Նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչ. «Ականների խնդիրը դանդաղեցնում է ազատագրված տարածքների վերականգնման աշխատանքները»
10 Հունիսի 2023 09:36
Ականների խնդիրը դանդաղեցնում է վերակառուցման և շինարարական աշխատանքները օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում և խոչընդոտում է նախկին հարկադիր վերաբնակների վերադարձը իրենց պապենական հողեր։
Ինչպես հայտնում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի սեկտորի վարիչ Հաբիբ Միքայիլլին՝ համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի 100-ամյակին նվիրված «Վերածնունդ. սկիզբ» գրքի շնորհանդեսի ժամանակ։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանը գտնվում է ականներով ամենաաղտոտված երկրների առաջին 10-յակում. «Օկուպացիայի ժամանակ այս տարածքներում Հայաստանն ավելի քան 1 միլիոն ական է տեղադրել։ Հայրենական պատերազմից հետո ականների զոհ է դարձել 300 մարդ։ Այսօր ազատագրված տարածքներում ավերվածություններն ու ականները մեր երկրի առջև ծառացած ամենամեծ խնդիրներն են»։
Նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ այսօր Ղարաբաղը և Արևելյան Զանգեզուրը վերականգնվում են։

Представитель АП: Минная проблема замедляет восстановительные работы на освобожденных территориях
Минная проблема замедляет восстановительные и строительные работы на освобожденных от оккупации территориях и мешает возвращению бывших вынужденных переселенцев на исконные земли.
Как сообщает Report, об этом заявил заведующий сектором отдела по вопросам внешней политики Администрации президента Габиб Микаиллы на презентации книги «Возрождение. Начало», посвященной 100-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
По его словам, Азербайджан в числе 10 самых загрязненных минами стран: «За время оккупации Армения установила на этих территориях более 1 миллиона мин. После Отечественной войны жертвами разрыва мин стали 300 человек. Сегодня разрушения и мины на освобожденных территориях - самые большие проблемы, с которыми сталкивается наша страна».
Представитель Администрации президента подчеркнул, что сегодня Карабах и Восточный Зангезур восстанавливаются.