Հայաստանը զենքի տակ է դնում կանանց
Հայաստանի խորհրդարանը առաջին ընթերցմամբ՝ բանակում կանանց ծառայության կարգի մասին նախագիծ է ընդունել։ «Պաշտպանության մասին» և «Զինվորական ծառայության ու զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքներում փոփոխություններն և լրացումները ընդունվել են 62 «կողմ» ձայնով, փոխանցում է «Սպուտնիկ Արմենիա»-ն։
Օրինագիծը ներկայացնելով քվեարկության՝ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հայտնել է, որ զինվորական ծառայություն անցնելու համար դիմում կարող են ներկայացնել 18-ից մինչև 27 տարեկան կանայք։ Ծառայության ժամկետը կազմելու է 6 ամիս, ծառայության մեկնարկից առաջ (բայց ոչ մեկնարկից հետո) ցանկացած պահի հնարավոր կլինի հրաժարվել դրանից։ Ծառայությունը կանցկացվի առանձին զորամասում։
Ծառայության կես տարին լրանալուց հետո, զինծառայողները կստանան պարգևավճարային 1 մլն դրամ (մոտ 2,5 հազար դոլար)։ Առողջական վիճակի պատճառով ծառայությունից վաղաժամկետ ազատվելու դեպքում զինծառայողը կստանա այդ վճարի մի մասը՝ ծառայության ամիսներին համամասնորեն։
Ծառայությունը շարունակել ցանկացողները կկարողանան դիմում ներկայացնել ըստ՝ «Հայրենիքի պաշտպան» ծրագրի և անցնել 5 տարի ժամկետով ծառայության, որի ավարտից հետո կստանան 5 միլիոն (12 հազ. դոլարից մի փոքր ավելի) վճար:
Ուշագրավ է, թե ինչու է Հայաստանի ղեկավարությունը ընդհանապես կիրառում նման պրակտիկա։ Միթե՞ այսօրվա Հայաստանում բանակում ծառայելուն ունակ տղամարդիկ ավելի քիչ են, քան կանայք։ Իսկ արդեն զինված ուժերի այդ ընդհանուր թուլությամբ հանդերձ, որին նրանք եկել են 44-օրյա պատերազմում Ադրբեջանին պարտվելու արդյունքում, առավել ևս անհասկանալի է, թե ինչը կարող է փոխել բանակում ծառայող կանանց հայտնվելը։ Ինչու՞մն է այստեղ նպատակը, ինչի՞ համար է դա արվում։
Այս հաշվով, համաձայնվել են իրենց մտքերով Caliber.Аz -ի հետ կիսվել ռազմական ոլորտի օտարերկրյա փորձագետները։
Ռազմաքաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վախթանգ Մաիսայայի (Վրաստան) կարծիքով, այս իրադարձությունները կարելի է բացատրել նրանով, որ այժմ Հայաստանում մեծ ճգնաժամ է։
«Դա հատկապես դրսևորվում է ռազմահայրենասիրական տեսակետով։ Սա առաջինն է: Եվ, երկրորդը, պետք է նկատի ունենալ, որ Հայաստանը վերջնականորեն տանուլ է տվել ռազմական արշավը (44-օրյա պատերազմ) և փաստորեն մնացել է մենակ իր հետ։ Եվ այդ թավշյա հեղափոխությունը, որ այնտեղ տեղի ունեցավ 2018 թվականին, ռեժիմի փոփոխությունը նույնպես ընդհանուր առմամբ նպաստեցին այն գործընթացներին, որոնք այսօր տեղի են ունենում։
Ես կարծում եմ, որ զանգվածների արտահոսքը Հայաստանից (իսկ դա կարելի է անվանել ժողովրդագրական ռումբ), գումարած հասարակական միջավայրում պարտվողական տրամադրությունները , հանգեցրել են նրան, որ այժմ այս երկիրը փաստորեն ի վիճակի չէ չի ապահովել իր ռազմական անվտանգությունը, էլ չասած արդեն Ղարաբաղի անջատողականներին աջակցելու մասին։ Եվ ահա նման կրիտիկական իրավիճակը Հայաստանի ղեկավարությանը ստիպում է ընդունել այդպիսի արտասովոր որոշումներ, ինչպիսին է բնակչության իգական սեռի ներկայացուցիչներին բանակ զորակոչելը»,- ասում է փորձագետը։
Կարծես թե փորձ է արվում օգտվել այն վերջին բանից, ինչ նրանք ունեն, նշել է պրոֆեսորը։
«Ի դեպ, այս իրավիճակը կարելի է համեմատել նրա հետ, ինչ կատարվում էր ցարական Ռուսաստանի գոյության վերջում։ 1916 թվականին Նիկոլայ II-ի կառավարությունը հանգեց կանանց մոբիլիզացնելու գաղափարին, և այնտեղ նույնիսկ հայտնվեցին կանանց գումարտակներ։ Դա տեղի ունեցավ, քանի որ ցարական բանակը գտնվում էր կործանման և բարոյական անկման եզրին: Դրանով ամեն ինչ ավարտվեց 1917 թվականի փետրվարին։ Ահա այն բոլոր նմանակերպությունները, որոնք կարող է առաջացնել՝ բանակը փրկելու կամ պահպանելու համար կանանց դիմելու Հայաստանի իշխանությունների որոշումը»,- ասել է դոկտոր Մաիսայան:
Իր հերթին, Ուկրաինայի քաղաքական հետազոտությունների «Դոկտրինա» կենտրոնի անվտանգության դեպարտամենտի ղեկավար Գլեբ Պարֆյոնովը նշել է, որ Ղարաբաղում և Ուկրաինայում պատերազմների փորձը ցույց տվեց, որ հաղթանակին հասնելու համար միայն ռազմական հանճարը բավարար չէ։ Պետք է տիրապետել լուրջ մարդկային ռեսուրսների։
«Համապատասխանաբար, դրա համար պետք է օգտագործել բոլոր մոբիլիզացիոն հնարավորությունները։ Եթե նայել Հայաստանի ժողովրդագրական բուրգին, ապա կարելի է տեսնել, որ այնտեղ երիտասարդությունը շատ ավելի քիչ է, քան չափահաս բնակչությունը։ Համապատասխանաբար, ապագայում ավելի քիչ տղամարդիկ կհայտնվեն պոտենցիալ մոբիլիզացիայի տակ, քան ցանկալի կլիներ: Դրա համար էլ նման միջոցներ են ձեռնարկում ժողովրդագրական փոփոխությունների հետ կապված»,- ասում է փորձագետը։
Նրա խոսքով, Հայաստանը աշխարհում միակ այդպիսինը չէ, նման գործընթացներ կարող ենք տեսնել Սկանդինավիայի երկրներում, ԱՄՆ-ում։
