Առանց անձնագրի չի կարելի
Հարևանիկներ, ես հիմա ձեզ կշնորհավորեմ։ Ինչ է, իմ բազեիկներ, ձեր գլխին փորձանք բերեցի՞ք։ Բայց չէ որ մեր ողջ խմբագրությունը, ներառյալ ես, մեկ անգամ չէ, որ կարգի էինք հրավիրում ձեզ։ Ընդ որում, գնահատեք մեր քաղաքավարությունը, և ես նույնիսկ կասեի պատրաստակամությունը՝ քանի որ մենք ձեզ անկեղծորեն ամեն ինչի մասին զգուշացրել էինք։ Եվ անցակետի, և մեր բնապահպանների պիկետի մասին։
Դուք ում միայն չբողոքեցիք խաղաղ բողոքի ակցիայի մասին։ Մի ձեռքով արցունքներ էիք քսում չսափրված դեմքերիդ, իսկ մյուս ձեռքով շարունակում էիք ականապատել Ադրբեջանի տարածքը։ Բայց ամեն ինչ ի վերջո ավարտվում է։ Շուտով Խանքենդի կգան «Ազերսուից», «Ազերիգազից», «Ազերիշըգից» մարդիկ։ Եվ այս ամենը՝ արդար է ու ճիշտ։ Ջրի համար, լույսի համար, գազի համար պետք է վճարել։ Ընդ որում միայն ադրբեջանական մանաթով։ Կարծում եմ, ակնարկը պարզ է, ես ընդհանրապես փորձում եմ բացատրել հնարավորինս պարզ։ Դե, ինչպես նաև անձնագրերը կստուգենք։
Կա մի հրաշալի պատմություն (գուցե հեքիաթ, Աստված գիտի) այն մասին, թե ինչպես մի դրամատուրգ ապրելով Պերեդելկինոյում տասը տարի, չի վճարել ոչ գազի, ոչ էլ լույսի համար, իսկ երբ Լիտֆոնդից եկան նրան պարտքերի համար վտարելու, նա հարբած վիճակում սկսեց կրակել պարգևատրական «բրաունինգից»։ Ժամանակները Բրեժնևյան, կարելի է ասել բուսակերային էին, իսկ դրամատուրգը՝ հարգարժան մարդ էր, դրա համար էլ սահմանափակվեցին տուգանքով և խիստ նկատողությամբ՝ անձնական գործի մեջ մուտքագրելով։ Դե, «բրաունինգն» էլ համենայնդեպս խլեցին։ Մենք գիտենք, որ Ղարաբաղում դեռևս կան անօրինական զինված կազմավորումներ։ Ռուսական խաղաղապահ քանակակազմի անմիջական թողտվությամբ։ Բայց դուք էլ նաև գիտեք, որ մենք ձեզնից կխլենք այդ բրաունինգը։ Եվ դուք ամեն ինչի համար վճարելու եք: Առաջին հերթին՝ ձեր լկտիության համար։ Որի մասին մենք երբեք չենք մոռանա, և որի մասին անպայման կհիշեն հաջորդ սերունդները։ Այդ մասին մենք հոգ կտանենք։ Եվ կներառենք դպրոցական ծրագրում։ Այնպես որ, հարևանիկներ, ես ձեզ խորհուրդ կտայի հիմարություններ չանել։
Ի դեպ, անցակետի մասին։ Մեզ մոտ ցամաքային սահմանը փակ է, մենք կարանտինում ենք, կովիդից ենք վախենում, և սա՝ նույնպես ակնարկ է հասկացողների համար։ Այնպես որ՝ «միացում» նախագիծը կարող եք համարել պաշտոնապես փակված։ Ինչո՞ւ։ Ահա թե ինչու.
Մեծերի աշխարհը դաժան է, և յուրաքանչյուր «ուզում եմ»-ի համար վաղ թե ուշ (իհարկե ավելի հաճախ, շուտ) հաշիվ է գալիս։ Եվ խոսքը ոչ միայն փողերի մասին է, թեև դրանց մասին նույնպես: Ամեն ինչի գները խիստ են և զեղչեր չեն լինելու։ Դուք շատ բան էիք ուզում, և շատ դաժանորեն ձեռնամուխ եղաք գործին՝ բոլոր ադրբեջանցիներին վտարելով Հայաստանից, իսկ հետո նաև Ղարաբաղից։ Դուք չխնայեցիք ոչ երեխաներին, ոչ կանանց, դուք օկուպացրիք և թալանեցիք Ադրբեջանի 20%-ը, բայց չնկատեցիք, թե ինչպես անցաք այն, ինչ կոչվում է «երկճյուղության կետ»։ Դուք գլուխներդ կորցրիք անակնկալ երջանկությունից, թմբկահարությունը խլացրեց բանականության ձայնը, և այդ ժամանակվանից սկսեցիք մեկը մյուսի հետևից սխալներ գործել, ձեր բոլոր գործողությունները սկսեցին շրջվել ի վնաս ձեզ։ Մոտավորապես ահա այսպես.
