Զորահավաքը՝ պատերազմ է
«Մենք պետք է համընդհանուր զորահավաք հայտարարենք, եկեղեցիների զանգերը պետք է ղողանջեն, մենք՝ հայերս պետք է հավաքվենք, վերջ տանք այս ամենին»։ Այս մասին «Նովոստի Արմենիի»-ի թղթակցին հայտարարել է՝ «Արաբո» ջոկատի հրամանատար Մանվել Եղիազարյանը, ով մեկնաբանել է Հայաստանի և ինչ-որ «արցախի» անվտանգության շուրջ ստեղծված ծանր ու լարված իրավիճակը։
Այժմ՝ մի փոքր այդ «Արաբո»-ի մասին։ Այդ «Արաբո»-ն ստեղծվել է Երևանում, հեռավոր 1989 թվականին, և բաղկացած է եղել մեծամասնությամբ Լիբանանի ու Սիրիայի հայերից։ Այս արաբեսկները մասնակցել են Խոջալուի ցեղասպանությանը և իրենց ցույց են տվել որպես շատ հմուտ մարտիկներ անզեն ծերերի, կանանց ու երեխաների դեմ։ Իսկ ահա, 1992 թվականի հունիսի 29-ին, Ասկերանի մոտ ընդհարվելով զինված ադրբեջանցի զինվորների հետ՝ գրեթե ամբողջությամբ ոչնչացվել են։ Մանվելը և նրա մի քանի հանցակիցները այնուամենայնիվ փախան։ Ափսոս, իհարկե, որ այն ժամանակ նրան չբռնեցին, բայց Հայաստանում քիչ հավանական համընդհանուր մոբիլիզացիայի դեպքում նա ունի ամեն ինչի համար վճարելու բոլոր հնարավորությունները։ Մեզ մոտ կան նրա նկատմամբ ինչ-որ հարցեր։ Մենք ուզում ենք իմանալ, թե հատկապես ինչ տեսք ունի նրա հարուստ ներքաշխարհը։
Ընդհանրապես զորահավաքի հայտարարելը որոշ դեպքերում հավասարազոր է պատերազմ հայտարարելուն։ Եվ մի զարմացեք նրանց ամբարտավությանը, համաքաղաքացիներ։ Ինձ ընդհանրապես զարմացնում են զարմացողները։ Մեր հարևանները ադեկվատությամբ աչքի չեն ընկնում, ժամանակին հենց իրենք՝ ապշած տարածաշրջանի աչքի առաջ, պատառ-պատառ արեցին իրենց ձեռքին եղած հաղթաթղթերը (ես նկատի ունեմ աշխարհագրական դիրքը, որը շատ հարմար է նրա համար, որպեսզի խողովակաշարերը անցնեին հատկապես Հայաստանի միջով), փորձեցին ոտքերով բարձրանալ սեղանի վրա, նրա վրայից ափսեներն ու բաժակները ցած նետել, սայթաքեցին, որից հետո ուրիշի տարածքում պարեցին ոգևորիչ պար։
Նման ձիու բռիության համար նրանց վայր գցեցին, և նրանք գլխով շատ ցավոտ հարվածեցին։ Պարտվեցին, կարճ ասած։ Այլ կերպ չէր էլ կարող լինել։ Գոնե միայն այն պատճառով, որ բարին միշտ հաղթում է: Այնպես որ.
