08 Հունիսի 2023 13:47
Երեկ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) անդամներն այցելել են՝ ոչ վաղուց ձերբակալված Հայաստանի երկու քաղաքացիների։
Ինչպես APA-ին հայտնել է՝ ԿԽՄԿ-ի Ադրբեջանի գրասենյակի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Իլահա Հուսեյնովան՝ նրանց հետ անհատական հանդիպումներ են անցկացվել, նրանց հնարավորություն է տրվել շփվել իրենց ընտանիքների հետ՝ Կարմիր խաչի նամակի միջոցով։
Իր մանդատի համաձայն՝ ԿԽՄԿ-ն այցերի ընթացքում գնահատում է կալանավորների նկատմամբ վերաբերմունքը և պահման պայմանները, ինչպես նաև նպաստում է՝ նրանց ընտանիքների հետ շփումների վերականգնմանը կամ շարունակմանը։ ԿԽՄԿ ընթացակարգերի համաձայն՝ այցելությունների վերաբերյալ դիտողություններն ու առաջարկությունները փոխանցվում են միայն պահվող կողմին:

Представители МККК навестили двух задержанных граждан Армении
Вчера сотрудники Международного комитета Красного Креста (МККК) навестили двух недавно задержанных граждан Армении.
Как сообщила АПА начальник отдела по связям с общественностью Азербайджанского представительства МККК Илаха Гусейнова, с ними были проведены встречи один на один, им была предоставлена возможность пообщаться с семьями посредством Письма Красного Креста.
В соответствии со своим мандатом в ходе посещений МККК оценивает обращение с задержанными и условия их содержания, содействует восстановлению или продолжению их контактов с семьями. В соответствии с процедурами МККК, замечания и рекомендации относительно посещений доводятся только до задержанной стороны.