Մադրիդի հայտնի Ցիբելես շատրվանը ներկվել է Ադրբեջանի դրոշի գույներով
Հայտնի Ցիբելես շատրվանը, որը ճանաչվել է որպես Իսպանիայի մայրաքաղաք Մադրիդ քաղաքի խորհրդանիշներից մեկը, քաղաքային խորհրդի որոշմամբ մայիսի 30-ի երեկոյան ներկվել է Ադրբեջանի Հանրապետության պետականա դրոշի գույներով՝ երկրի ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա առթիվ:
Իսպանիայում Ադրբեջանի դեսպանատնից «Ազերթաջ»-ին հայտնել են, որ ադրբեջանական դրոշի կարմիր, կանաչ և կապույտ գույներն առաջին անգամ արտացոլվել են Իսպանիայի մայրաքաղաքի շատրվանի վրա։
Իսպանիայում Ադրբեջանի դեսպան Ռամիզ Հասանովը շնորհակալություն է հայտնել Մադրիդի քաղաքապետարանին՝ բարի նախաձեռնությանը ցուցաբերած աջակցության համար, որը մարմնավորում է երկու երկրների միջև համագործակցությունը և բարեկամական հարաբերությունները։
Իսպանիայի Թագավորությունը առաջին պետություններից էր, որը ճանաչեց Ադրբեջանի Հանրապետության անկախությունը և դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատեց Ադրբեջանի հետ։

Знаменитый мадридский фонтан Сибелес окрашен в цвета азербайджанского флага
Знаменитый фонтан Сибелес, признанный одним из символов столицы Испании – города Мадрид, согласно решению городского совета Мадрида вечером 30 мая окрасился в цвета Государственного флага Азербайджанской Республики по случаю национального праздника – Дня независимости.
Как сообщили Азертадж в посольстве Азербайджана в Испании, красный, зеленый и синий цвета азербайджанского флага впервые были спроецированы на фонтан в испанской столице.
Посол Азербайджана в Испании Рамиз Гасанов поблагодарил мэрию Мадрида за поддержку, оказанную доброй инициативе, которая олицетворяет отношения дружбы и сотрудничества между двумя странами.
Королевство Испания стало одним из первых государств, признавших независимость Азербайджанской Республики и установивших дипломатические отношения с Азербайджаном.
Фонтан Сибелес считается одним из самых популярных символов не только Мадрида, но и всей страны. Площадь, на которой расположен фонтан, является центральной частью города. Это одно из самых популярных мест отдыха местных жителей и гостей столицы.