Քյուբլեր-Ռոսի մոդելը՝ աշխարհասփյուռ հայության համար
Քյուբլեր-Ռոսի մոդելը՝ մահացու հիվանդ մարդկանց, կամ իրենց սիրելիներին կորցրած մարդկանց հուզական վիճակի նկարագրությունն է: Այդպիսիները հինգն են, ժխտում և մեկուսացում, զայրույթ, սակարկություն, դեպրեսիա, ընդունում: Հայությունը, չնայած 44-օրյա պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակից հետո անցել է գրեթե երեք տարի, դեռևս գտնվում է Էլիզաբեթ Քյուբլեր-Ռոսի նկարագրած առաջին և երկրորդ փուլերի միջև միջանկյալ վիճակում։
Արդյո՞ք տվյալ ժամանակահատվածի ընթացքում հնարավոր էր բուժվել և անցնել նոր իրականության ընդունմանը: Հայկական կողմի դեպքում դա՝ հազիվ թե։ Որովհետև հայ հասարակության մեջ մինչև հիմա ապրում են բազմաթիվ առասպելներով՝ երազելով «միացումի» և «ծովից ծով Հայաստանի» մասին, միմյանց պատմելով՝ Պլինիոս կրտսերի և Հերոդոտոսի կողմից իրականում գոյություն չունեցող մեջբերումները հայ զինվորների «անպարտելիության» մասին։
Մարդկության ոչ մի ձեռքբերում, ոչ մի գիտական և տեխնոլոգիական առաջընթաց չի ազդել այս անեկդոտային առասպելների կենսունակության վրա: Դա տեղի է ունենում, այդ թվում նաև այն պատճառով, որ հայության գործունեության մեջ գրեթե միակ կարգավորված մեխանիզմ է հանդիսանում կեղծիքի և քարոզչության մեքենան։ Այն շարքային հայերի գիտակցության մեջ ստեղծում է զուգահեռ իրականություն։ Այն, որում հայկական բանակը ոչ թե փախել է մարտադաշտից, այլ կատարել է «մարտավարական նահանջներ»։ Այն, որում Հայաստանը պատերազմում պարտվել է ոչ թե Ադրբեջանին, այլ գրեթե ողջ աշխարհին։
Կեղծիքի և քարոզչության այս մեքենան հերթական անգամ ամբողջ հզորությամբ գործարկվեց այս շաբաթվա վերջին, երբ ազատագրված, սրընթաց վերածնվող Շուշայում անցկացվեց Գլոբալ մեդիա ֆորումը։ Միջոցառմանը մասնակցել են 49 երկրներից 150 օտարերկրյա հյուրեր, այդ թվում նաև աշխարհի 34 երկրների պետական լրատվական գործակալությունների, 12 միջազգային կազմակերպությունների և լրատվական կառույցների ներկայացուցիչներ։ Բացի այդ, մասնակիցների թվում էին տեղական ԶԼՄ-ների 60 ղեկավարներ և աշխատակիցներ։
Հարավային Կովկասի առաջատար տնտեսական և քաղաքական կենտրոն հանդիսացող Ադրբեջանը գրավիչ է ողջ աշխարհի փորձագետների համար։ Առավել ևս, երբ խոսքը գնում է Շուշայում լայնածավալ մեդիա ֆորումի մասին, որտեղ եղել է՝ ոչ միայն տարբեր երկրների գործընկերների հետ շփվելու, այլ նաև ազատագրված տարածքների վերականգնման համար արդեն իսկ իրականացված և շարունակվող աշխատանքի հսկայական տեմպերը սեփական աչքերով տեսնելու հնարավորություն։ Սա չէ որ շատ հետաքրքի՜ր է։
Բարեբախտաբար, Ադրբեջանը ցույց տալու բան ունի՝ սկսած Ֆիզուլիի և Զանգիլանի՝ 44-օրյա պատերազմում հաղթանակից հետո կառուցված միջազգային մակարդակի օդանավակայաններից, վերջացրած այն բնակավայրերով, որտեղ արդեն վերադարձել են Ադրբեջանի քաղաքացիները։ Ժամանակակից բազմագոտի ճանապարհներ, թունելներ, հարմարավետ կյանքի համար անհրաժեշտ բոլոր ենթակառուցվածքները՝ այս ամենը կարելի էր տեսնել սեփական աչքերով։
Եվ ամենակարևորը՝ Շուշայում Գլոբալ մեդիա ֆորումի մասնակիցները ունեցել են այժմեականության պայծառագույն քաղաքական գործիչներից մեկի՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ անմիջապես շփվելու հնարավորություն։ Նա, փայլուն տիրապետելով մի քանի լեզուների, կարողանալով խորը, ծավալուն պատասխաներ տալ լրագրողների ցանկացած հարցերին՝ հանդիսանում է հետաքրքիր զրուցակից ցանկացած լրատվամիջոցների համար։
