Ադրբեջանական արվեստի նմուշները ներկայացվել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Փարիզում գտնվող ՄԱԿ-ի կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպության (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) կենտրոնակայանում անցկացվում է միջոցառումների շարք՝ նվիրված «Մետաքսի ճանապարհներ» ծրագրի 35-ամյակին։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են Ադրբեջանի մշակույթի նախարարությունից, անցած երեկոյան՝ 2023 թվականի ապրիլի 6-ին, կազմակերպվել է գունեղ համերգային ծրագիր՝ Ադրբեջանի, Ղազախստանի և Չինաստանի արվեստի գործիչների մասնակցությամբ։ Համերգին հնչած դասական երաժշտության ստեղծագործությունները՝ Սաիդա Զուլֆուգարովայի (դաշնամուր) և Աղառահիմ Գուլիևի (ֆլեյտա) կատարմամբ, մեծ հետաքրքրությամբ են ընդունվել բազմազգ հանդիսատեսի կողմից։
Հանդիսատեսի համար առանձնահատուկ հետաքրքրություն է առաջացրել՝ «Ուզունդերե» և «Նազ էլեմե» պարերը՝ ազգային տարազներով ադրբեջանցի պարողների կատարմամբ։

Образцы азербайджанского искусства представлены в ЮНЕСКО
В штаб-квартире Организации Объединённых Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО), располагающейся в Париже, проходит серия мероприятий, приуроченных к 35-летию Программы «Шёлковые пути».
Как сообщили Trend в пятницу в министерстве культуры Азербайджана, минувшим вечером, 6 апреля 2023 года, была организована красочная концертная программа с участием деятелей искусства из Азербайджана, Казахстана и Китая. Прозвучавшие на концерте произведения классической музыки в исполнении Саиды Зульфугаровой (фортепиано) и Агарагима Гулиева (флейта) были с большим интересом встречены многонациональной аудиторией.
Особый интерес зрителей вызвали танцы «Узундере» и «Наз элеме» в исполнении азербайджанских танцоров в национальных костюмах.
Также на концерте интересные номера представили коллективы из Китая и Казахстана, была продемонстрирована коллекция национальных костюмов.