Հաստատվել է անհայտ կորած զինծառայողներին մահացած հայտարարելու կարգը
Մահացած զինծառայողին կամ այլ անձի անհայտ կորած ճանաչելու նոր հայեցակարգ է սահմանվում՝ ռազմական գործողությունների հետ կապված։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, դա արտացոլվել է՝ Քաղաքացիական օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխության մեջ, որն այսօր քննարկվել է Միլլի Մեջլիսի նիստում։
Օրենքի համաձայն՝ ռազմական գործողությունների հետ կապված անհայտ կորած զինծառայողը կամ այլ անձինք դատական վարույթում կարող են մահացած ճանաչվել՝ ռազմական գործողությունների ավարտի օրվանից առնվազն երկու տարի անց։
Ըստ առաջարկվող փոփոխության՝ դատարանը, հաշվի առնելով այն հանգամանքները, որոնք հիմք են տալիս ենթադրելու, որ անձը զոհվել է մարտական գործողությունների ընթացքում, կարող է նրան մահացած հայտարարել մինչև այդ ժամկետի ավարտը, բայց ոչ շուտ, քան ռազմական գործողությունների ավարտից 6 ամիս հետո։ .

Утверждена процедура объявления умершими пропавших без вести военнослужащих
Устанавливается новая процедура объявления умершими военнослужащего или иного лица, пропавшего без вести в связи с военными действиями.
Как сообщает АПА, это нашло отражение в предложенной поправке к Гражданскому кодексу, которая обсуждалась сегодня на заседании Милли Меджлиса.
Согласно закону, военнослужащий или иные лица, пропавшие без вести в связи с военными действиями, могут быть признаны умершими в судебном порядке по истечении не менее двух лет со дня окончания военных действий.
Согласно предложенной поправке, суд, принимая во внимание обстоятельства, дающие основания полагать, что человек погиб в ходе военных действий, может объявить его умершим до истечения этого срока, но не ранее чем через 6 месяцев со дня окончания военных действий.