Դե նրանք հո Երևան չեն գնա, որպեսզի լսեն կակազող, սահմանափակ և խոսքի մեջ շփոթվող Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։ Նա ոչ մի հետաքրքիր բան չի պատմի։ Ամենաշատը՝ կծիծաղեցնի հնչեցրած անհեթեթություններով: Բայց նույնիսկ Փաշինյանի վրա ծիծաղելու հնարավորությունը՝ կասկածելի «գայթակղություն» է համաշխարհային հեղինակավոր լրատվամիջոցների համար։ Նրանք կարող են այս ամենը անել հեռակա կարգով, չայցելելով Հայաստան, այլ պարզապես դիտլով Նիկոլ Վովաեւիչի ելույթները։
Այլ բան է, որ հայ քարոզիչները հիմա ներվայնանում և կատաղում են, հնչեցնելով այնպիսի ծիծաղաշարժ հայտարարություններ, որ ոչ միայն Փաշինյանին, այլ նաև Միշա Գալուստյանին մնում է կողքից նյարդայնացած ծխել։ Ի՞նչ արժե թերևս «ժամանակավորապես օկուպացված հայկական Շուշայի» մասին անհեթեթ պոստուլատը։ Նույնիսկ այն տարիներին, երբ ադրբեջանական մշակույթի բնօրրանը օկուպացված էր Հայաստանի կողմից, Շուշան ոչ ոք պաշտոնապես հայկական չի ճանաչել։ Հայկական կողմին ոչինչ չօգնեց այլ կերպ ներկայացնել։ Նույնիսկ որոշ օտարերկրյա լրագրողներին՝ խարդախությամբ և փողի միջոցով, այն ժամանակ օկուպացված Շուշա պարբերաբար տանելը։ Նրանցից շատերն, ի դեպ, հետագայում զղջացել և առանց քաշվելու հայհոյել իրենց սադրանքի մեջ ներքաշած հայկական կողմին։
Դրանում է կայանում մեր միջև եղած հսկայական տարբերությունը։ Ադրբեջանը ամեն ինչ անում է օրինական, միջազգային իրավունքի համաձայն, բացահայտ, մինչդեռ Հայաստանը միշտ դեսուդեն է վազվզել, ստել է, խույս է տվել: Հավասարապես նույն բանը նա, իր քարոզիչների ձեռքերով անում է նաև այժմ։ Ընդ որում, ինչը հատկապես զավեշտալի է, նրանք թքում են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունների վրա, ով հայտարարել է՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, ներառյալ Ղարաբաղի տնտեսական տարածաշրջանը ճանաչելու մասին։
Այսինքն, ներառյալ նաև Խանքենդին, որը Ջըդըր դյուզու հարթավայրից երևում է ինչպես ափի մեջ։ Եվ Շուշայում Գլոբալ մեդիա ֆորումի բոլոր օտարերկրյա մասնակիցները հնարավորություն ունեցան սեփական աչքերով տեսնել, որ Խանքենդին շողշողում է լույսերով, այնտեղ կա էլեկտրականություն, այնտեղ երթևեկում են բեռնատարներ և մարդատար մեքենաներ։ Այսինքն չկա ոչ մի «մարդասիրական ճգնաժամ», որի մասին ահա արդեն մի քանի ամիս է, ինչ կեղծորեն շեփորում են հայ քարոզիչները։
Եվ դրա համար էլ բավականին անհեթեթ է թվում Շուշայում Գլոբալ մեդիա ֆորումին մասնակցած լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին ուղված հայկական լրագրողական կազմակերպությունների հիստերիկ կոչը։ Անզոր չարությամբ և վատ քողարկվող նախանձով լի այս կոչում նրանք մի բան էլ ավել թոթովում են «քաղաքակիրթ աշխարհի հիմնարար արժեքներին հակասող» քաղաքականության մասին։ Ոչ, այդ նրանք իրենց երկրի մասին չեն, որը գրեթե երեք տասնամյակ օկուպացիայի տակ է պահել Ադրբեջանի տարածքների 20%-ը։ Հայաստանի մասին չէ, որն անտեսել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերը։ Հայաստանի մասին չէ, որը մեղավոր է Խոջալուի խաղաղ ադրբեջանցի բնակչության ցեղասպանության մեջ։ Հայաստանի մասին չէ, որի երկրորդ նախագահը հանդիսանում է «հայերի ու ադրբեջանցիների գենետիկական անհամատեղելիության» մասին արտահայտության հեղինակը։ Հայաստանի մասին չէ, որը 44-օրյա պատերազմի ընթացքում գնդակոծել է ադրբեջանական խաղաղ Գյանջա և Բարդա քաղաքները, ինչը հանգեցրել է մեր երեխաների, ծերերի և կանանց զոհվելուն։
