակեցվումը»։

Али Асадов: До конца года в Лачин будут переселены 296 семей
Как сообщает Report, об этом заявил премьер-министр Али Асадов, представляя отчет правительства за 2022 год на пленарном заседании парламента 17 марта.
По его словам, с участием президента Ильхама Алиева и первого вице-президента Мехрибан Алиевой 27 мая прошлого года в селе Агалы Зангиланского района состоялась церемония открытия первого этапа проекта «Умное село»: «На первом этапе было обеспечено переселение 66 семей (326 человек), по сегодняшний день - 86 семей (420 человек). До конца текущего года планируется переселить первую группу лачынцев. Предполагается, что в селах Забух и Сус поселятся 296 семей. В эти дни осуществляется переселение первых 20 семей в село Талыш».