Հռոմի ստատուտը որպես անձնական ապտա՞կ Ռուսաստանին
Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) հռոմեական ստատուտը առաջիկա շաբաթներին վավերացման համար կուղարկվի Հայաստանի խորհրդարան։ Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը։ «Ավելի վաղ կառավարական ապարատը հայտնել էր, որ մոտ ժամանակում կուղարկենք։ Իմ կարծիքով դա շաբաթների հարց է»,- ասել է Գ. Մինասյանը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը մարտին որոշել էր, որ Հռոմի ստատուտի շրջանակներում պարտավորությունները հակասության մեջ չեն մտնի երկրի հիմնարար օրենքի հետ: Խորհրդարանում վավերացումը՝ հերթական փուլ է Հռոմի ստատուտին Հայաստանի վերջնական միանալու ճանապարհին։
Ռուսական կողմնը այս ուղղությամբ Երևանի ակտիվությունը համարում է անընդունելի։ Մոսկվայում հայտարարել են, որ նման քայլի հետևանքները «չափազանց բացասական» կլինեն Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերությունների համար։
Բանը նրանում է, որ այս տարվա մարտի 17-ին ՄՔԴ-ն՝ ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի նկատմամբ ձերբակալության օրդեր է տվել։ Այնուհետեւ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գուրգեն Մելքոնյանը հայտարարել է, որ Հռոմի ստատուտի վավերացումից հետո, այն դեպքում, եթե Ռուսաստանի նախագահը այցելի Հայաստան, նա կձերբակալվի։ Հայաստանի Ազգային ժողովի խոսնակ Ալեն Սիմոնյանը «անհեթեթ» է անվանել՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին երկիր ժամանելու դեպքում ձերբակալելու հնարավորությունը։
Սակայն այստեղ աբսուրդը քիչ է, պետք է խոստովանել։ Խոսքը միջազգային մակարդակով պարտավորությունների փաթեթին Հայաստանի միանալու մասին է։ Դրանց կատարումից հենց այնպես չես կարող երես թեքել։ Իսկ Պուտինի առնչությամբ ՄՔԴ-ի որոշումը լիովին կոնկրետ է։ Այսպիսով Երեւանը պարտավոր է նրան ձերբակալել երկիր ժամանելու դեպքում։ Իսկ հաշվի առնելով Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև հարաբերությունների բնույթը, նման բախումը նրանց մեջ շատ մեծ տարօրինակություն կառաջացնի։ Եվ դա ինչի՞ կարող է հանգեցնել։ Արդյո՞ք Մոսկվան ընդհանրապես ինչ-որ գործիքներ ունի Երևանի վրա այնպիսի ճնշում գործադրելու համար, որպեսզի նա ստիպված լինի հրաժարվել Հռոմի ստատուտի վավերացումից։ Եվ ի՞նչ կլինի, եթե Հայաստանի ղեկավարությունը համառի։ Ի՞նչ տեղի կունենա առհասարակ հայ-ռուսական հարաբերությունների հետ։
Այս ոչ հասարակ հարցերին ստանձել է Caliber.Аz-ին պատասխանել՝ ռուս քաղաքական վերլուծաբան, «Deutsche Welle»-ի սյունակագիր Կոնստանտին Էգերտը։ Նա համարում է, որ Հայաստանի խորհրդարանի կողմից Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի ստատուտի հնարավոր վավերացման հիմնական հետեւանքը կլինի այն, որ Վլադիմիր Պուտինը հաստատ երբեք Երեւան չի գնա։
«Բացի այդ, դա կառաջացնի լրացուցիչ լարվածություն հարաբերություններում, և այստեղ Մոսկվան, իհարկե, ունի ճնշման լծակներ։ Մենք կարող ենք հիշել Վրաստանի հետ պատմությունը։ Այն, որ Մոսկվան հենց այնպես չի թողնի այս իրավիճակը՝ միանգամայն հասկանալի է։ Հայաստանի վրա ճնշման որոշակի գործիքներ Կրեմլը ունի՝ ինչպես ռազմական, այնպես էլ դիվանագիտական։ Ես այստեղ կհիշեի Վրաստանի վրա վիզաների, օդային անմիջական հաղորդակցության վերացման միջոցով ճնշումների երկար տարիների պատմությունը։ Ես չեմ ասում, որ դա անպայման տեղի կունենա Հայաստանի նկատմամբ, բայց այստեղ Մոսկվան լիովին կարող է մտցնել որոշակի սահմանափակումներ։
Սա արդյո՞ք կազդի Գյումրիի ռուսական ռազմաբազայի վրա։ Չեմ կարծում։ Այն կլինի՝ Հարավային Կովկասում ռուսական ազդեցության մնացորդներին ուժեղ հարվածող չափազանց ցուցադրական ժեստ:
Բացի դրանից, որը ես իսկապես չեմ կարող բացառել, ուրեմն դա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին փաստացի տապալելու նոր փորձերն են։ Եվ ահա այս ուղղությամբ Մոսկվան, միանգամայն հնարավոր է, որոշակի ջանքեր կգործադրի։
Սակայն այստեղ պետք է նշել մի շատ կարևոր պահ։ Այն ամենը, ինչ այսօր անում է Հայաստանի ղեկավարությունը, լիովին համապատասխանում է հասարակական կարծիքի տրամադրվածությանը, որը 44-օրյա պատերազմից հետո շատ նկատելիորեն շրջվում է Ռուսաստանից, և գնալով ավելի ուժեղ է մտասուզվում, ինչպես ներտարածաշրջանային կապերի հաստատման, այնպես էլ արևմտյան երկրների՝ առաջին հերթին Եվրոպական Միության (սա բնորոշ էր 90-ականներին հայկական քաղաքականությունը՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի նախագահության օրոք) հետ ավելի սերտ փոխգորակցելու քաղաքականությանը վերադառնալու մասին։
Պարզ է, որ Հռոմի ստատուտի վավերացման որոշումը Պուտինն ընկալելու է պարզապես որպես անձնական ապտակ, ուստի Մոսկվայի և Երևանի միջև լարվածությունը միայն կաճի»,- ասել է ռուսաստանցի փորձագետը։

Римский статут как личная пощечина России?