Այս ամենը «մոռացվել է» մեդիա ֆորումի պատճառով հիստերիյի մեջ ընկած հայ քարոզիչների կողմից։ Ինչպես նաև այն, որ Ադրբեջանի տարածքում, Խանքենդիում և նրա շրջակայքում ապօրինի բնակվում են ՀՀ-ի անձնագրեր կրող հայեր։ Այնտեղ, մեր հողի վրա, քանի դեռ չկան դրա իսկական տերերը՝ ադրբեջանցիները։ Բայց ամեն ինչ իր ժամանակն ունի։ Ադրբեջանցիները կվերադառնան Խանքենդի և Ղարաբաղի տնտեսական շրջանի բոլոր բնակավայրեր։ Եվ դա կլինի հերթական նոր իրողություն հայկական կողմի համար։ Որը դեռ պետք է անցնի Քյուբլեր-Ռոսի մոդելի բոլոր փուլերը, ներառյալ իրականության վերջնական ընդունումը:
Բայց ինչ-որ բան ինձ հուշում է, որ հայ քարոզիչների նախանձն ու հիստերիկան դեռ երկար կշարունակվի։ Չէ որ հաշվի առնելով ներկայիս Գլոբալ մեդիա ֆորումի հաջողությունը՝ Ադրբեջանի նախագահն առաջարկել է կանոնավոր անցկացնել համաշխարհային լրատվամիջոցների հետ շփման նմանատիպ ձևաչափ …

Модель Кюблер-Росс для мирового армянства
Модель Кюблер-Росс — это описание эмоционального состояния неизлечимо больных людей или людей, потерявших своих близких. Таковых пять: отрицание и изоляция, гнев, торг, депрессия, принятие. Армянство, несмотря на почти три года, минувшие с момента победы Азербайджана в 44-дневной войне, все еще пребывает в промежуточном состоянии между первой и второй стадиями, описанными Элизабет Кюблер-Росс.
Можно ли было излечиться и перейти к принятию новой реальности за данный временной отрезок? В случае с армянской стороной – вряд ли. Потому, что в армянском обществе до сих пор живут многочисленными мифами, мечтая о «миацуме» и «Армении от моря до моря», пересказывая друг-другу не имевшие место в реальности цитаты от Плиния-младшего и Геродота о «непобедимости» армянских воинов.
Никакие достижения человечества, никакой научно-технический прогресс не повлиял на живучесть этих анекдотических мифов. Происходит это, в том числе, по причине того, что едва ли не единственным отлаженным механизмом в деятельности армянства является машина лжи и пропаганды. Она создает в умах рядовых армян параллельную реальность. Ту, в которой армянская армия не бежала с поля боя, а совершала «тактические отступления». Ту, в которой Армения проиграла войну не Азербайджану, а едва ли не всему миру.
В очередной раз эта машина лжи и пропаганды была запущена на полную мощность в конце этой недели, когда в освобожденной, стремительно возрождающейся Шуше прошел Глобальный медиафорум. В мероприятии приняли участие 150 зарубежных гостей из 49 стран, в том числе представители государственных информационных агентств 34 стран мира, 12 международных организаций и медиаструктур. Кроме того, среди участников – 60 руководителей и сотрудников местных СМИ.
Азербайджан, являющийся ведущим экономическим и политическим центром Южного Кавказа, притягателен для экспертов со всего мира. Тем более, если речь идет о масштабном медиафоруме в Шуше, где есть возможность не только с коллегами из разных стран пообщаться, но и своими глазами увидеть колоссальные темпы уже осуществленных и идущих работ по восстановлению освобожденных территорий. Это же так интересно!