«Դա չի նշանակում, որ կանայք ամբողջ ուժով կռվելու են առաջնագծում։ Բայց այն, որ նրանք կփոխարինեն թիկունքային պաշտոնները, սա միանշանակ է՝ հանուն նրա, որպեսզի անմիջական մարտական զորամասերի անձնակազմը ավելացնել տղամարդկանցով», - եզրափակել է Պարֆյոնովը:

Армения ставит женщин под ружье
Парламент Армении принял в первом чтении проект о порядке службы женщин в армии. Изменения и дополнения в законы «Об обороне» и «О военной службе и статусе военнослужащего» были приняты 62 голосами «за», передает «Спутник Армения».
Представляя законопроект перед голосованием, министр обороны Сурен Папикян сообщил, что заявление о прохождении воинской службы могут подать женщины 18-27 лет. Срок службы составит 6 месяцев, в любой момент до начала службы (но не после начала) от нее можно будет отказаться. Служба будет проходить в отдельной воинской части.
По истечении полугода службы военнослужащие получат наградные по 1 млн драмов (около $2,5 тыс.). При досрочном освобождении от службы по состоянию здоровья военнослужащая получит часть этой выплаты, пропорциональную месяцам службы.
Желающие продолжить службу смогут подать заявление по программе «Защитник Отечества» и перейти на службу сроком на 5 лет, по истечении которой они получат выплату в 5 млн (чуть больше $12 тыс.).
Любопытно, для чего вообще армянское руководство внедряет такую практику? Неужели в сегодняшней Армении мужчин, способных служить в армии, меньше, чем женщин? А уж при той общей слабости вооруженных сил, к которой они пришли в результате проигрыша Азербайджану в 44-дневной войне, тем более непонятно, что способно изменить появление женщин, несущих службу в армии. В чем же тут цель, для чего это делается?
Своими мыслями на этот счет согласились поделиться с Caliber.Аz иностранные эксперты в военной области.
По мнению доктора военных и политических наук, профессора Вахтанга Маисая (Грузия), данные события можно объяснить тем, что в Армении сейчас большой кризис.
«Особенно это проявляется в военно-патриотическом плане. Это, во-первых. И, во-вторых, надо иметь в виду, что Армения вчистую проиграла военную кампанию (44-дневная война) и осталась фактически наедине сама с собой. И та бархатная революция, которая случилась там в 2018 году, смена режима, тоже в целом поспособствовала тем процессам, что происходят сегодня.
Я думаю, что отток масс из Армении (а это можно назвать демографической бомбой), плюс пораженческие настроения в общественной среде, привели к тому, что теперь эта страна фактически не в состоянии обеспечить собственную военную безопасность, не говоря уже о поддержке сепаратистов Карабаха. И вот такое критическое положение заставляет руководство Армении принимать столь необычные решения, как призыв в армию женской части населения», - говорит эксперт.
Это выглядит как попытка воспользоваться последним, что у них есть, отметил профессор.
«Кстати, эту ситуацию можно сравнить с тем, что творилось к концу существования царской России. В 1916 году правительство Николая II пришло к идее мобилизовать женщин, и там даже появились женские батальоны. Происходило это потому, что царская армия находилась на грани краха и морального разложения. Этим всё потом и закончилось в феврале 1917-го. Вот и все аналогии, которые может вызвать решение властей Армении обратиться к женщинам для спасения или сохранения армии», - сказал доктор Маисая.
В свою очередь глава департамента безопасности украинского Центра политических исследований «Доктрина» Глеб Парфёнов отметил, что опыт войн в Карабахе и в Украине показал - для достижения победы одного военного гения мало. Нужно обладать серьезными людскими ресурсами.
«Соответственно, для этого надо использовать все мобилизационные возможности. Если посмотреть на демографическую пирамиду Армении, то можно увидеть, что молодежи там значительно меньше, чем взрослого населения. Соответственно, под потенциальную мобилизацию попадет меньше мужчин в будущем, чем хотелось бы. Потому они и принимают такие меры в связи с демографическими изменениями», - говорит эксперт.
По его словам, Армения в мире не одна такая, мы можем увидеть похожие процессы в странах Скандинавии, в США.
«Это не означает, что женщины будут в полном составе воевать на передовой. Но то, что они будут замещать тыловые должности, это однозначно - ради того, чтобы увеличить мужчинами штат непосредственно боевых частей», - заключил Парфёнов.