Եվ Կասոյի դեմքին շախմատի ֆիգուրներ քսելու տեսարանը համարեք՝ Ղարաբաղի ու Երևանի հայերի միջև հակամարտություն, որն անպայման թափ է հավաքելու։
Սա է խաղի այբը. նա, ով ավելի թույլ է՝ նրան պետք է օգնել, իսկ նրան, ով ավելի ուժեղ է՝ թուլացնել։ Բայց աչքերդ չռի, և ամեն ինչ արա, որպեսզի նրանք շարունակեն միմյանց մեջ թշնամիներ տեսնել։ Եվ այդ ժամանակ կողմերի ռեսուրսները կծախսվեն միմյանց հետ առճակատման վրա։ Ուստի Հայաստանի և Ղարաբաղի հայերի միջև մինչև ատելությանը հասնող անբարյացակամությունը հենց այն է, ինչ մեզ պետք է։ Մեզ հենց դա է պետք։ Պետք է Ղարաբաղի հայերին բացատրել, որ Հայաստանն արդեն իրենց հանձնել է, և սա, ընդհանրապես առաջին անգամը չէ, և որ ինքը՝ Հայաստանը, նրանց հաջորդ անգամ էլ անպայման կհանձնի։ Հիշեցնել նրանց, թե ինչպես են հատկապես իրենց՝ Ղարաբաղում ապրող հայերին, անվանում Հայաստանում ապրող հայերը։ Հայաստանում ապրող հայերին ասել, թե ինչպես է նրանց վզին գիրացել «ղարաբաղյան կլանը», և որ այն փողերը, որոնք գնում են Ղարաբաղի հայերին՝ իրականում օգտակար կլինեն Հայաստանի հայերին։ Կա ևս մեկ տարբերակ՝ նրանց հայելի ցույց տալ, որ իրենք անձամբ համոզվեն. նրանք նույնիսկ արտաքնապես տարբերվում են։ Եվ, ի դեպ, ամենևին էլ կատակ չեմ անում. ընդհանրապես, եթե ինչ-որ մեկը տեղյակ չէ, ղարաբաղցի հայերը՝ նրանք այն հայերն են, որոնց մասին երևանցիները պատմում են հայկական անեկդոտներ…
Դե ահա, ամեն ինչ այնպես է, ինչպես ես ենթադրում էի: Թափահարող բռունցքներ, բարձր աղաղակներ, հաճախակիացած սրտատրոփ, ծամածռված զայրացած դեմքեր: Պակասում է միայն տեղում ցատկելը։ Հարևանիկներ, եկեք միայն արիության մասին չխոսենք, մենք արդեն տեսել ենք գեր ջեյրանի այդ շնորհը՝ զուգարանակոնքի հաջորդ գողությամբ։ Էպո՜ս է: Կուզես մուլտֆիլմ նկարահանի։ Դուք մեզ արդեն գոհացրել եք ձեր ցատկերի բարձրությամբ և թեթև աթլետիկայի այլ նվաճումներով: 11 հազար տեղերը նշող վարազիկներ այնպիսի տեղում, որտեղ այդնան էլ վտանգավոր չէր, իմ կարծիքով, այնքան էլ փոքր ցուցանիշ չէ։ Մենք հիացած էինք ձեր քաջությամբ, արիությամբ և աննկուն կամքով: Ճիշտ է, ձեր տեղաշարժի արագությունը մեզ վրա շատ ավելի տպավորություն թողեց։ Դուք դեռ ռևա՞նշ եք ուզում ու մտածում եք զորահավաքի մասին։ Դե-դե։ Մենք ձեր արատները զսպելու և առաքինություններ սերմանելու բաներ ունենք։
Հավատացեք, բավարար կենսափորձ ունեցող մարդուն, այսինքն՝ ինձ։ Երբ դուք՝ հարևանիկներ, հերթական անգամ որոշեք մեզ ինչ-որ կեղտոտ հնարք անել, ես պարզապես ձեր ականջին կշշնջամ. պետք չէ դեմ առնել: Եթե դուք լսեք իմ խոսքերը և ձեզ լավ պահեք, մի փոքր ուշ անպայման միմյանց կհարցնեք. իսկ ո՞վ է դա ասել։ Եվ այդ ժամանակ ձեզանից ամենախելացին կպատասխանի. դա մեր պահապան հրեշտակն էր, նա մեզ բարի ցանկացավ։

Мобилизация – это война «Неудобная правда» Самита Алиева
«Мы должны объявить тотальную мобилизацию, церкви должны звонить в колокола, мы, армяне, должны собраться, положить всему этому конец». Об этом корреспонденту «Новости Армении» заявил командир отряда «Арабо» Манвел Егиазарян, который прокомментировал сложную и напряженную ситуацию с безопасностью вокруг Армении и какого-то «арцаха».