Благо, Азербайджану есть что показать - начиная от аэропортов международного уровня в Физули и Зангилане, построенных после победы в 44-дневной войне, и заканчивая теми населенными пунктами, куда уже вернулись граждане Азербайджана. Современные многополосные дороги, тоннели, вся необходимая для комфортной жизни инфраструктура - это все можно было увидеть своими глазами.
И главное -  участники Глобального медиафорума в Шуше имели возможность прямого общения с одним из ярчайших политических деятелей современности - с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Он, блестяще владеющий несколькими языками, умеющий давать глубокие, развернутые ответы на любые вопросы журналистов, является для любого СМИ интересным собеседником.
Ну не в Ереван же им ехать, чтобы послушать косноязычного, закомплексованного и путающегося в речах премьер-министра Армении Никола Пашиняна! Он ничего интересного не расскажет. Максимум - рассмешит озвученными нелепостями. Но даже возможность посмеяться над Пашиняном - сомнительная «замануха» для солидных мировых СМИ. Они могут все это сделать дистанционно, не посещая Армении, а просто просмотрев выступления Никола Воваевича.
Другое дело, что армянские пропагандисты сейчас рвут и мечут, озвучивая такие смехотворные заявления, что не только Пашиняну, но и Мише Галустяну остается нервно курить в сторонке. Чего стоит хотя бы нелепый постулат про «временно армянскую оккупированную Шушу»?  Даже в те годы, когда колыбель азербайджанской культуры была оккупирована Арменией, Шушу официально никто не признавал армянской. Ничего не помогало армянской стороне представить дело иначе. Даже периодический завоз - обманом и деньгами - некоторых зарубежных журналистов в тогда еще оккупированную Шушу. Многие из них, кстати, потом каялись и кляли на чем свет стоит армянскую сторону, которая втянула их в провокацию.
В этом и состоит колоссальная разница между нами. Азербайджан все делает законно, согласно международному праву, открыто, тогда как Армения всегда юлила, врала, изворачивалась. Ровно то же самое она, руками своих пропагандистов, делает и сейчас. Причем, что особо забавно, они плюют на заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна, заявившего о признании территориальной целостности Азербайджана, включая Карабахский экономический регион.
То есть, включая и Ханкенди, который с равнины Джыдыр дюзю виден, как на ладони. И все зарубежные участники Глобального медиафорума в Шуше имели возможность своими глазами увидеть, что Ханкенди переливается огнями, там есть электричество, там ездят грузовые и легковые автомобили. То есть, нет никакого «гуманитарного кризиса», о котором вот уже несколько месяцев лживо трубят армянские пропагандисты.
А потому довольно нелепо выглядит истеричное обращение армянских журналистских организаций к представителям СМИ, которые приняли участие в Глобальном медиафоруме в Шуше. В этом обращении, полным бессильной злобы и плохо скрываемой зависти, они еще что-то лепечут про политику, «идущую вразрез с принципиальными ценностями цивилизованного мира». Нет, это они не про свою страну, которая держала под оккупацией 20% территорий Азербайджана на протяжении почти трех десятилетий. Не про Армению, которая игнорировала резолюции Совета безопасности ООН. Не про Армению, виновную в Геноциде мирного азербайджанского населения в Ходжалы. Не про Армению, второй президент которой является автором фразы про «генетическую несовместимость армян и азербайджанцев». Не про Армению, которая в ходе 44-дневной войны обстреливала мирные азербайджанские города Гянджу и Барду, что привело к гибели наших детей, стариков, женщин.
Все это «забыто» истерящими из-за медиафорума армянскими пропагандистами. Как и то, что на территории Азербайджана, в Ханкенди и его окрестностях, незаконно проживают армяне, носители паспортов РА. Там, на нашей земле, пока нет ее истинных хозяев - азербайджанцев. Но всему свое время. Азербайджанцы вернутся и в Ханкенди, и во все населенные пункты Карабахского экономического района. И это будет очередная новая реальность для армянской стороны. Которой еще предстоят пройти все стадии модели Кюблер-Росс, включая в конечном итоге принятие реальности.
Но что-то мне подсказывает, что зависть и истерика армянских пропагандистов будет преследовать еще очень долго. Ведь учитывая успех нынешнего Глобального медиафорума, президент Азербайджана предложил проводить подобный формат общения с мировыми СМИ регулярно…