Այխան Հաջիզադե. Իրանի որոշումը վնասում է երկկողմ հարաբերություններին
Տարածված տեղեկատվության համաձայն՝ Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատան և Թավրիզում Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսության աշխատակիցները իրանական կողմից հայտարարվել են պերսոնա նոն գրատա (անցանկալի անձ)։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, մեկնաբանելով այս մասին, Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն նշել է, որ այս տեղեկությունը նորություն չէ։
«Ինչպես գիտեք, ապրիլի սկզբին մեր երկրում Իրանի դեսպանատան չորս աշխատակիցներ Ադրբեջանի կառավարության կողմից հայտարարվել են պերսոնա նոն գրատա՝ դիվանագիտական կարգավիճակին չհամապատասխանող և 1961 թվականի Վիեննայի դիվանագիտական հարաբերությունների մասին կոնվենցիային հակասող գործունեության համար։
Իրանական կողմն իր հերթին Ադրբեջանի այս քայլից մի քանի օր անց, առանց որևէ հիմքի և միայն փոխադարձության սկզբունքի պատրվակով, դեռ հունվարին՝ որպես անցանկալի անձ է հայտարարել Իրանում մեր երկրի դեսպանատան երկու և գլխավոր հյուպատոսության երկու աշխատակցի։
Մեր երկրի դեմ արված այս քայլը վնասում է երկկողմ հարաբերություններին, որոնք արդեն առանց այդ էլ, մի շարք խնդիրներ ունեն»,- հայտարարել է Ա.Հաջիզադեն։

Айхан Гаджизаде: Решение Ирана наносит ущерб двусторонним отношениям
Согласно распространенной информации, сотрудники посольства Азербайджана в Иране и генерального консульства Азербайджана в Тебризе объявлены иранской стороной персонами нон грата (нежелательными лицами).
Как передает Caliber.Az, комментируя это, пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде отметил, что данная информация не нова.
«Как известно, в начале апреля четыре сотрудника посольства Ирана в нашей стране были объявлены азербайджанским правительством персонами нон грата за деятельность, не соответствующую дипломатическому статусу и противоречащую Венской конвенции о дипломатических отношениях от 1961 года.
Иранская сторона, в свою очередь, через несколько дней после данного шага Азербайджана, без каких-либо оснований и под предлогом лишь принципа взаимности, объявила нежелательными лицами эвакуированных еще в январе двух сотрудников посольства нашей страны в Иране и двух сотрудников генконсульства.
Этот шаг, предпринятый против нашей страны, наносит ущерб двусторонним отношениям, которые и без того переживают ряд проблем», - заявил А.Гаджизаде.