Սոցիալական նշանակության ծախսերը վերջին 5 տարում աճել են 4,4 մլրդ մանաթով
Վերջին 5 տարիների ընթացքում Ադրբեջանի պետական բյուջեի սոցիալական նշանակության ծախսերն աճել են 4,4 մլրդ մանաթով։
Ինչպես հաղորդում է Сaliber.Az-ը, այս մասին՝ Միլլի Մեջլիսի տնտեսական քաղաքականության, արդյունաբերության և ձեռներեցության կոմիտեի այսօր կայացած նիստում՝ «2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ ասել է կոմիտեի նախագահ Թաիր Միրքիշիլին։
Նրա խոսքով, անցած տարի ծախսերի 36,1%-ը կամ 11 576,9 մլն մանաթը սոցիալական բնույթի են եղել, ինչը 1280,3 մլն մանաթով կամ 12,4%-ով ավելի է նախորդ տարվա համեմատ։
«2018 թվականի համեմատ պետական բյուջեի սոցիալական նպատակների ծախսերն աճել են 4,4 տոկոսային կետով, այսինքն՝ 4 380,4 մլն մանաթով կամ 1,6 անգամ»,- նշել է պատգամավորը։

Расходы соцназначения выросли на 4,4 млрд манатов за последние 5 лет
За последние 5 лет расходы госбюджета Азербайджана социального назначения выросли на 4,4 млрд манатов.
Как сообщает Report, об этом председатель комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству Таир Миркишили сказал на сегодняшнем заседании комитета во время обсуждения законопроекта «Об исполнении государственного бюджета на 2022 год».
По его словам, в прошлом году 36,1% расходов или 11 576,9 млн манатов носили социальный характер, что на 1 280,3 млн манатов или 12,4% больше, чем в предыдущем году.
«По сравнению с 2018 годом расходы госбюджета социального назначения выросли на 4,4 п.п., то есть на 4 380,4 млн манатов или в 1,6 раза»,- отметил депутат.