Իսկ ձեր ամենամեծ, ամենագլխավոր սխալը դարձավ այն, որ դուք նույնիսկ չնկատեցիք, թե ինչպես ենք մենք փոխվել։ Մենք այլեւս չենք հավատում պայմանագրերի ուժին, մենք պարզապես հավատում ենք մեր բանակի հզորությանը։ Մենք չենք հավատում ձեր խոսքերին, չենք հավատում ձեր հովանավորների խոսքերին և այն ամենը, և մեր ամեն լսածը բաժանում ենք ոչ թե «երկուսի», այլ անմիջապես «տասի»: Պարզապես այն պատճառով, որ մենք գիտենք, թե ում հետ գործ ունենք։ Եվ մենք պատրաստվում ենք հետագայում ևս փոխվել, և մենք պատրաստվում ենք փոխվել դեպի լավը, ինչպես քանակական, այնպես էլ որակական առումով։ Մենք գիտենք, թե ով է մեր բարեկամը և գիտենք, թե ով է մեր թշնամին։ Գիտեք, մեծ հաշվով, այն ամենը, ինչ արվում է, միշտ արվում է դեպի լավը, պարզապես ոչ միշտ ձեզ համար, ինչպես այդ երգում. բժիշկը գործեց լավի համար, ափսոս, որ լավը քոնը չէ։ Եվ հիմա դուք չեք անի այն, ինչ ցանկանում եք: Դուք նույնիսկ չեք անի այն, ինչ ի վիճակի եք անել։ Այժմ դուք կանեք միայն այն, ինչ մենք ձեզ թույլ կտանք: Շնորհավորում եմ անցակետի առթիվ:

Без паспорта нельзя Как же вы без документов-то?
Соседушек я сейчас поздравлю. Что, соколики, доигрались? А ведь вся наша редакция, и я в том числе, не раз призывали вас к порядку. Причем, оцените нашу вежливость, и я бы даже сказал предупредительность – потому что мы честно вас обо всем предупреждали. И о КПП, и о пикете наших экологов.
Кому вы только не жаловались на мирную акцию протеста. Одной рукой вы размазывали слезы по небритой физиономии, а другой рукой продолжали минировать территорию Азербайджана. Но всему когда-нибудь приходит конец. Скоро в Ханкенди придут люди из «Азерсу», «Азеригаз» и «Азеришыг». И все это – справедливо и правильно. За воду, за свет и за газ – нужно платить. Причем исключительно в азербайджанских манатах. Думаю, намек ясен, я вообще стараюсь втолковывать максимально доходчиво. Ну, и паспорта проверять будем.
Есть чудесная история (может и байка, Бог весть) о том, как один драматург, проживая в Переделкино десять лет не платил ни за газ, ни за электричество, а когда из Литфонда пришли его за долги выселять – по пьяному делу начал отстреливаться из наградного «браунинга». Времена были брежневские, можно сказать, вегетарианские, драматург – маститый, потому и ограничились штрафом и строгим выговором с занесением в личное дело. Ну, и «браунинг» на всякий случай тоже отобрали. Мы знаем, что незаконные вооруженные формирования в Карабахе все еще существуют. При прямом попустительстве РМК. Но и вы знайте, что мы отберем у вас тот браунинг. И вы за все заплатите. Прежде всего – за свою наглость. О которой мы никогда не забудем, и о которой обязательно будут помнить следующие поколения. Об этом мы позаботимся. И внесем в школьную программу. Так что, соседушки, я бы вам посоветовал не дурить.
Кстати, о КПП. Сухопутная граница у нас закрыта, карантин у нас, ковида опасаемся, и это – тоже намек для понимающих. Так что – проект «миацум» можете считать официально закрытым. Почему? А вот почему:
Мир взрослых жесток, и за каждое «хочу» рано или поздно (чаще, конечно, рано) приходит счет. И я не только о деньгах, хотя и о них тоже. Расценки на все суровые и скидок не будет. Вы хотели очень многого, и взялись за дело очень жестоко, изгнав всех азербайджанцев из Армении, а потом и из Карабаха. Вы не жалели ни детей, ни женщин, вы оккупировали и разграбили 20% Азербайджана, но не заметили, как прошли то, что называется «точкой бифуркации». Вы потеряли голову от привалившего счастья, бой барабанов заглушил голос разума, и с тех самых пор начали совершать ошибку за ошибкой, все ваши действия стали оборачиваться вам во вред. Примерно вот так:
А вашей самой большой, самой главной ошибкой стало то, что вы даже не заметили, как изменились мы. Мы больше не верим в силу договоров, мы просто верим в силу нашей армии. Мы не верим вашим словам, мы не верим словам ваших покровителей, и все услышанное делим даже не на «два», а сразу на «десять». Просто, потому что знаем, с кем имеем дело. И мы собираемся меняться и дальше, и мы собираемся меняться к лучшему, как количественно, так и качественно. Мы знаем, кто нам друг, и мы знаем, кто нам враг. Знаете, по большому счету, все что ни делается – всегда делается к лучшему, просто не всегда к вашему, как в той песне: доктор действовал во благо, жалко, благо не твое. И делать вы теперь будете не то, что вам заблагорассудится. Вы будете делать даже не то, что будете в состоянии сделать. Делать вы будете теперь только то, что мы вам позволим. Поздравляю с КПП.