Теперь - немножко про то «Арабо». То «Арабо» было создано в Ереване аж в 1989-м году, и состояло по большей части из армян Ливана и Сирии. Эти арабески принимали участие в Ходжалинском геноциде и показали себя очень умелыми бойцами против невооруженных стариков, женщин и детей. А вот столкнувшись с вооруженными азербайджанскими солдатами близ Аскерана 29-го июня 1992-года были практически полностью уничтожены. Манвел и несколько его подельников все-таки убежали. Жаль, конечно, что тогда его не отловили, но в случае маловероятной тотальной мобилизации в Армении у него есть все шансы заплатить за все. У нас есть к нему кое-какие вопросы. Нам хочется узнать, как именно выглядит его богатый внутренний мир.
Вообще-то объявление мобилизации в некоторых случаях равноценно объявлению войны.  И не удивляйтесь их гонору, сограждане. Меня вообще удивляют удивляющиеся. Наши соседушки адекватностью не отличаются, в свое время они сами, на глазах у изумленного региона, в клочки разорвали козырные карты, которые были у них на руках (я имею ввиду географическое положение, очень удобное для того, чтобы трубопроводы прошли именно через Армению), попытались залезть с ногами на стол, смахнули с него тарелки и стаканы, поскользнулись, после чего станцевали зажигательный танец на чужой территории.
За такую конскую грубость их уронили, и они очень больно ударились головой.  Проиграли, короче. По-другому и быть не могло. Хотя бы потому, что добро всегда побеждает. Так что:
И считайте сцену с размазыванием шахматных фигур по лицу Косого – конфликтом между карабахскими и ереванскими армянами, конфликтом, который обязательно будет набирать обороты.
Это азы игры: тот, кто слабее - ему нужно помочь, а того, кто сильнее – ослабить. Но гляди в оба, и делай все, чтобы они продолжали видеть друг в друге врагов. И тогда ресурсы сторон будут потрачены на противостояние друг другу. Потому и неприязнь, доходящая до ненависти между армянами Армении и армянами Карабаха - это как раз то, что нам нужно. Нужно нам именно это. Нужно объяснять армянам Карабаха, что Армения их уже сдала, и это не в первый, вообще-то раз, и что она, Армения, обязательно сдаст их и в следующий раз. Напоминать, как именно их, армян, живущих в Карабахе, называют армяне, живущие в Армении. Говорить армянам, живущим в Армении – как разжирел на их шеях «карабахский клан», и что те деньги, которые идут армянам в Карабахе – вообще-то пригодились бы армянам Армении. Ну, есть и еще вариант – показать им зеркало, чтобы сами убедились: они даже внешне отличаются. И кстати, я совершенно не шучу: вообще-то, если кто не в курсе, карабахские армяне – это армяне, про которых ереванские армяне рассказывают армянские анекдоты…
Ну вот, все как я и предполагал. Трясущиеся кулаки, громкие вопли, учащенное сердцебиение, искаженное злобой лицо. Не хватает только прыжков на месте. Соседушки, только вот давайте не будем про смелость, мы уже видели эту грацию растолстевшего джейрана с последующим хищением унитаза. Эпос! Хоть мультфильм снимай. Вы уже порадовали нас высотой прыжков и прочими легкоатлетическими достижениями. 11 тысяч метнувшихся кабанчиком в места, где не так опасно, по-моему, не такая уж маленькая цифра. Мы были восхищены вашей отвагой, мужеством, а также несгибаемой волей. Правда, скорость вашего передвижения впечатлила нас намного больше. Вы все еще хотите реванша и думаете о мобилизации? Ну-ну. У нас есть чем обуздать ваши пороки и привить добродетели.
Поверьте, человеку с достаточным жизненным опытом, то есть, мне. Когда вы, соседушки, в очередной раз решите сделать нам какую-либо пакость, я просто шепну вам на ушко: не надо нарываться. Если вы прислушаетесь к моим словам и будете вести себя хорошо, чуть позже вы обязательно спросите друг у друга: а кто же это сказал? И тогда самый умный из вас ответит: это был наш ангел-хранитель, он желает нам добра.