Римский статут Международного уголовного суда (МУС) будет отправлен в парламент Армении на ратификацию в течение ближайших недель. Об этом заявил министр юстиции РА Григор Минасян. «Ранее аппарат правительства сообщил, что в ближайшее время отправим. Я думаю, это вопрос недель», - сказал Г. Минасян.
Напомним, армянский Конституционный суд в марте постановил, что обязательства в рамках Римского статута не будут вступать в противоречие с основным законом страны. Ратификация в парламенте - очередной этап на пути к окончательному присоединению Армении к Римскому статуту.
Российская сторона считает активность Еревана в этом направлении неприемлемой. В Москве заявляли, что последствия такого шага будут «крайне негативными» для отношений России и Армении.
Дело в том, что 17 марта текущего года МУС выдал ордер на арест президента России Владимира Путина. Затем депутат от правящей фракции «Гражданский договор» Гурген Мелконян заявил, что после ратификации Римского статута, в случае если президент России посетит Армению, он будет арестован. Спикер Национального собрания Армении Ален Симонян назвал «абсурдом» возможность ареста президента России Владимира Путина в случае прибытия в страну.
Однако ж абсурдного тут мало, надо признать. Речь идет о присоединении Армении к своду обязательств международного уровня. От их исполнения так не отвертишься. А решение МУС относительно Путина вполне конкретное. Таким образом, Ереван обязан арестовать его в случае прибытия в страну. А учитывая характер отношений между Арменией и Россией, такая коллизия внесет в них очень большую странность. И к чему же это способно привести? Есть ли вообще у Москвы какой-то инструментарий для оказания такого давления на Ереван, чтобы тот вынужден был отказался от ратификации Римского статута? И что будет, если руководство Армении упрется? Что станет с армяно-российскими отношениями в целом?
На эти непростые вопросы взялся ответить Caliber.Аz российский политический аналитик, колумнист Deutsche Welle Константин Эггерт. Он считает, что главным последствием возможной ратификации Римского статута Международного уголовного суда парламентом Армении станет то, что Владимир Путин точно никогда не поедет в Ереван.
«Кроме того, это вызовет дополнительное напряжение в отношениях, и здесь у Москвы, конечно, имеются рычаги давления. Мы можем вспомнить историю с Грузией. То, что Москва не оставит так просто эту ситуацию, абсолютно понятно. Определенные инструменты давления на Армению у Кремля есть – как военные, так и дипломатические. Я бы здесь вспомнил многолетнюю историю давления на Грузию через визы, через отмену прямого воздушного сообщения. Я не говорю, что это обязательно произойдет в отношении Армении, но какие-то ограничения здесь Москва вполне может ввести.
Затронет ли это российскую военную базу в Гюмри? Не думаю. Это будет слишком демонстративным жестом, сильно бьющим по остаткам российского влияния на Южном Кавказе.
Кроме того, что я точно не могу исключить, так это новых попыток фактически свергнуть премьер-министра Армении Никола Пашиняна. И вот на этом направлении Москва, вполне возможно, приложит определенные усилия.
Однако здесь следует отметить очень важный момент. Всё, что делает сегодня руководство Армении, вполне вписывается в настрой общественного мнения, которое очень заметно отворачивается от России после 44-дневной войны, и всё сильнее задумывается как о налаживании внутрирегиональных связей, так и о возвращении к политике более тесного взаимодействия с западными странами, прежде всего, с Европейским Союзом (это характеризовало армянскую политику в 90-е, в период президентства Левона Тер-Петросяна).
Ясно, что решение о ратификации Римского статута Путин воспримет просто как личную пощечину, поэтому напряжение между Москвой и Ереваном будет только нарастать», - сказал российский эксперт.