Հայաստանի էթնիկ զտումների արդարացումը Փաշինյանի կողմից անընդունելի է
Երեքշաբթի մամուլի ասուլիսում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների վերադարձը Բրյուսելի խաղաղ գործընթացի շրջանակներում դիտարկելու մասին։ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների իրավունքների հարցը չի կարելի նույնացնել Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջանում բնակվող հայերի իրավունքների հետ:
Արևմտյան Ադրբեջանի Համայնքը մեկնաբանել է Հայաստանի վարչապետի հայտարարությունները.
Հայտարարության մեջ ասվում է. «Առաջին հերթին նշենք, որ Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքի ապահովումը Հայաստանի ղեկավարության պարտավորությունն է։ Այն դեպքում, երբ Հայաստանից վտարվել են այդ երկրի տարածքում ապրող բոլոր ադրբեջանցիները, Հայաստանի ղեկավարության կողմից Ադրբեջանում ապրող հայերի իրավունքների պաշտպանումը ոչ այլ ինչ է, քան կեղծավորության և վատ քողարկված տարածքային պահանջների դրսևորում:
Ինչպես Ադրբեջանն է պատրաստ կապ հաստատել Ղարաբաղի շրջանում ապրող հայերի հետ և պաշտպանել նրանց իրավունքները, այնպես էլ Հայաստանի ղեկավարությունը պետք է երկխոսություն սկսի Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի հետ, ապահովի մեր վերադարձի իրավունքը, իրավունքներն ու անվտանգությունը վերադառնալուց հետո։
Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների և ադրբեջանաբնակ հայերի տարբերակումը Փաշինյանի կողմից մարդու իրավունքների հարցում, անօրինական և վտանգավոր մոտեցում է: Բոլորին է հայտնի, որ այստեղ միակ տարբերությունն այն է, որ ադրբեջանցիները զրկված են սեփական տներում ապրելու հնարավորությունից, ինչը պատիվ չի բերում Հայաստանին։ Այն փաստը, որ ՀՀ վարչապետը որպես հիմնավոր փաստարկ նշում է իր երկրի կողմից մարդկության դեմ կատարված հանցագործության հետևանքները, ինչպիսին է էթնիկ զտումը, ապացուցում է նրա անկեղծ չլինելը մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության հարցերում և մոնոէթնիկ քաղաքականության շարունակությունը»:

Оправдание Пашиняном этнической чистки Армении неприемлемо На связи Община Западного Азербайджана
На пресс-конференции во вторник премьер-министр Армении Никол Пашинян говорил о рассмотрении вопроса возвращения изгнанных из Армении азербайджанцев в рамках Брюссельского мирного процесса. Он продемонстрировал подход к проблеме прав человека, основанный на дискриминации по этническому признаку и, следовательно, нарушающий территориальную целостность Азербайджана. Премьер-министр Пашинян заявил, что вопрос о правах азербайджанцев, изгнанных из Армении, нельзя приравнивать к вопросу о правах армян, проживающих в Карабахском регионе Азербайджана
Община Западного Азербайджана прокомментировала утверждения премьер-министра Армении.
В заявлении в связи с этим говорится: «В первую очередь отметим, что обеспечение права на возвращение изгнанных из Армении азербайджанцев является обязательством руководства Армении. Отстаивание руководством Армении прав проживающих в Азербайджане армян, в то время как Армения изгнала всех проживающих на территории этой страны азербайджанцев, является проявлением лицемерия и неумело прикрытой территориальной претензии.
Как Азербайджан готов контактировать с армянами, проживающими в Карабахском регионе, и защищать их права, так и руководство Армении должно начать диалог с Общиной Западного Азербайджана, обеспечить наше право на возвращение, права и безопасность после возвращения.
Дифференцирование премьер-министром Пашиняном азербайджанцев, изгнанных из Армении, и армян, проживающих в Азербайджане, в вопросе прав человека является противозаконным и опасным подходом. Всем известно, что разница здесь только в том, что азербайджанцы лишены возможности жить в собственных домах, что не делает чести Армении. Тот факт, что премьер-министр Армении приводит последствия совершенного его страной преступления против человечности, такого как этническая чистка, в качестве веского аргумента, доказывает его неискренность в вопросах прав человека и демократии и продолжение моноэтнической политики.
Община Западного Азербайджана решительно осуждает такой подход премьер-министра Пашиняна, требует от него безоговорочного соблюдения абсолютной ценности, коей являются права человека, и обеспечения возвращения изгнанных из Армении азербайджанцев в условиях безопасности и уважения достоинства».